şükela:  tümü | bugün
 • ilginç bir şekilde, batman'in orijinini anlatmasına rağmen hikayenin başrolündeki kahraman james gordon'dur.. çizgiroman başyapıtlarından biridir, ki bu başyapıt oluşunda önemli bir neden teşkil eder kanımca frank babanın yaptığı bu güzellik.. bir karakterin doğuşunu başka bir insanın ana karakter olduğu hikayede çarpıcı bir şekilde ve hayatlarına paralellik kurarak anlatması efsanevi olmasına neden olmuştur sayının.. david mazzucchelli'nin normalin dışındaki çizimleri biraz yadırgansa da atmosfer olarak onun da başarılı olduğunu belirtmem gerek..

  ve son olarak, batman begins'i izledikten sonra bu hikayeyi okumak(ya da tam tersi) oldukça güzel sürprizleri de görmenizi sağlıyor.. christopher nolan'ın hikayeye saygıduruşuna dair tabii ki bu sürprizler..
 • denildiğine göre batman year one filminin senaryosu aranofsky ve miller tarafından yazılmış fakat yazdıkları senaryo çok fazla şiddet unsuru içerdiği için warner bros'tan kabul görmemiştir. daha sonra bu proje nolan'ın batman begins'inin temelini oluşturmuştur.
 • animasyonu, frank miller'ın güzel eserine neredeyse %99 oranında sağdık kalınarak hazırlanmış bir film. yine de daha iyi bir görselliği olabilirdi diye düşünüyorum. izlenmeli.

  edit: sağdık ne lan? ibret olsun diye böyle bırakıyorum
 • bir batman klasiği.

  hikayenin bence ana noktası batman'in korkutucu ve acımasız olması gerektiğini öğrenmesi. batman neden korkutucu olmalıdır? çünkü insanlar tam olarak anlayamadıkları bir şeyden korkarlar. bruce wayne kendisi olarak bir suçluya yaklaştığında makyajla yaptığı yara izi bile "yüzüne yeni yara mı istiyorsun?" sorusuyla hem tehdit hem de dalga unsuru oluyor. ama maske ile her zaman şok avantajını elde ediyor, ve ismi yayıldıkça korkutucu bir efsaneye dönüşüyor.

  bu unsuru romana çok iyi şekilde yedirmişler.

  --- spoiler ---

  you can never escape me. (loş odada tepenize simsiyah bir şey bindikten sonra ilk duyduğunuz şey)
  bullets don't harm me. (efsaneyi kullan, romanda flass batman ile karşılaşmasını anlattığında merminin içinden geçtiğini söylüyor)
  nothing harm me. (abart)
  but i know pain. (sikertmeye başlıyor)
  i know pain.
  sometimes i share it.
  with someone like you. (burada kahverengi pantolonunuz yoksa biraz rezil olabilirsiniz)

  bu noktadan sonraki korku sadece öldürülme, zarar görme korkusu değil. küçükken gece dışarıdan gelen seslere karşı duyduğunuz saf korku, sıra dışı şeyler duyduğunuzda gece uyumanıza engel olan korku...

  batman'i batman yapan en büyük unsur bu işte. bu sebepten dolayı hikayeyi, zayıf noktalarına rağmen en iyi ikinci batman hikayesi olarak görüyorum. (birincisi dark knight returns, merak eden olursa üçüncüsü arkham city oyununun hikayesi.)

  --- spoiler ---
 • çizgi romanda şu sahne insanın tüylerini diken diken eder.
 • çizgi romanın çizerleri bruce wayne için gregory peck'i model almışlar.
 • batman gotham knight ve batman under the red hood'dan sonra film tadındaki animasyonlarına devam eden dc comics'in 3. bombası işbu frank miller'ın harika hikayesine gelecek. bu saydığım animasyonların tim burton'ınkilerden belki, joel schumacher'inkilerden kesinlikle iyi olduğunu söyleyebilirim.
 • --- spoiler ---

  komiser gordon'ın gotham'daki ilk yıllarında kırdığı cevizleri, selina kyle'ın nasıl catwoman'a dönüştüğünü anlatma tarzıyla takdire şayan frank miller eseri. olur da catwoman christopher nolan'ın uyarlamalarında yer alırsa muhtemel referansı da year one olur zannımca.

  --- spoiler ---
 • batman ve james gordon'un kendi tarzında suçlularla uğraşmasını paralel kurguyla son derece etkileyici bir anlatımla ortaya koyduktan sonra yavaş yavaş yollarını kesiştiren, öte yandan da kedi kadın'ın gece hayatına sessiz sakin adım atışını sergileyen frank miller başyapıtı. batman'in melankolisi ve gordon'un mesleğine ve hamile eşine yabancılaştığı bölümler eşsizdir. çizgi romanda paralel kurgunun ve kara film atmosferinin son derece sıkı bir örneği olan by1'ın sinema macerası da tarafımızdan merakla bekleniyor.
 • batman # 404 ve # 407 arasında vuku bulan olaylar dizisi.