şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ayrıca (bkz: batının adnan menderes için diktatör dememesi)

  demek ki bazılarının kendisi ile özdeşleştirdiği bu liderler, ülkeyi iyi yönetmemişler ki dış mihrakların haset dolu söylemlerine maruz kalmamışlar.

  burada enteresan bir paradoks var: eğer bu adamlar iyi yönetmemiş ise bazıları neden kendilerini bu kişiler ile özdeşleştiriyor? velev ki eğer bu adamlar iyi yönetmiş ise batı neden onlara diktatör dememiş? bu paradoksun içinden çıkmanın tek yolu: batının kıskançlıklarından ötürü kimseye diktatör yakıştırması yapmayacağını kabul etmekten geçer.
 • cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kadar türkiye'yi onlarca lider yönetti. batı bu liderlerden sadece kenan evren için 'diktatör' tabirini kullandı.
  erdoğan ikinci oluyor.
  evren dönemini yaşamış bizler, o günkü uygulamalarla bugünü karşılaştırdığımızda batının bu söylemini anlamlandırabiliyoruz.
  fakat yeni nesil için hem tarihsel hem de siyasal olarak bir karşılaştırma yapılması şart.
  bugünlerin 12 eylül döneminden farkları ve benzerliklerinin ortaya konulduğu bir döküman hazırlanıp kamuoyunun incelemesine sunulmalıdır.

  illa bir tanım yapmak gerekirse kendini menderes ve özal döneminin devamı olarak gören bir siyasal partinin cevap vermesi durumunda kendini yanlışlayacağı bir gerçeklik.