• senelerce duydukça "iyy bu şarkı ne kadar arabeks" diyerek dinlemiş bi insan olarak şu an "arkadaşlar hazır mısınız" diye başlayan remiks versiyonunu bile dinleyebilmekteyim.
    dinlemek bi kenara hüzünlenmekte, sözlerinin güzelliğini düşünmekte ve zamanında bu şarkıya haksızlık yaptığımı ve kendini rocker zanneden ve diğer müzikleri zararlı olarak gören kardeşlerimizi uyarmayı kendime borç bildim. arkadaşlarımıza şarkıyı ön yargılarımızdan kurtularak bir kere daha dinleyin diyorum. kula kulluk edene yazıklar olsun aslında gayet hepimizin, herkesin savunduğu, eşitsizliğin karşısında kulun ( yani hizmet etmek üzere yaradılanın ) başka bi kula kulluk etmesine isyan eden şarkı, şu an herkesin rahatsızlığını duyduğu şeye karşı durmakta.
    işin musikisine geçersek arabesk nedir böle müzük mü var ne var diye tartışan antin kuntin kişilerdenseniz heme kötüleyip geçiniz. müziğin türünün adının ne olduğunun çok da anlamı olmadığını düşünüyorsanız, şunları, şu sözleri
    ben mi yarattım?
    derdi ıstırabı.
    günah zevk olmuşsa
    vefa yorulmuşsa
    ben mi yarattım?
    dinleyin.
    yani şu anki mutsuzluğumuz, dolmamış çilemiz aslında sadece düzendendir.
    ben ne yaptım kader sana
    mahkum ettin beni bana
    bu ne demek?
    yalnızlık?
    şikayetim yaradana
    (çünkü tek sorumlu olarak yaradan görülüyor, bu biraz teslimiyetçi bi yaklaşım ama en azından isyan ediyo, feryat ediyo. rak muzikdede isyan var diyim de bokunu çıkarıym)
    çok farklı insan grupları farklı tepkiler gözteriyo aynı şeylere.
    bazısı "emperyalist amerika go home" diyo
    bazısı "kula kulluk edene yazıklar olsun" diyo
    bazısı da "hastirn lan sermaye geldi çekilin kul da olurum sermaye de" diyerekten hem milletimizin hem kendisinin uygunsuz pozisyonlara girmesine sebep oluyo*.
    sonuç olarak haticeye değil neticeye bakıyoruz ve sikilen çoğunluk oluyo.
    sonra soruyo bazısı
    ben mi yarattım derdi ıstırabı ben mi yarattım diye
    yok abicim
    ne sen yarattın
    ne de tanrı yarattı
    biz yarattık
    sik gibi evde oturup evden sözlüğe bunları yazmak yerine başka bi yerde bu fikirler uğruna tepinmediğim için ben yarattım
    (allahm nerden nereye geldim)
    her ne koşulda yaşaması istenirse istensin, ulan ben hayvan mıyım böyle yaşamamı istiyosun diye çıkışmadan katlanmaya, kaderine razı olmaya çalışan teslimiyetçi zihniyet yarattı.
    aslında girişte duygusal bi moddaydım
    ama şimdi farklı bi yerdeyim
    aslında aynı yerdeyim
    bireysel yalnızlıktan toplumsal kopukluğa geldim.
    yani kitlesel olarak da kenetlenmiş deiliz.
    arabesk müziği dinleyenleri hor gördüğüm zamanları çok net hatırlıyorum ve çok kişi bunu yapmıştır. ama müziğin ne demek olduğunu anlamaya başladığınız zaman, müziğin başlığının türünün anlamını yitirmeye, söyleyenin ne demeye çalıştığı ( gerek müziğiyle, gerek sözleriyle) daha bi önemli hale geliyo.
    şu durumda bu abimiz* zamanındaki derdi tasayı, çoğunluğun sıkıntısını böyle dile getirmiş ve aynı şeyleri hala yaşıyo ve hissediyo isek doğru bir noktaya parmak basmıştır.

tüm bu zırvanın gelip geleceği nokta ise şu: kafası çalışan, adil düşünce sistemine sahip, insanları anlayan herkes "yazıklar olsun, batsın bu dünya" diyo.
    bence bu ortak nokta tek çıkışımız.
    yani toplumdaki her kesimde genel mutsuzluk hakim ve bu düzenin ilerleyişi uyuşturmak ve farkındalığı azaltmak stratejisini benimsemiş durumda. bu farkındalık arttıkça mutsuzluk da aynı oranda artacaktır. farklı toplumsal kesimlerden gelenlerin birleşmesi ortak paydalar olunca mümkün oluyo. bu hüzün ve mutsuzluk arttıkça çözüm arayanların sayısı artacaktır.
    batsın bu dünya diyenler arttıkça, batan dünyayı çıkarabilir miyiz sorusunu soranların sayısı da otomatikmen artacaktır.
    mutsuzluğumuzun ve hüznümüzün giderek artması dileğiyle

