• --- spoiler (çok ciddiyim=) ---
    filmde bebekken prensle karışıp saraya düşen küçük battal'a, kral olan cici babasına süt annesi diye bildiği öz annesinin yanında posta koyduğu için 3 gün boyunca taş odaya yemeksiz ve susuz kapatılma cezası verilir. bir sonraki sahnede aç, susuz cezasını çeken tıfıl battal'ı içinde 3 adet çeşme olan taş odada görürüz. ya battal jr.'a akmayan çeşme ile psikolojik işkence yapılmaktadır ya da delikanlı battal mini'miz yanı başında 3 çeşme olmasına rağmen büyüğe hürmeten su içmemektedir.

bu filmdeki hristiyan devleti kralı dünyanın en kendini işine adamış memurudur*. sarayda, krallıkta ne olsa haberi olur, aynı dakika içerisinde olay mahalline gelir. tek kötü yanı ceza konusunda elinin ayarsız olmasıdır. emzikli anne arayışında*, son çare gelen bebe battal'ın öz annesine "çocuk senin de memeni emmezse bütün erkek çocukları öldürürüm" diye başlayıp, "kardeşini keserim","bütün müslümanların başını vurdururum" gibi geniş yelpazede ayarsız tepkiler vermektedir. bu kararlarındaki dengesizliği koskoca krallığın prensesini, siyah renk terrierden bozma bir korsana vererek perçinlemiştir.

dünyanın en sarışın he-man'inin oynadığı, türklerin arasında büyüyen orjinal prensin adı kara gülle'dir.
    --- spoiler ---
  • kahpe bizansın dalga geçtiği filmdir. daha ilk saniyesinden itibaren saçmalamaya başlar:

--- spoiler ---

--- spoiler ---

battal gazi savaştan tek sağ kalandır. sırt, karın ve göğüs bölgelerinde 8-10 tane okla at üstünde kalesine döner. halkının bütün kadın ve çocukları başına toplanır. tek sağ kalan olmasına rağmen bir tek kişi bile okları çıkarmaya veya yaralarına bakmaya yeltenmez battal gazi bi yandan anlatır bi yandan elbisesinden tüy toplar gibi okları çıkarır. kadınlardan çocuklarını alıp kaçmalarını ister ve şu sözleri söyler:
    - beni kapıya bağlayın
    battal gaziyi kalenin kapısına bağlarlar. kadınlar ve çocuklar kaçar. battal gazi elinde kılıç kapıda beklemektedir. karşıdan ordu gelir. kral saldırın emri verir battal gazi kapıya bağlı bi şekilde (!) 30-40 tane asker savuşturur. kral dener. onuda tam öldürecekken askerler müdahale eder ve battal gazi ölür.
    işin acı boyutu şudur ki; kapıya bağlı olmasaydı kaçabilirdi. filmi sonuna kadar izlememe rağmen kapıya bağlanma olayını çözemedim.

--- spoiler ---

--- spoiler ---
  • yuzuklerin beyefendisi adlı kısa filmdeki başkarakterdir.
  • rivayet odur ki miklos rozsa, ben-hur filminin müziklerini esasen battal gazi'nin oğlu filmi için bestelemiş, bir türkiye ziyareti sırasında filmi izleyen william wyler'ın miklos üstada dönerek "aşkolsun miklos, benim filmlerime neden böyle güzel müzikler bestelemiyorsun?" şeklinde serzenişte bulunmasından sonra müzikler biraz farklı orkestrasyonla tekrar kaydedilerek ben-hur filminde kullanılmıştır.
  • ingilizce konuşulan ülkelerde "battal boy" olarak vizyona girecek olan film.

fransa'da da bu filmin ismi "garson de battal" olacakmış diyolla.
  • an itibarıyla kanal 7 de gösterimde olan filmdir. cüneyt abimiz kendini kapıya bağlattırdıktan sonra oğlunu alır ve şah damarının yakın bir yerine iz bırakır.
    cüneyt abimiz yemeden içmeden hatta tuvaletini bile yapmadan , aziz antuan'a karşı malatya kapısını tutar bir süre.
  • battal gazi serisinin son filmi. bu filmin başında battal gazi kendini kapıya bağlattırıp ölür. daha sonra karısı battal gaziyi nehire bırakır ve artan ın sarayı'nda antuan onu oğlu sanarak büyür. kendi oğlunu kaybettiği için de battal ın annesi nasıl kolayca saraya girdiyse antuan ın oğlunu da çalıp o büyütmüştür. filmin en saçma ayrıntısı :

battal gazi yıllarca kardeş bildiği kızla kardeş olmadığı ortaya çıkınca battal gazinin sevdiği kız olarak lanse edilmesi ve battal ın onunla evlenmesidir. filmi açıp izledim tekrar battal kıza yavuklum gibi bi terim kullanmadan kızı kara korsanla evlendireceklerini öğrendiğinde bu ifade ilk olarak daha kendisinin antuan ın oğlu olduğunu öğrenmemiş kara güllenin ağzından duyuluyor. battal ın yavuklusu benim bacım sayılır diyor ve kız battal'ın yavuklusu ilan ediliyor. haydaaa. hayır filmdeki b film havasındaki uçmalar kaçmaları seviyoruz da senaryoda bu tarz bi saçmalık yapmasalarmış daha süper olacakmış.
  • --- spoiler ---
    fildeki kazıklar aralıklı aslında. dikkatlice ölüm çarkından atlasalardı aşağıya neyse oğlanı bacısının yanına attı bizimki
    --- spoiler ---
  • game of thrones'taki "hold the door" sahnesi için bu filmden ilham alındığı su götürmez bir gerçektir.
hesabın var mı? giriş yap