şükela:  tümü | bugün
 • üstünlük mü? ne üstünlüğü?

  inanıyorsanız, üstün olan sizsiniz.
 • doğu'nun moğol istilası ile yağmalanıp katledilmesi ile başlayan, reform ve rönesans hareketleri ile pekişen sürecin sonucudur.
 • sorunun cevabını bulmak için edward said'in oryantalizm adlı eserini okumak büyük fikir verecektir. üstünlük fikrinin oluşum aşamaları için de 18. ve 19. yüzyıllarda osmanlı topraklarına gelen batılı gezginlerin seyahatnameleri okunmalı. objektif bir bakış açısı kazandırıyor insana bu bağlamda.
 • (bkz: bilim) başka bir diyeceğim yok hakim bey
 • doğu'da bi tek lebron var amk. halbuki batı öyle mi? curry, westbrook, durant, davis, harden, duncan, kawhi leonard, kobe vs.. say say bitmiyor.
 • rasyonel (ölçüme/hesaba dayalı) zekayı ve avantajından doğan materyal varlıklılığı üstünlük olarak görme yanılgısına örnek tespittir.

  sizin üstünlük gördüğünüz yerde ben "yoğunlukla" tamâhkarlık, cimrilik, korku ve kendini beğenmişlik görüyorum.

  istatistikler belli; amerika'da otellerden "fazlalık" olarak atılan bir günlük besinle afrikalı çocuklar bir ay doyuyor. avrupa, amerika ve diğer medeni toplumlar iki gün refahları kesintiye uğramasın diye uçak uçuşu 5 saatlik mesafede olan ortadoğu'da yıllara yayılarak süregelen savaşları fabrikaları ve rasyonel zekaları aracılığı ile destekliyor.

  bence burada ciddi bir zavallılık var üstünlük değil.

  hayat şöyle ya da böyle yaşanılıyor...hiçbir materyal insanın yanına kâr kalmıyor. yaşantıda insanın kendine pay edebileceği, kalıcı kazanç nedir?
  (bkz: bilgelik)
  (bkz: zenginlik/@hiljaisuudesta)
 • (bkz: az laf çok iş)

  yüzyıllarca, "o günah mı, bu caiz mi, şu işimize gelir mi?" demeden, insanlığa bahşedilen en değerli miras, yani zekalarını kullanmaya başlamalarıdır. evet, belki bir zamanlar medeniyeti doğu kültüründen öğrendi batılılar, ancak osmanlılar döneminde kaçırdığımız treni, hala yakalamaya çalışıyoruz. yakalar mıyız? bence zor.
 • ...
 • avrupanın kendi çıkarlarını her şeyin üstünde tutarak salt pragmatik politika izlemesi, bu ideolojide sömürmekte ve kan dökmekte hiçbir beis görmemeleridir. avrupa istediği yeri sömürür küçük devletlere bunun kötü bir şey olduğunu anlatır, istediği devlete savaş açar katleder siz savaşmayın der, yüzlerce nükleer santral kurar diğerlerine bunun ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatır. avrupa böyle zenginleşir, ekonomik refahın olduğu yerde sanatçı da bilim adamı da yetişir, kimse ama lgbt hakları, ama düşünce özgürlüğü ama kadın hakları rererörö demez.

  ingiltere bugün bile terakide çareyi islamlaşmakta görse resmi dinini islam olarak değiştirmekte hiçbir beis görmeyecek bir devlettir.