şükela:  tümü | bugün
  • benim gibi fantastik dünyaya ve süper kahramanlara uzak olan birinin bile fark ettiği gerçek.

batman v superman dawn of justice filminde bu iki kahramanın dövüş ettikleri rivayet edilmekle kalmayıp elimizde görüntüleri de mevcut. adamlar eldeki görüntüleri cuma günü açıklayacağız dememişler direkt kamuoyuna sunmuşlar.

şimdi şöyle ki ben bunun bir pazarlama stratejisi olarak amerikan film endüstrisi lobisinin işi olduğunu düşünüyorum. mantıklı hiç kimse batman'in nşa (normal şartlar altında) tsi (türkiye saati ile) superman adlı kahramanı dövemeyeceğini bilir.

bana sorsanız batman'ci misin superman'ci mi diye ben derim ki ben her zaman normal halktan bir vatandaş olan, ademoğlu, insanlıktan öyle veya böyle nasiplenmiş, türdeşim olan batman'ciyim derim. bunu gururla göğsümü gere gere söylerim.

ancak kendi türmüzün yetersizliklerinin de farkındayım. başka bilmediğimiz yerlerden gelmiş olan ve gözlerinden lazer çıkması gibi değişik yeteneklere sahip, güçlü, kuvvetli bir süper kahramanla boy ölçüşemeyiz. superman'e yarı tanrı bile deniyor ortamlarda tövbe estafurullah.

demem o ki batman halktan biri. batman bizim gibi! batman aselsan gibi, tüpraş gibi bir şirketin başındaki adam. işveren. binlerce aileye ekmek veriyor belkide. ek iş olarak süper kahramanlık yapmaya çalışıyor imkanlar dahilinde.

superman öyle değil. onun üst kimliği süper kahramanlık ve ek iş olarak sinsice insanların arasına karışma derdinde. havuz medyası mıdır ne olduğu belli olmayan bir gazetede basit bir gazeteci. can dündar gibi tutuklanırdı bizde olsa o ayrı.

sonuç olarak superman batman'i döver ve hoplatır.

edit: filmde bence batman ve superman öpüşüp barışacak ve ortak olup daha büyük bir oyunu bozmaya çalışacaklar.
  • "süper kahramalanlara uzak" kısmından sonrasını okumadığım boş laf kalabalığı.

uzaksan sus, saçma sapan konuşma. adam çık sıçmı çık mıntıksız bı kıdır kriptinit nısıl ılıyır hirkisti ınlımıyırım diyor.

anlamadığın şeyi git araştır kardeş. hadi eski sayıları okumadın, adamlar the new 52 diye bir seri çıkarttı. aç oralardan biraz evreni anlamaya çalış. herif buraya gelip, batman'in aq superman adamdır kalitesinde yorum yapıyor. batman superman'i evire çevire siker. içine daldırır superman'in. taktik zekasını geçtim, bir sürü ally'ı var batman'in. superman'i de evire çevire sikmek isteyecek tonla villain var. zamanında batman'e bu konuda dolaylı da olsa yardım etmişlikleri mevcut. kaldı ki superman güneş olmayan bir vakitte sıradan çinko karbon pile dönen bir poşet.

spoiler vermek istemiyorum ama bu filmin sonu zaten belli. sadece olaya doomsday'i eklemişler. çok anlatıp işin hevesini kaçırtmayayım.

her neyse, alfred de şamar oğlanına çevirmiştir superman'i zamanında.

http://static.comicvine.com/…fred vs superman 5.jpg
    http://media.tumblr.com/…line_mtbgpowd8t1r4qnll.jpg

herkes yapabilir yani. superman çünkü gazla çalışan, egoist ve popülist bir yavşak. kafası fazla çalışmıyor. fakat batman bir dedektiftir. gözlem yeteneği ve saldırı ve savunma strateji zekası en üstün olan dc karakterlerindendir.

basit storyline'ı olan marvel iron man'i değil yani bu. parası var o yüzden super kahraman olmuş tarzı salak salak yorumlarınızı kendinize saklayın. 2 tane batman begins, the dark knight rises izleyince batman'i öğrenmiş olmuyorsunuz. cahil herifler.
  • hakikattir.

bu iki kahramanın aynı çizgi roman serisi/aynı filmde karşılaşmalarına da gıcık oluyorum ve bunu saçma buluyorum. sırf birkaç film daha yapıp para kazanacaklar diye, iki süper kahramanı, iki farklı gerçekliği, iki farklı evreni birleştiriyorlar.

superman evreninde süper kahramanlar, dünya dışı uygarlıklar, dünya dışı varlıklar var. superman'in düşmanları da süper güçlere sahipler. insanlık dünyası bu evrende iyi ve kötü arasındaki savaşta sadece figuran.

batman evreninde ise süper güçlü dünya dışı varlıklar yok. batman de bizim gibi insan, düşmanları da. düşmanlarının da süper güçleri yok, sadece yetenekli psikopatlar. bu evrende insanlık dünyasının içindeki hiç bitmeyen iyi ile kötü arasındaki mücadele var.

sen şimdi para kazanacağım diye, bu iki süper kahraman evrenini kesiştirirsen, iki evrenin de inandırıcılığını ortadan kaldırmakla kalmıyorsun; saçma bir durum yaratıyorsun: kusura bakma ama o zaman süperman gözünden çıkan ışınlarla bir insan olan batman'i iki saniyede eritir.
  • nohut büyüklüğünde kriptonit'i alıyorsun, lois lane'in evine gidiyorsun; kriptoniti lois'in göte sokup balkondan aşağı atıyorsun, süpermen lois lane'i kurtarıp tutarken koşarak aşağıda bunları bekliyosun. süpermen havada lois lane'i tuttuğu zaman normal insan olarak yere düşüyorlar, hemen süpermenin kırmızı slipi ve mavi taytı sıyırıp lois'e soktuğun kriptoniti çıkartarak süpermen'e sokuyorsun, sonra yarrağı çıkartıp süpermene itelemek suretiyle iyice dibe doğru yerleştiriyorsun.

ne oldu süpermen?

mundar oldu.

neymiş batman dövemezmişmişte muşmuşmuş.
  • (bkz: batman the dark knight returns)

yamulmuyorsam, aksi dc comics tarihinde 4 kere vuku bulmuştur. (superman 12)

ama daha doğrusu: "superman her şekilde döver ama batman bir şekilde kazanır"dır.
  • süpermene ayıp edilmektedir
    ne kriptonitmiş arkadaş her isteyen bulabiliyor. lan kurtadam filmlerinde bile çok nadir gümüş kullanılır. süpermen her seferinde bu sikimsonik kriptonitle uğraşıyor.

yazık olum adama. koskoca tanrısal gücün var pirinç kadar kriptonit görünce domalıveriyorsun
  • batman'a gitmiş vakit geççirmiş biri olarak diyebilirim ki gerçek olmayan gerçektir. batman her şekilde döver.
  • cok hakli buldugum tespittir.
    lakin soyle bir sey de var:

batman beats superman