*

 • batmayan sam (unsinkable sam) (aynı zamanda oscar olarak da bilinmektedir) ikinci dünya savaşı sırasında hem nazi kriegsmarine hem de ingiliz kraliyet donanmasında görev yapmış gemi kedisidir. bulunduğu üç savaş gemisinin de batmasına rağmen kurtulmuş olması üzerine batmayan lakabı verilmiştir. hikayenin ingilizce versiyonunda doğruluğu şüpheli olarak not düşülmüştür, o linkide aşağıya bırakıyorum.

  kedi, nazi savaş gemisi bismarck 18 mayıs 1941 günü ilk ve tek görevine çıktığında gemideydi. 27 mayıs tarihinde batan gemideki 2100 personelden sadece 115 mürettebat kurtulurken, sağ kalanlar arasında bir kedi de ingiliz destroyer hms cossack mürettebatı tarafından kurtarılmıştır. hms cossack mürettebatı önceki isminden bağımsız olarak kediye oscar adını vermiştir. oscar'ın bulunduğu savaş gemisi akdeniz ve büyük okyanus bölgesinde devriye görevi yapmıştır. gemi 24 ekim 1941 günü cebelitarık açıklarında nazi denizaltısı u-563 tarafından vurulmuş ve üç gün sonra batmıştır, oscar gemiden sağ kurtulanlar arasındadır.

  kedi bu kez yine bismarck harekâtına katılmış olan hms ark royal (91) uçak gemisine alınmıştır. ancak bu gemi de 13 kasım 1941 günü nazi denizaltısı u-81 tarafından torpidoyla batırılır. geminin yavaş batması sayesinde mürettebat kaybı olmaz, artık adı batmayan sam olan kedi de kurtarılır. cebelitarık'daki ingiliz yetkililerine teslim edilen sam, yeterince macera yaşadığı gerekçesiyle deniz görevlerinden affedilir ve belfast'daki bir orduevi bünyesine alınır. sam'a ait georgina shaw-baker tarafından yapılmış bir yağlı boya portre halen greenwich'deki müzede sergilenmektedir.

  unsinkable sam

  ——————————————————————
  gemi kedisi* antik çağ'dan günümüze kadar çok sayıda askeri, ticaret ve keşif gemilerinin içinde mürettebatla beraber yer almıştır. kedilerin gemideki en önemli görevi gemideki kemirgenlere karşı kullanılmasıydı. başta elektrik kabloları olmak üzere ahşap aksam, halat ve gıda stoklarına zarar veren kemirgenlere karşı gemi bünyesinde kedi bulundurulur ve avlanması sağlanırdı. kemirgenlere karşı doğal olarak saldıran ve her türlü koşula kolay uyum sağlayabilen kedilerin ayrıca denizcilerin psikolojisine olumlu etkileri olmuştur.

  tarım devrimi döneminde öncelikli olarak bereketli hilal bölgesinde evcilleştirilen kedi, bu dönemin ardından yaygınlaşmış, insanların bulunduğu her yere girmeye başlamıştır. akdeniz ticareti ve viking keşif seyahatleriyle geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. izleyen dönemde başta yeni dünya'ya gidiş olmak üzere okyanus ötesi yolculuklarla dünya çapında yaygınlaşmış ve gemi mürettebatlarının yanlarında olagelmiştir. günümüzde çoğu donanmada hijyen koşulları nedeniyle kedilerin bulunması yasak olsa da özel gemilerde kedilerin varlığı devam etmektedir.

  kaynak

  ingilizce kaynak

  kedi pasaportu

  imza yerine de pati bastırılması hoş
  bir detay olmuş.*
 • hakkında hazırlanmış şöyle bir video mevcuttur.
hesabın var mı? giriş yap