şükela:  tümü | bugün
 • batman;

  - dünyanın en iyi dedektifidir
  - yakın dövüş konusunda en iyi 2-3 isimden biridir
  - ne olduğu, kim olduğu halk tarafından bilinmez. şehir efsanesi konumundadır
  - bütün düşmanlarının ve dostlarının zayıf noktalarını bilir, hatta bir bölümde hepsini dövmüşlüğü vardır. (darkseid justice league'in beynini yıkamıştı)

  iron man;

  - kimliğini herkes bilir
  - hem saygı hem de sevgi duyulur (civil war sonrası bu adamı seven bizden değildir gerçi)
  - power suit'ini çıkardığında pek işe yaramaz
  - avengers'ın lideridir

  birebir kapışsalar batman sülalesini siker iron man'in. dc evreninde batman'e denk kişi sanılanın aksine captain america'dır. serumu yemiş bünyesi, kafayı yemiş batman'e denktir. gerçi batman döver gibi.

  edit: batman kimleri dövdü diye bir soru geldi;

  superman: kryptonite yüzüğü ile ağzını burnunu kırdı.
  green lantern: yeşilin sarı üzerindeki hükümsüzlüğünü ve zayıflığını kullandı (bu saçmaydı biraz zaten o zayıflık kaldırıldı crisis sonrası)
  flash: özel bir odaya sürükledi ve o odada yer çekimini kaldırdı (anti gravity device)
  martian manhunter: marslıların ateşe olan zaafından faydalandı cayır cayır yaktı adamı.
  hawkman: en büyük olayı uçmasıydı. kanatlarını entersan bir kimyasalla birbirine yapıştırdı sonra beline beline vurdu ıslak odunla.
 • ikisi de bulunduğu noktaya kendi çabasıyla gelmiştir. ne başka gezegenden postalanmışlardır, ne börtü böcek tarafından ısırılmışlardır, ne de radyoaktiviteye maruz kalmışlardır. süper kahramanlık müessesesini ulaşılabilir hale getirmişlerdir. o yüzden bir çoğunun favorisidirler.
 • itsjustsomerandomguy tarafından güzelce betimlenen karşılaştırma:

  http://www.youtube.com/…nllecu63hca&feature=channel

  "iron man: i don't come with childhood drama
  batman: and i don't have herpies"
 • hatunların efendi adam yerine piç tercihi söz konusu ise bu karşılaştırmada;

  tony stark'lı iron man alır gider..
 • ikisi de zengin piçidir.
 • şu versus olaylarına girmeyeyim diyorum ama içimdeki geek'i engelleyemiyorum. şimdi efendim bu elemanların ikisi de dahidirler. ancak batman'in dehası ağırlıklı olarak strateji üzerineyken iron man'in dehası ağırlıklı olarak teknoloji üzerinedir. bununla beraber batman'in iron man'i indirebilmek için oluşturacağı her türlü strateji de teknolojik ağırlıklı olmak zorundadır. işin matematiğini sen yap artık.

  ha olaya karakter açısından bakarsak tony stark karaktersizin teki olduğu için batman daima canımızın içidir.
 • kesinlikle batman. bi de ra's al ghul ile mandarin'e sormak lazım.

  wayne enterprises her halde stark industries'ten daha iyi mal çıkarıyor, öyle değil mi?

  iron-man teknolojiye bağımlı birisi olduğundan arc reaktörü alınınca bi boka benzemez. batman'in batmobil'ini, batwing'ini, batboat'ını alsanız dahi batman batman'dir. batman, kendisini üst seviye hayatta kalma teknikleriyle donattığı için en zor durumda bile olsa iron-man'i kola tenekesine çevirir. batman bilimi, iron-man teknolojiyi temsil eder.

  en son şöyle bi benzetme yapacağım; iron-man test pilotuysa, batman çoktan birkaç defa as olmuş bir savaş pilotudur.
 • insanustu bir super gucu olmayan iki super kahramanin karsilastirilmasi.

  batman evreninde kullanilan teknolojik alet edevatlar daha gercekcidir. iron man evrenine o kadar asina degilim, filmlerden biliyorum sadece ama hic olmazsa batman magarasina kapanip arc reaktorunde kullanmak icin yeni element uretmiyor; yururken arkasindan zirhini giydiren abarti makineleri, cene calacagi bir yapay zeka nanesi yoktur.
 • filmleri için konuşursam, iron man'in zırhında on orduyu dağıtacak kadar silah, kurşun, bomba vs var, uçabiliyor. batman silah kullanmıyor, dövüş tekniği biliyor (ama iron man'in yanına yaklaşamayacağı için, yaklaşsa da vursa eli kırılacağı için saymıyorum), uçamıyor... teknoloji konusunda batman'in aracına karşılık iron man'in ordusu var. (bkz: iron man 3) yani her türlü iron man bu karşılaşmanın galibidir.