şükela:  tümü | bugün
  • batman'in 5 ciltten olu$an, cizgi roman okuyorum, diyen ve hemen ardindan da milyonlar icinde yuzuyorum, $eklinde bir ekleme yapabilen her insanoglunda bulunmasi gereken hikayesi . gotham cok yuksek olcekli bir deprem gecirmi$, $ehirde olmadik olay kalmami$tir . amerikan hukumeti gotham'i no man's land ilan eder, buradan cikmak isteyenlere de sure verir . ama tabi ki kalanlar olur . olaylar nasil geli$ir inanamayiz .

no man's land dizisinin ilginc yani, her sayisinda ayri bir yazar ve cizere yer verilmesi. boylece batman'in $imdiye kadar gorme $ansinin bulunamadigi cok degi$ik ve kaliteli yorumlarini bir arada bulabiliyoruz. tabi tamamini okuyabilirsek.

(bkz: no mans land)
  • ilk cildin hikayesini back to the future'ın senaristi bob gale yazmıştır. batman'i bir çok farklı şekilde görme olanağınız vardır bu seride. batman, milyoner bruce wayne olarak başaramadığını, kendi olarak başarmak ister ve adım adım gotham'ın suçlulardan temizlenmesi planına girişir.
  • gotham'ın izole haliyle distopyayı tüm güzelliğiyle veren bir çizgi roman serisidir. batman değil, gotham odaklıdır. post apocalyptic hikayelerin hemen hepsinde olduğu üzere fırsatçılar (majör ve minör), düzeni bir arada tutmaya çalışanlar, katışıksız iyilik insanları, sosyal normların eksikliğinde akla hayale gelmeyecek doktrinler yaratmış gruplar ve herhangi bir büyük hedefi olmaksızın hayatta kalmaya çalışanlar arasında oluşan status quo'yu anlatır. bütün batman ve/veya distopya severler contagion'dan itibaren bu seriyi tamamıyla okumalıdır.
  • knightfall ile birlikte bana göre en mükemmel batman hikayesi. utanmasam okurken 31 çekecem o kadar güzel !
  • 70 küsür sayılık müthiş batman serisi. sanırım knightfall'la birlikte 90'ların (ve bence genel olarak da) en özgün serilerinden biriydi ama sanırım knightfall'ın başarısından dolayı biraz gölgede kalmıştır. yine de hakkı yenmeyecek kadar iyi bir seridir.

hikaye batman contagion'da gotham'da gerçekleşen büyük bir depremin şehirde yarattığı yıkım sonrasında geçer. wayne malikanesi ve mağara olmak üzere bir çok yer ağır hasar görmüştür. amerikan hükümeti gotham'ı karantinaya alarak yardım paketleri göndereceğini açıklamıştır. polis ve güvenlik birlikleri şehri terk ederken gordon ve onun gibi şehri çaresiz bırakmak istemeyen birkaç kişi kalırlar. şehir karantinaya alınır alınmaz birden bütün suçlular kendi güçlerini oluşturarak mermi ve yiyecek için savaşmaya başlarlar.

serinin bir başka başarısı, yan karakterlere de en az batman kadar rol verilmesiydi ve batman'in sürekli ön planda olmamasıydı.

--- spoiler ---
    sonrasında lex luthor şehrin yeniden yapımını finanse etmeye niyetlenmişti ama olay orada nereye varıyor onu bilmiyorum.
    --- spoiler ---
  • (bkz: #67636191)