şükela:  tümü | bugün soru sor
23 entry daha
  • zahir aşikar olandır. kamuya açıktır. batın arifin göreceğidir. aşikarın hikmeti aşikar olduğu halde bilinemezliğindedir. derdimiz nedir türün devamı. bizden bir tane daha, çok tane daha olması yani egonun beslenmesi. biz bunu keşfettik ama gelen tür boynuzu geçmek üzere tasarlanmıştı yani batında egonun törpülenerek insanı kemalata ulaştırması vardı.

    gidin çocuklu ailelerdeki tantanayı görün. ego savaşları küçük bir çocuğun hakimiyetiyle susturulabilen silahlarla devam eder. silaha veda için egoya veda şarttır. onur ünlü’nün sen aydınlatırsın geceyi filminde bok temizleyen kadına edilen şiirli serenat vardır mesela. şiir batınken bok zahir olur. rahatlama türüdür ikisi de ve herbiri lazımdır. hiçbiri küçümsenemez, kabızlar iyi bilir.

    kazurat ya da insandan çıkan her şey değerlidir. zahirde insan batında melek olabiliriz. ve şeytan bizim aslımıza değil neslimize secde eder hale gelebilir. bunun için zamana bakalım ve görelim. dünya sürgününde kazanan elbette eşrefi mahlukat olmalıdır. peki kıyamet ve ahir zaman nedir?

    kıyam etme vakti kıyamettir yani namaza duruşla her müslümanın hal diliyle evrenden rabbine yönelttiği bir ayna olma durumudur. depremler, seller, hortumlar doğanın diliyle insana had bildirme şeklidir. azarsan terbiye olunursun. ölürsen rabbine kavuşmuş sayma kendini. anca tekamülüne erersen kavuşursun. ben huri nuri cennet istemem diyenlerin de aynı simgelerden mamül rüyaları vardır. onların cenneti de onların ayarındadır. borges gibi kitaplarla dolu olmasını isteyebilir insanlar. ben ağaçların içinde yarimin gözlerine bakarak sonsuzlukça yaşayabilirim. başkası yaptığı bir kötülüğün üzerinde bıraktığı hissi tekrar tekrar yaşayarak cehhennemi bilir.

    zahirde cennet olan batında cehhenneme dönüşebilir. ölmeden önce varacağı yer cennet olarak gösterilmiş kişiye kabir azabı oraya ulaşma süresinin uzunluğu olarak ona yeterken, sonunun cehennem olduğu ona gösterilmiş kişi kabirde bir çeşit cenneti tadar. yani herkes her şeyi tadarak yaşamalıdır ki rabbin adaleti tecelli etsin.