şükela:  tümü | bugün
 • yıllarca "botonon ohlokono olmoyolom" diye bağırdılar. bir ara aklıma geldi, "amk neden almayalım ki" dedim.

  örneğin birçok avrupa ülkesinde metrolarda herhangi bir kontrol olmamasına rağmen, insanların neredeyse tamamı biletlerini okutuyorlar. en basitinden, bizim insanımızdan daha güler yüzlüler. türkiye kırsalında nasıl kansızlıkların döndüğünü zaten biliyoruz.

  (bkz: batı ahlakı)

  edit: "biz" derken kastedileni anladınız :)
  edit 2: üşendiğimden dolayı birçok şeyi yazmadım. hala bir şeyleri körü körüne savunmaya çalışanlar var ama şaşırmıyorum.
  ahlakı sadece evde misafir ağırlamak olarak görüyosan evet, bizim toplumumuz daha ahlaklı. hoş, bu kültür bile git gide yok oluyor.
  ahlak kavramına nereden baktığına bağlı bu önermenin doğruluğu. ki ahlak dediğin şey ikili ilişkileri, işini ne kadar doğru yaptığını, yaşadığın ekosistemi ne kadar temiz tuttuğunu vs. kriterleri de kapsar. ne kadar huzurlu yaşıyorsunuz önce onu sorgulayın ekşici dostlar.
 • hepsi için geçerli olmasa da büyük çoğunluk için geçerli. maalesef böyle. üzerine çeşitli örneklendirmeler ya da methiyeler üretilebilir. londra'da bir belediye görevlisi, arap şeyhine villası için ruhsat vermiyor ve görevinden alınmıyor ya da azarlanmıyorsa evet orası ahlaklıdır.
 • bir kaç ayrıntıya ihtiyaç duyan önerme.
  *bir genç kadın ve bir genç erkek beraber kaldıklarında "şimdi napıyorlar acaba? bunun annesi babası yok mu?" temalı dedikodularıın muhtemelen daha az olduğu, her akşam işten dönerken tip tip bakanların nerdeyse yok denecek kadar az olduğu önerme. az diyorum hiç yok demiyorum çünkü artık batıya da doğulular dolmuş.

  *bekara ev vermem yoksa karı kız atar arkadaşlarını çağırır mantığı ise gözlerimin önünde çığ gibi büyüyen bir akıma dönüştü. batıda benim yaşadığım şehirde kimse kimsenin bir tarafına kafa yormadığı için bu sıkıntılar yaşanmadı.

  *şort giydi diye bir kadına tekme atan "erkek"ler daha az. ama durağını bulamadın diye muhtemelen işine gidecek ama işini gücünü bırakıp tek başına sana durak aradığı, bulunca alıp götürdüğü "adam"lar var.

  *dışarıda şortunla gezince seni uyaran, dik dik bakan, sana rahatsız edilmeyi hakediyormuşsun gibi muamele eden insanlar daha az. istediğin kıyafetleri giyip sokakta yürüyorsun falan. ben de inanamadım. resmen ütopya ve çoğunluk dönüp bakmıyor bile. bundan büyük ahlak olur mu?

  *4-5 kişi bir hizmeti almak üzere toplantığında hepsi aynı anda hizmeti alacağı noktaya (gişeye, atmye, otobüse) yönelmiyor. kendiliğinden sıraya giriyorlar ve ben hiç sıra kavgasına denk gelmedim. mutlaka denk geleniniz vardır. ilk sıra kavgasına türkiye'de havalimanında denk geldim.
  ben dine inanan bir insanım. ama ahlak dinden gelmemeli. ahlak karakterden gelen bir şey olmalı.

  yoksa hangi dinden olursan ol zorlama bir ahlak oluyor ki bir süre sonra kendiliğinden patlıyor.
 • sadece batının değil tüm dünya ülkelerinin iyi yönlerini alırsak kimsenin bizden daha ahlaki ve üstün olabileceğini düşünmüyoruz. güzel ahlak güzel insanlarımızda zaten var. onları görmezden gelerek avrupa'da ki güzel insanlara odaklanmak oldukça yanlış bir davranış. o nedenle batıda ne bizden daha ahlaklısı nede bizden daha ahlaksızı var. insanları toplumsal değil de bireysel yargılarsak daha doğru bir kanıya varabiliriz.
 • rusvet ve yolsuzluk sozkonusu oldugunda bariz gorunen gercek. simdi birileri cikip sanki batida hic yolsuzluk olmuyor diyebilir, oluyor tabi ama bizimki gibi gelenek haline gelmemis, batida yiyor ama calisiyor diye bir soz yok. bir de batida yolsuzlugu cikinca veya kendi sorumlulugu nedeniyle birine zarar gelince insanlar cogunlukla istifa ediyor, bizimkiler ise karsisindaki sucluyor ve terfi ediyor.
 • evet sizden daha ahlaklılar.

  t:bir önerme, kısmen yanlış.
 • hırsızlık ve cinsel suçlar konusundaki istatistiklerin tam tersini gösteremeyeceği önerme. hırsızlık, cinsel saldırı ve daha pek çok suç, "doğulu" toplumlarda cezalandırılmıyor, sistemli biçimde hasır altı ediliyor. dolayısıyla istatistik denen naneyi suç sıklığı üstünden karşılaştırmalı çalıştırmak anlamlı değil.

  ahlaklılık baremi olarak ille suç/ceza sistemi ele alınacaksa bir suçun işlenme sıklığına değil, o suçun cezalandırılma mekanizmalarına bakmak anlamlıdır. örneğin, bir politikacının yolsuzluk yaptığı tespit edildiğinde avrupa'da ne oluyor, türkiye'de ne oluyor? veyahut, bir tacizci/tecavüzcü avrupa'da nasıl karşılanıyor, türkiye'de nasıl karşılanıyor?

  bu gibi sorulara hakkaniyetle cevap verebilecek karaktere sahip olsanız böyle abuk subuk "batı çok rererö" gibisinden konuşmaya cüret edemezsiniz.
 • batı'da insan ilişkileri yoktur. birimler arası robotik ilişkiler vardır. bu ilişkileri de karşılıklı çıkarlar belirler. çıkarların bozulması durumunda, batı gerçek yüzünü vahşiliğini gösterir. tıpkı dünyanın geri kalanına gösterdikleri gibi. bunlar dünyaya hakim olduklarından beri insanlar gün yüzü görmemişlerdir. savaş kan gözyaşı dışında dünyaya kattıkları birşey yoktur. şu anki stabil durumları maddi doyum ve refah ile ilgilidir. hristiyan ahlakı bile batıyı insanlaştıramamıştır. zaten şu anda batı hristiyan bile değildir.

  batılı olup halen insan kalmayı başaranlar müslümanlığı tercih etmektedirler. birimsel robotik kimliklerinden kurtulup kanıyla canıyla ruhuyla insan olmanın tadını almak islam ile mümkündür çünkü.

  batı'ya çok özenmeyin gençler. her ne kadar pek çok sorunumuz olsa da insanımız hala insandır ve genel olarak ahlaklıdır. bizdeki sıkıntı batı'yı kurtuluş görüp onlara angaje olmaya çalışmaktır. halbuki bizim onlarla genetik uyuşmazlığımız vardır. yok ben refah içinde yaşayım da robotik bir birim olmaya razıyım diyorsanız siz bilirsiniz. matrix filminde bile isteye matrix'e dönen ve herşeyi unutma karşılığında arkadaşlarını satan o hain vardı ya en fazla o olursunuz işte.

  hadi kolay gelsin.
 • su götürmeyen bir gerçek.