(bkz: hatasiz kul olmaz)
    (bkz: bir teselli ver)
  • ortaokul-lise yıllarında taşak geçilen, ilerki yıllarda ise sıkıntılı bir anda dinlenip orhan gencebay'a özür mektubu yazdıracak güçte bir şarkı.
  • güne ba$ladigimda soyledigim ilk cümle.
    (bkz: nihilizm)
  • sarkinin girisinde orhan baba'nin anonsu vardir. (bkz: bayan anonslu kasetler)

sevgili gonul dostlarım ben orhan gencebay
    yillardir size seslenen
    dertlerinizi acilarinizi sizlerle paylasan
    sizlerle aglayip sizlerle gulen
    alkislarinizla ilginizle buyuyen orhan gencebay
    sizlerden aldigim gucle yaptigim bestelerim
    kiminizin gencligine
    kiminizin dogup buyumesine ve yasamina eslik edebildiyse
    bundan buyuk onur ve gurur duyarim
    sizlere sukranlarımı sunuyorum
    anilariniza kattiginız bestelerim artik benim degil sizlerindir
    sevgili dostlarim
    simdi söyle eskilere giderek dokuzyuzyetmislerde yaptigim bir bestemle saz arkadaslarim esliginde albumume baslamak istiyorum
    arkadaslar hazir misiniz
    daha guzel daha mutlu daha adil sevgi dolu bir dunya icin
    baris icin insanlik icin
    batsın bu dunya
    dıtdıtdırıdırıdıt...
  • hayır, kimse de yazmamış kopyalamamış yapıştırmamış ki sözlerini, bana kalmış:

yazıklar olsun, yazıklar olsun
    kaderin böylesine, yazıklar olsun
    herşey karanlık, nerde insanlık
    kula kulluk edene yazıklar olsun.

batsın bu dünya, bitsin bu rüya
    ağlatıp da gülene, yazıklar olsun
    dolmamış çileler, yaşanmamış dertler
    hasret çeken gönül, benim mi olsun..

ben ne yaptım, kader sana
    mahkum etti, beni bana
    her nefeste, bin sitem var
    şikayetim yaradana, şikayetim yaradana.

şaşıran sen mi yoksa ben mi, anlayamadım
    öyle bir dert verdin ki, kendime gelemedim
    çıkmaz bir sokaktayım, yolumu bulamadım
    of...of...of...of...of...of..of..of.....

ben mi yarattım, ben mi yarattım
    derdi ızdırabı, ben mi yarattım
    günah zevk olmuşsa, vefa yorulmuşsa
    düzen bozulmuşsa, ben mi yarattım.

batsın bu dünya, bitsin bu rüya
    aşksız geçen ömrüme, yazıklar olsun
    dolmamış çileler, yaşanmamış dertler
    hasret çeken gönül, benim mi olsun.

ben ne yaptım, kader sana
    mahkum etti, beni bana
    her nefeste, bin sitem var
    şikayetim yaradana, şikayetim yaradana.

şaşıran sen mi yoksa ben mi, anlayamadım
    öyle bir dert verdin ki, kendime gelemedim
    çıkmaz bir sokaktayım, yolumu bulamadım
    of...of...of...of...of...of..of..of.....

kentleşmenin acısıdır efendim. ama nedendir bilinmez, göç olgusunu hiç yaşamamış, zaten kente doğmuş çocukların bile sağını solunu kanatır.
  • edit: (bkz: bütün entry'lerini silen yazarlar listesi).

sözlük yönetiminin sözlüğe içerik sağlayan kullanıcılara hiçbir saygısının olmaması sebebiyle bu entry düzenlenmiştir. sözlüğün, devletin milletini ebleh yerine koymasının yasaklandığı bir mecra olduğunu hatırlaması dileği ile...

(bkz: 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi)

şarkıdan çıkarılması en elzem ders, barış ve kardeşlik için dünyanın batmasıdır. adam zamanında anlamış bu dünyada bunların olmayacağını, siktir edin batsın gitsin demiş. daha ne desin?
  • türkiye'nin gerçeği olduğuna inandığım şarkı.
  • ayni isimle bilinen filmi de vardir. filmde milletvekilligi secimine aday olan bir toprak agasinin oglunun mujde ar'a tecavuz etmesi, ve aganin cocugu gibi besleyip buyuttugu orhan'dan bu kizla evlenip bir skandala engel olmasini istemesi anlatilir. muthis bir ikilem sonucu orhan abi'miz bu cumleyi soyler. kizla evlenir. yalniz dikkat cekilmesi gereken bir husus filmdeki batsin bu dunya sarkisinin su an piyasada bulunabilecek butun versiyonlarindan farkli bir sekilde icra edilmis olmasidir. ayrica mujde ar ablamizin ilk filmidir.
  • arabesk diye adlandırılan müzik türünün basit gerçek olduğunu fark ettirmeye çalışan tanrı mesajı.*
  • halk edebiyatının ilk anarşist ürünü.
hesabın var mı? giriş yap