şükela:  tümü | bugün
 • jokerin sıradan deli ve kötü adam olmadığını gösteren çizgi roman.

  --- spoiler ---
  sonda jokerin anlattığı deli hikayesi gerçekten güzel bir fıkradır.
  --- spoiler ---

  batman güldüğü nadir anlardan birini içerir.
 • kısa süre içinde arkabahçe yayıncılık tarafından yayınlanacak olan unutulmaz batman hikayelerinden biri..
  referans için,
  (bkz: alan moore)
 • batman begins'in finalinde işaret edilen devam filmi sinyali ve jokerli olacak olması beni sonradan hareketlendirdi.hala sakladığım, tam arşivlik bando dergisinden aldığım bu çizgi roman joker'in hayatını flashback vari geri dönüşlerle çok güzel resmetmişti ve begins'in uslubuna tam uyabilecek bir hikayesi vardı. ne yapıp edip warner'e,bulabilirsem nolan'a mesaj atıp dile getirmeliydim.ama ne yazık ki bu sayının adını daha bilmiyordum.dün çizgi romanı karıştırdım ama ne yazık ki orjinal adını bulamadım.(bizimkiler ne zaman böyle şeylere özen gösterir ki,tarih bile atmazlar),bugün nette delice aramaya karar verdim ama gerek kalmadı az önce okuduğum şu yazı (#7768272) beni buralara getirdi.ve galiba bu macera filme alınabilirmiş.(bkz: ağlamak istiyorum)
 • normal insanların anormal şartlar altında nasıl uç davranışlar sergileyebileceğine dair güzel imgeler sunan bir batman cildi. efsane dave mckean grant morrison çalışması arkham asylum ile birbirlerine göz kırpan öykülerdir sanki.
 • evet, büyük ihtimalle christopher nolan'ın çekeceği 2. batman filmine kaynaklık edecek bu muazzam hikaye.. fakat bunu oh ohh romanın aynısını sinemada göreceğiz şeklinde düşünmemek gerek sanıyorum, zira batman begins için batman year one kaynaklı olacak diyen nolan daha sonra filmi izleyen bizleri bu konuda hayalkırıklığına uğratmıştı..(haa film bitince o baştaki hayalkırıklığı duygu sağanağına dönüştü, tapma seanslarına neden oldu orası ayrı) year one hikayesiyle genel olarak hiç bağdaşmayan, ama hikayeden güzelce alınmış 4-5 motifle biraz saygı duruşu, biraz da fanları sevindirmek için yapılmış atraksiyonlar vardı.. zaten ilk yıl hikayesine baktığınızda batman'in doğuşu, bruce wayne'in batman'e nasıl dönüştüğü anlatılır evet.. fakat frank miller hikayeyi öyle güzel oluşturur ki batman ve bruce wayne resmen yardımcı roldedir, hikayenin başrolündeyse james gordon vardır.. ikisinin gotham city'ye gelmelerinden itibaren yaşadıkları o kadar güzel bir paralellikte anlatılmıştır ki hikaye bittiğinde bir yardımcı karakteri ana karakter yapıp, ana karakterin yaşadıklarını yardımcı karaktermiş gibi anlatmanın ve bunu okumanın verdiği keyif kalır okuyanların kafasında.. zaten hikayeye bakınca bu james gordon'un çok fazla önplanda olması dolayısıyla filme motamot aktarmak pek mümkün değildi.. ama gel de bunu bize anlat tabi, nolan öyle deyince gaza gelip güzel ayrıntılarla ayrıldık filmden..

  bu nedenlerledir ki yine bir villain'in batman'den daha önplanda olduğu bir hikayenin(batman'in çoğu güzel hikayesinde batman yardımcı rolde, hmmm) filme tam anlamıyla aktarılması mümkün olmayacak kanımca.. yine nolan çizgiromanın fanatiklerini mutlu edecek ayrıntıları filme taşıyacak, onları mutlu edecek.. ama genel hikayeyi oldukça değiştirecek.. bu nedenledir ki filmin adının da bu olacağını sanmıyorum ben.. ama year one'daki flass ve loeb karakterleri, yarasalardan alınan yardım, bruce'un kendisini batman'le bağlantısı anlaşılmasın diye karı kız peşinde koşan tam bir piç gibi göstermesi gibi ayrıntılar da aynen alınacaktır sanıyorum hikayeden..
 • the dark knight arifesinde oldugumuz su gunlerde, ilk kez okumak veya tekrar goz atmak isteyenler icin faideli bir kaynak oyku. jokerin itiraflari, kendisiyle hesaplasmasi ve gunah cikarma seanslari icin ;

  http://rapidshare.com/…7633416/the_killing_joke.rar
 • hikayede sürekli yağan yağmur bazı karelerde jokeri ağlıyormuş gibi gösterir.
 • kapağında joker'in fotoğraf makinesi markasının almanca'da şaka anlamına gelen witz olduğunu görürüz.

  yer ve zaman değişimlerinde, eski sahne hangi vücut pozisyonuyla kapandıysa, yeni sahnedeki karakter de o vücut pozisyonuyla başlar.

  bi de spolier: joker'in varolmasının sebebinin batman olması, sadece felsefi anlamda diil fiziksel olarak da geçerliymiş, ona şahit olunur.
 • orijinalini aratmayan son derece kaliteli bir baskıyla türkçeye çevrilmiş batman macerası. çizimler mükemmel, senaryo için zaten söyleyecek tek kelime yok. joker'in ağzından çıkan her söz birer aforizma. 88'deki baskıdan bu yana renklendirmede de yenilikler yapılmış. gerçekten okunası ve okutulası.