şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dark victory'nin yazarı jeph loeb the magnificent'ın yazdığı, superman for all seasons gibi bir şaheserin kalemi tim sale'in çizdiği son derece heyecan verici bir çizgi roman olan the long halloween tüm zamanların en çok satan batman serilerinden biri imiş.

  holiday murders isminde bir takım cinayetlerin ortasında başlayan 350 sayfalık bu hikayede batman kitaplarındaki hemen hemen tüm yan karakterler yer alıyor, red herring'leri fazla saçılıp dökülmüş bir hikaye olsa da, konu kimi zaman fazla dağılsa da hikayenin ve çizgilerin uyumu için bile tekrar tekrar tekrar ve de tekrar okunabilecek bir batman klasiği.

  hardcover edition'un 50 doların üzerindeki fiyatıyla el yaktığını belirtmekte yarar ver.
 • zamaninda frank miller efendimizin onayiyla ve desteklemesiyle yapilmasina giri$ilmi$ cok kaliteli batman projesi. orjinal aylik yayinlanma sureci 13 ay surmu$ ve bir halloween'de ba$layip digerinde bitmi$.

  ayrica rahatlikla "batman meets the godfather" olarak da tanimlanabilecek bir eser. ozellikle diyaloglar incelendiginde bu iyice ortaya cikiyor. "i believe in" ifadesinin hikayede cok onemli bir yeri var. hikaye bruce wayne'in "i believe in gotham city" deyi$iyle ba$liyor (burada the godfather part 1'in acili$inin "i believe in america. america has made my fortune." $eklinde oldugunu hatirlamakta fayda var). gotham city de maddi olarak olmasa da manevi olarak (fame and) fortune'ini yapmasini sagilyor yillarca bruce abinin. buna destekleyici olarak batman'in bir ba$ka unlu hikayesi batman no man s land'de soyledigi "i always thought that this city created me" sozu gosterilebilir. yine hikayenin ileriki kisimlarinda bu "var olduğuna inanma" ve "bir $eyin doğru olduğuna inanma" olayi "i believe in batman" oluyor, yine yeri geliyor "i believe in harvey dent" oluyor. ve buralara her denk geli$te the godfather resmen insanin kafasinda yeniden canlaniyor.

  ayni $ekilde hikayenin iyice serpildigi bir kisimda bir ana karaktere vito corleone'nin $u unutulmaz sozu de soyleniyor: "keep your friends close, but your enemies closer." yine "aile"nin yapilanmasinda da the godfather etkileri goze carpiyor. sorunlu kizkarde$, olaylardan uzak tutulmaya cali$an ancak degi$ik olaylar sonucunda bir $ekilde i$e bula$an ogrenim gormu$ entelektuel ogul, vs vs.

  sonucta sayin efendim, harvey dent (two face)'in hayatini degi$ik bir $ekilde ele almasiyla, baba serisine gondermeleriyle ve genel hali tavriyla [(spoiler aman derim) sonunda batman'in butun ana villain'lerini bir cirpida devirmesi di$inda] kanimca hic bir eksikligi olmayan bir eser batman the long halloween .
 • güzel bir batman hikayesi. two face'in doğuşunu ve holiday lakaplı "özel gün buldum mu mafya öldürüyorum"-insanının maceralarını içeriyor. hikayenin bence en ilginç kısmı two face karakterinin doğuşunu incelemesi. süperkötü karakter doğuşu diyince aklınıza kazana düştü-delirdi-herkesi öldürdü gelmesin; gayet güzel kotarılmış ve ufak ipuçlarıyla mesajı alttan alta verilmiş bir dönüşüm bu sözettiğim. bunun dışında ne gordon ne batman çevresinde çok dönülmüyor ve batman year one'da yakalanan 3 boyutlu karakterlere dönüşmüş batman+gordon tadı pek yakalanamıyor. bir kaç ay önce sokak serserileri karşısında tongaya düşebilen batman'in tüm süperkötüleri aşırı çabaya ihtiyaç duymadan ininayla tartaklaması da bir ilginç. bunun yanında holiday'in kimliği de havada kalıyor gibi.

  özetle güzel bir batman hikayesi ancak bir başyapıt değil. fakat dikkatinizi çekerim death of superman gibi pazarlama başarısıyla çok satmış ancak özünde basbalon olan bir eser de değil.
 • daha iyisinin yazılamayacağına inandığım batman öyküsü. çizimlerin ve diyalogların güzelliği sayesinde mafya atmosferini muhteşem bir şekilde vermiştir. okurken "kim lan bu holiday?" diye kafayı çizmek olasıdır.
 • alan moore'un efsanevi batman the killing joke'undan sonra okuduğum en iyi batman hikayesidir. bunun sebebi de hikayenin çok yönlü olması, bi' süper kahraman hikayesinden öte olması. şöyle ki hikaye bir süper kahraman hikayesi iken aynı zamanda bir mafya, bir seri cinayetler hikayesidir. süper özen gösterilmiş hikayesi ile bir solukta bitirebileceğiniz bi' buram buram jeph loeb kokan batman hikayesi. ve bu sefer villainlar en az batman kadar insan.
 • hikaye yağ gibi akar. ancak çizimlerini hiç sevememişimdir. joker ve batman çizimlerini yetersiz bulurum hep. yine de en iyi hikayelerden biridir. gün itibariyle yine okuyorum. joker'ın holiday'e dellendiği kısımlar süper.
 • sahip olduğum en pahalı çizgi roman özelliğini bir kenara koyarsak. çizimleri ile nostaljik bir etki bırakır üzerinizde. diyaloglar ve olay örgüsü ise diken üzerinde okutur.

  two face'in ortaya çıkışını anlatan ve içinde bol bol yan karakter bulunduran dahiyane bir çizgi romandır. batman'i neden bu kadar çok sevdiğimizi bir kez daha hatırlatır bize; yan karakterler o kadar iyi kurgulanmıştır ki ne batman'i gölgede bırakacak kadar iyi ne de batman'e yakışmayacak kadar aleladedirler. tam ortasıdır.
 • 2 partlık animasyon filmi gelecek batman hikayesi. troy baker, jensen ackles, naya rivera, titus welliver ve david dastmalchian, seslendirme kadrosundaki isimler.