• 14 aralık 1969 da yıldız devlet mühendislik ve mimarlık akademisinin onunde oldurulmus olan devrimci
  • ece ayhan'ın meçhul öğrenci anıtı şiirine konu olmuş kişi.
    (bkz: insaf ana)
  • bugün bir çok devrimci öğrencinin çok tanımadığı ama dev genç marşında adı geçen daha da ötesi türkiye edebiyatının en yürek parçalayıcı şiirlerinden biri olan meçhul öğrenci anıtı şiirinin hakkında yazıldığı devrim şehidi.
  • "vedat, taylan, mehmet, battal
    devrim için öldüler
    devrimciler ölür ama
    devrimler durmaz sürer."
  • cuma namazı ardılında etrafa doluşan islamcı-gerici güruh tarafından katledilmiştir.
  • mehmet büyüksevinç'in katledilmesinden altı gün sonra katledilmiştir.
  • malatyalı devrimci. alevi bir ailenin çocuğudur. bunları nereden mi biliyorum neden mi anlatıyorum.

annemlerin komşusudur battal mehetoğlu. o zamanlar sunni bir ailenin küçük kızı olan annem aslında komşuları olan ailenin acısına pek de üzülmemiştir. yıllar sonra oğlu devrim için hapse düştüğünde, gözü önünde gençler öldüğünde annem tekrar hatırlayacaktır o aileyi. belki bu kadar büyük bir acı yaşamadı annem ama yıllar sonra o adı her duyduğunda hala gözleri dolacak ve büyük bir utançla söyleyecekt,r o zamanlar üzülmediğini battal mehetoğlu için. çünkü bir alevidir battal mehetoğlu her şeyden önce ve devlete karşı gelmektedir.
  • kendisinin son derece trajik bir fotoğrafı bugün natali avazyan tarafından tiwitter hesabında yayınlanmıştır. https://twitter.com/…zyan/status/528606090679046144
  • kayınpederimden aynen aktarıyorum: o kargaşada polisin silahı yanlışlıkla ateş alarak ölmüştür. belki polis kurşunu bile değildi ama kargaşa hakimdi. tam arkasında ben vardım. o vurulmasaydı ben vurulacaktım. o günden sonra okula devam etmedim. hukuk fakültesini 3. sınıfta bıraktım.

edit: gerçek yaşayan birinden öğrendiğimize göre okul önünde vurulmuştur. cuma namazı nereden çıktı?
  • "o günden böyle asker kaputu giyip gizli bir geyik
    yavrusunu emziren gece çamaşırcısı anası yazdırmıştır:
    ah ki oğlumun emeğini eline verdiler"

annesi "hepiniz benim çocuğumsunuz” diye seslenir gençlere cenazede , “benim oğlumun katili kazan kafalı başbakandır. er veya geç bunun hesabını verecektir.”

maalesef "bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz" diyen kazan kafalı demirel hesap vermeden ölmüştür.
hesabın var mı? giriş yap