şükela:  tümü | bugün
 • su muhtesem olayların gectiği film

  bizans prensinin kız kardesi seyit battal'a asıktır ..kız, seyit battal ın gizli gizli yanına gider ki bu olayda genellikle bi maske kullanır ve sövalye kılığına girer ama ne yazık ki kadın olduğu barizdir.. bir tane komutan prensesin gizli gizli seyit battla gittiğini bilmektedir ve bir gün askerleriyle yolu keser kızın maskesini cıkarır ve ordaki askerlerinden birine :
  -" tak su maskeyi , bakalım nereye gidiyomus? " ,der
  ki takan asker de maskenin yardımıyla olsa gerek direkt olark seyit battal'a gider
 • seyit battal'ın tayfası kaptan markos'un gemisine fıçı içinde bir vinçle çıkarılırken gırgırgırgırgırgırgırgır bir motor sesi kendilerine eşlik eder.
 • ''okliyin kollarını köpiyin'' filmin en can alıcı repliğidir.

  ayrıca he man, birebir olarak bu filmdeki karagulle denen karakterden aşırılmıştır.
 • cüneyt artık filmlerinden öğrendiğimiz kadarıyla yıllarca kardeş olarak bellediği aslen rum imparatorunun kızını kendine eş olarak seçebilecek kadar rahat bir karakterdir.
 • antuan ilme fenne değer veren bir hristiyan kralıdır, sezyum atomunu 600 sene öncesinden bilmektedir.

  (seyit battal ve ekibi ölüm çarkına bağlanır.)
  antuan: şu ana kadar en fazla 2 dakika dayanan oldu.

  (antuan belki de zaman yolculuğu yapmıştır),
 • kahpe bizans'in tamamina yakininin ilham kaynagi olmu$, a$mi$, bitirmi$ bir 14. sanat $aheseri. soundtrack'i miklos rozsa tarafindan hazirlanmi$tir, dogrudur.
  ayrica adi bu olmayan ba$ka bir battal gazi filminde de karakter olarak gecmektedir battal gazinin oglu (seyit battal'dir ordaki ismi) ve kale koridorlarinin icinde 40 santim irtifadan supermen gibi ucmaktadir.
 • bilal inci'nin yine o muhtesem ses tonu ve igne ile bulunup secilmis lanet-asagilama dolu cumleleri ile ortaligi sikip attigi bir diger battal gazi destani..

  filmin en acikli(!)* sahnesi ise kisa boylu guduk 'zipzip' adli karakterin ayaklarindan asip, asagisinda bulunan kaziklarin uzerine dogru yukseltilmesine muteakip film boyunca paso takistigi sisman sakalli arkadasini tutup dayanmaya calistigi sahnedir.. olume cok huzunlu gider o tombik.. 'kendi olumume degil seni uzdugume uzulurum be zipzip!' der..

  hemen karsilarinda asili olan battal'in oglu ve karagulle (sari onu yetim gibi kirpik kut sacli adam.. bilal inci'nin gercek oglu rolunde olan) durmaktadir.. it bilal inci (allah sen beni affet) hemen dussunler diye cuneyti kollarindan oklatir.. :) tamm hastadir.. superdir.. kendisine sevgimi sunarim buradan.. topragini sevsin..
  (bkz: hastasiyim)
 • kahpe bizansın dalga geçtiği filmdir. daha ilk saniyesinden itibaren saçmalamaya başlar:

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  battal gazi savaştan tek sağ kalandır. sırt, karın ve göğüs bölgelerinde 8-10 tane okla at üstünde kalesine döner. halkının bütün kadın ve çocukları başına toplanır. tek sağ kalan olmasına rağmen bir tek kişi bile okları çıkarmaya veya yaralarına bakmaya yeltenmez battal gazi bi yandan anlatır bi yandan elbisesinden tüy toplar gibi okları çıkarır. kadınlardan çocuklarını alıp kaçmalarını ister ve şu sözleri söyler:
  - beni kapıya bağlayın
  battal gaziyi kalenin kapısına bağlarlar. kadınlar ve çocuklar kaçar. battal gazi elinde kılıç kapıda beklemektedir. karşıdan ordu gelir. kral saldırın emri verir battal gazi kapıya bağlı bi şekilde (!) 30-40 tane asker savuşturur. kral dener. onuda tam öldürecekken askerler müdahale eder ve battal gazi ölür.
  işin acı boyutu şudur ki; kapıya bağlı olmasaydı kaçabilirdi. filmi sonuna kadar izlememe rağmen kapıya bağlanma olayını çözemedim.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
 • --- spoiler (çok ciddiyim=) ---
  filmde bebekken prensle karışıp saraya düşen küçük battal'a, kral olan cici babasına süt annesi diye bildiği öz annesinin yanında posta koyduğu için 3 gün boyunca taş odaya yemeksiz ve susuz kapatılma cezası verilir. bir sonraki sahnede aç, susuz cezasını çeken tıfıl battal'ı içinde 3 adet çeşme olan taş odada görürüz. ya battal jr.'a akmayan çeşme ile psikolojik işkence yapılmaktadır ya da delikanlı battal mini'miz yanı başında 3 çeşme olmasına rağmen büyüğe hürmeten su içmemektedir.

  bu filmdeki hristiyan devleti kralı dünyanın en kendini işine adamış memurudur*. sarayda, krallıkta ne olsa haberi olur, aynı dakika içerisinde olay mahalline gelir. tek kötü yanı ceza konusunda elinin ayarsız olmasıdır. emzikli anne arayışında*, son çare gelen bebe battal'ın öz annesine "çocuk senin de memeni emmezse bütün erkek çocukları öldürürüm" diye başlayıp, "kardeşini keserim","bütün müslümanların başını vurdururum" gibi geniş yelpazede ayarsız tepkiler vermektedir. bu kararlarındaki dengesizliği koskoca krallığın prensesini, siyah renk terrierden bozma bir korsana vererek perçinlemiştir.

  dünyanın en sarışın he-man'inin oynadığı, türklerin arasında büyüyen orjinal prensin adı kara gülle'dir.
  --- spoiler ---
 • rivayet odur ki miklos rozsa, ben-hur filminin müziklerini esasen battal gazi'nin oğlu filmi için bestelemiş, bir türkiye ziyareti sırasında filmi izleyen william wyler'ın miklos üstada dönerek "aşkolsun miklos, benim filmlerime neden böyle güzel müzikler bestelemiyorsun?" şeklinde serzenişte bulunmasından sonra müzikler biraz farklı orkestrasyonla tekrar kaydedilerek ben-hur filminde kullanılmıştır.