şükela:  tümü | bugün soru sor
 • boyle konusan insanlara, kulturunu almadan o teknikte nasıl ustalacaksın diye sorulması gerekir kanaatindeyim. bir is yapılıyorsa onunla ilgili kulturel birikimi de almak durumundasın ki o teknik veya iste ustalasabilesin.

  sosyal hayat kriterleri bizden farklı olabilir eger asıl soylenmek istenen sey bu ise konu bu noktadan itibaren farklı bir tartısma seklinde degerlendirilmelidir.
 • (bkz: #11248538)
 • 85 yillik türkiye cumhuriyet'inin en saglam argumanlarindan biridir.. kim cikardiysa kim ettiyse bu lafi ben burada ayaga kalkip alkisliyorum.. ayrica ayaga kalkip gercekten alkisladigim icin de allah beni kahretmesin..

  batinin sadece ilmini alip, kendi kültürümüz ile birlestirip süpper bir sentez yapma hadisesi yaklasik 1947 civarinda meydana cikmis donemin ap hükümeti tarafindan "bundan sonra cagdas türkiye cumhuriyeti batinin sadece ilgimi alacak kendi orf ve adeti ile birlestirip batiya meydan okuyacaktir" demistir..

  oysa ki alt yapisi olmadan yapilmis dil devrimi neticesinde 600 senelik koca bir osmanli kültürü tek elle yok edilmis (bu konuda ataturk'e kizmak gereksiz aslinda. bir an evvel dil devrimi yapilmasi gerekiyordu. halk cahildi, gecmisini unutmasi gelecegine istirak edememesinden daha iyiydi.. boyle olunca maarif sistemde arap alfabesinin ogrenilip osmanli kültürünün yasatilmasi icin hic bir düzenlemeye gidilmedi.. zaten osmanli kültürü yasatilsa idi bugun hilafet, saltanat kalkamayabilirdi.. zira arap alfabesi gecmis ile en saglam baglardan biriydi) yerine konacak kültür de yurt disindan ithal edilmisti..

  eh oyle olunca batinin sadece ilmini alamiyorsun tabi.. zira saglam bir kültürün yok.. yagli boya tablo yapmayi ogreniorsun, ne bileyim türk beslileri cikartip klasik muzige geciyorsun ama o adamlarin o kültürleri olustururken ozendikleri ebru gibi türk sanat muzigi gibi hadiseleri de yokediorsun..

  neyse yahu cok karisti toparlamak, "ataturk devrimlerinin karsisinda" olmamak gerek.. sirf bu sozlerim icin zamaninda istiklal mahkemesinde asilabilirdim gerci.. ama bir kez daha üstünü basa basa soyluyorum, dil devrimi yapilirken mevcut sartlar oyle namusait oldugu icin osmanli kültürü yok edilmistir, yoksa nie yok etsin koca mustafa kemal bir imparatorluk gelenegini..
 • yapılacaklar listesi:

  -batının tekniğini alalım kültürünü almayalım.
  -doğunun kadınlarını alalım yemekleri kalsın
  -kuzeyin kutup ayılarını alalım eskimoları kalsın
  -güneyin penguenlerini alalım (ayy çok cicileeer) geri kalan kalsın
 • kendi kültürünü korumakta özen göstererek özentilikten kaçınarak modernleşmeyi savunan bir cümle.aslında atatürk'ün gösterdiği hedef de budur tabii ki batının tekniğini alırken kültüründen etkilenmemek olmaz ama bu durumu minimumda tutmak ve batının yaşadığı yozlaşmadan etkilenmemek elimizdedir.
 • rakı masalarında, takside, okulda, ofiste, evde, tuvalette vs. gerçekleştirilen ülkeyi kurtarma operasyonlarında dile getirilen postmodern bir söylem. elindeki cep telefonundan sırtındaki laptopuna, kullandığı arabadan mutfağındaki su ısıtıcısına kadar hayatını kolaylaştıran her ürünün zemininde bir başka milletin imzasını görüp, haliyle bunlardan vazgeçemeyenlerin, "biz neden böyle olduk" sorusuna kendince çözümüdür bu yaklaşım. teknikten kastedilen de herhalde gavurun know-how dediği olmasa gerek; zira halen herhangi bir bilgi birikimini üretime geçirmemizin önünü tıkayan ataletten kurtalamadığımızı görmekteyim. burada şairin teknikten kastı daha ziyade, "alalım nokya cep telefonumuzu takalım belimize, otobüste, sinemada fütursuzca konuşalım", "altımızda hundayı marka arabamızla asfaltı ağlatalım arada bir yolda terör estirelim", "bilgisayarlarımızdan forumlara, sözlüklere girelim, dilimize sahip çıkmadan, kültürümüze sahip çıkalım" gibi şeylerdir. yoksa ne gerek var canım; mis gibi kültürümüz var, onlar üretsinler biz yiyelim, değil mi ama ?
 • milli edebiyat dönemi yazarlarının eserlerinde kahramanlarına sık sık söylettiği bir sözdür bu aynı zamanda.
 • bir türk feylesofu türkiye cumhuriyeti'ni neye benzettiğini soranlara şöyle buyurmuştu:
  - türkiye durmaksızın doğuya giden bir gemidir, bazıları bu geminin güvertesinde batıya doğru koşarak batıya gittiklerini sanırlar.

  (bkz: sakallı celal)