• az önce show tvde yayınlanmış başrolunde cüneyt arkının görüldüğü yeşilçam başyapıtı .....zira battal gazi adıyla bildiğimiz george arkın ın kuleden kuleye geçerken kılıcını kullandığı sahnede bir adet makara bulunmakta..bütün bizans askeri erkek olduğundan teker teker gelmekte,kılıçlar gayet daha çarpışmadan şakırdamakta,battal george abimiz hücre demirlerini eğip bükmekte(başlarken allahım sen yardım et bana dediği için tabi),ve de yine tahtı gerçek krala devretme görevini yerine getirirken kralın kızını da afiyetle götürmektedir..evet evet bu film türk sinema tarihi nde bir mihenk taşıdır.....
  nallahım sen yardım et bana ...
 • ezginin günlüğü'nün sesler ve küller isimli şarkısının son kıtasında , "battal gazi destanı ve kan kalesi" şekliyle geçer ve akabindeki "yok başka bir cehennem, yaşıyorsunuz işte" dizeleri de dank ettirmiştir, ettiremediklerimizi. (bkz: sesler ve küller)
 • batı sinemasıyla aramızda bulunan uçurum en güzel bu filmden seyrediliyor. manzara müthiş:
  - hey hilario!
  - ne var?
  (nasıl ne var yaa)
  --------------------------------------spoiler----------------------------------------------
  zindanın kapılarını bağlayan zincirin nihayetinde bir asma kilidi olması, nalburluk mesleği ve mekanik ilminin neredeyse ezeli olduğunu ispatlıyor.
  ayrıca bizans imparatorunun bela okumaya olan düşkünlüğü çok şaşırtıcı. en az allah kelimesini kendisinden defalarca duymak kadar..

  imparator: şimdi battal serserisi gelsin de, alsın bakalım seni elimden..
  işgüzar bir nöbetçi: battal gazi zindanı basmış!
  imparator: allah belanızı versin!

  imparatorun hanımı: bırak beni, ben battalın karısıyım!
  imparator: tüh, allah belanı versin!

  finaldeki büyük anlaşma:
  - leon'u bana bırakacaksın hilario. imparatorluk tacı senin, leon benim! (kaleci hilario)
  - anlaştık battal kardeş!

  ve battal kardeş'in (iyi çocuk dergisi olurmuş) koca imparatora ince nasihati:
  - sakın iyilikten ve doğruluktan ayrılma hilario, halkına ve devletine hizmetten başka bir şey düşünme.

  --------------------------------------spoiler----------------------------------------------
 • --- spoiler ---
  hammar (evet hammer değil hammar) finalde: "imparator leon öldü. yaşasın imparator i. hilarion!"

  ii. hilarion kesin gelecek yani, önceden belli. tarih kitabı mı canlandırıyorsunuz, anlamadım ki..
  --- spoiler ---

  edit: ii. hilarion'un geleceğine ilişkin yorumumu spoiler kısmına yazdığıma göre herhalde gerçekten gelecek.*
 • babasından işittiği 'hak ve doğruluk yolundan ayrılma' sözünü düstur edinen cafer'in bizans prensesi elanora'yı görünce niyeti bozduğu filmdir. yine de uçkuru çözdükten sonra derede birlikte gusül almaları babasının mezarında ters dönmesini engellemiştir diye düşünüyorum. bu arada allah'tan hammer ismini battal yapmış bunun yoksa cafer gazi hiç gitmezmiş.

  bir çin işkencesiyle battal gazi'nin tüm kemiklerinin itinayla kırıldığını söyleyen zindancıbaşından sonra delibaş (öküzbaş) alyon'un gidip battal'ın kaburgalarına dokunması ve sanki dokununca kemik yerine un çuvalına temas etmiş gibi gülümsemesi de filmin hoş bir enstantanesidir.
 • 5 dakika öncesine kadar bir fahişenin göbeğinden şarap içip onunla yiyişen hammer usta'nın , 5 dakika sonra müslüman olduğu filmdir.
 • ben sevdim bu filmi..oturup mantik aramam, her seyi kendi icinde tutarli saymaya, mantiga burumeye calisirim film icinde...amacim siritarak gulerek, filmin; eglendirici olma amacini (proaktif bir izleyici olup) yerine getirmesini saglamaktir.
  ama uff simdi, ya birader...ama'dan sonra basliyor cumlemin gercek dogrusu, elestirmek icin soylemiyorum ama ya cok sacma ya; (ahan da dedim)
  battal gazi zenci bir bizans casusunu oldurup yerine gecerek imparatorun karsisina cikar. efem bizans / dogu roma imparatoru 125 irk gormus bir insan; karsisinda boktan bir kara boya ile zenci olarak beliren battal gazi'yle tartisir dovusur. velakin bu kadar insan gordugunu umdugumuz koca imparator gozleri mavi-yesil bir zenciye katiyyen sasirmaz. seksi kizi gelip araya girip "aaa battal!!!" demese dertlesmeye devam etmektedir.
  bakin bu sahne olmasa, gercekten super bir filmdir, cok mantiklidir kendi icinde.
 • seyit battal gazi'yi anlatan bu filmin introsu, başka bir seyyid'i anlatan bir filmden, yani el cid'den epeyce bir apartmadır. müzik komple arak zaten.

  aha battal gazi destanı:
  http://www.youtube.com/watch?v=zffsgbudcdu

  aha el cid introsu:
  http://www.youtube.com/watch?v=ncqjq7on2sg
 • battal gazi tarafından yenilen hammer usta'nın kerhanede müslüman olduğu film. ayrıca yine aynı kerhanede battal gazi, battal gazi ünvanını almıştır.
 • yeşilçam'ın efsanelerinden biridir...

  her sahnesi ayrı bir tez konusu olan filmimize ilgili video üzerinden gidersek eğer;

  ilgili video

  --- spoiler ---

  bu işkence ne işkencesi olursa olsun,ister çin olsun ister mozambik olsun...bilemiyorum cüneyt abi..konuşmak istemiyorum...

  ayrıca alçı niyetine seni koydukları kalıpta ne kadar kaldın acaba ? çişin mişin de mi gelmez ?

  o kalıptan çıkardıkları sahnedeki amcalardan korkuyorum sayın abim...

  saygılar...

  --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap