şükela:  tümü | bugün soru sor
 • modern anlamda astronomi ilmini bulduğu söylenir ayrıca sayıyı tam olarak hesap eden ilk bilim adamıdır..
 • şöhretini asıl adı kitab el- zic olan içinde astronomi alanında yazılmış diğer eserlerde ki hataların, yapılan çalışmalardaki yanlışlıkların anlatılıp açıklandığı astronomi cetvelleri kitabına borçludur.
 • harran doğumlu bir astronom ve matematikçi olan battani'nin asıl adı, ebu abdullah muhammed ibn-i cabir ibn-i sinan er-rakki el-harrani es-sabi el-battani'dir.avrupa'da albategnius, albategni, albatenius adlarıyla bilinir.babası cabir ibn sinan el-battani tarafından yetiştirilmiştir.battani'nin önemli buluşlarından biri de güneş yılını en son bulgulara çok yakın olan 365 gün, 5 saat, 46 dakika ve 24 saniye olarak hesaplamasıdır.
 • buluşlarını söyleyip ne kadar değerli olduğundan dem vurmayacağım, biz bu adamı batıdan öğrendiğimiz için ya utanmalıyız ya utanmalıyız.

  ilkokullarda dahi adı ezberletilen batılı astrologlardan kepler, kopernik gibi isimler çalışmalarını çevirerek, 700 yıl sonra sadece tekrarla yetinmişlerdir.

  doğuya bu kadar sırtımızı döndüğümüz için batıda bize affınıza sığınarak söylüyorum kıçıyla gülüyorlar!

  eleştiriye öncelikle kendine yapmak elzemdir, yine batıdan bir hadise geçelim, ayda kendisine ithafen bir kratere ismi verilmiştir.
  albategnius
 • günümüzde liselilerin en çok küfür ettiği matematik konularından biri olan trigonometrinin ağababasıdır. bugün trigonometride kullanılan dönüşüm ve hesaplama yöntemlerine katkıda bulunmuştur. sinüs, kosinüs, tanjant, kotanjant terimlerini gerçek anlamda ilk defa kullanmıştır. astronomide yaptığı hassas hesaplar ve kullandığı metotlar onu dünyanın gelmiş geçmiş en iyi 20 astronomi aliminden biri yapmaktadır. kullandığı metotlarla kendisinden önce bu konuda hatırı sayılı yeri olan antik yunanlılara da işin doğrusunu öğretmiştir. şöyle ki; yunanlı matematikçiler trigonometrik hesaplamalar yaparken kullandıkları metot yay-kiriş metoduydu, bu nedenle yay-kiriş cetvelleri hazırlamışlardı. kiriş metodu her yay için sağlıklı sonuçlar vermez. çünkü yayların ölçümü ince bir hesap gerektirdiği için daha sonraki matematikçiler yay-kiriş metodu yerine sinüsleri kullanmaya başladılar ve bundan yola çıkarak sinüs cetvelleri hazırladılar. bunun öncüsü de battani olmuştur. battani oluşturduğu sinüsler cetvelinde sinüsler için verdiği 60’lık değerlerin günümüzde; derece ve dakika hanelerinde hata olmadığı, saniye hanesinde ise küçük miktarda bir hata olduğu saptanmıştır.
  kepler ve laplace gibi über beyinlere eserlerinde ilham kaynağı olmuş adam; yattığın yerde rahat uyu.
 • trigonometrinin gerçek mucididir.
 • karısı da ayrıca bir muciddir, hatta mucidedir.

  soğuk gecelerde üzerimize örttüğümüz icat, onun eseridir, ki battani trigonometrik hesaplarını bu soğuk gecelerde geliştirdiği söylenir.
  *
 • şanlıurfa, harran doğumlu arap bilim adamı.

  islamın altın çağında yetişmiş nadir kişiliklerden biri olmakla birlikte kepler, (bkz: nicolaus copernicus) gibi bilim adamlarından yaklaşık 600 yıl önce yaşamasına rağmen o adamların bugün bu kadar duyulmasına sebep olmuş bilim insanıdır.

  islam övücülüğü yapmıyorum sayın ekşisözlük yazarları, olanları yazıyorum. evrenbilimini kökünden değiştiren ve bir devrim olarak algılanan kopernik devriminin başlamasını sağlayan (bkz: de revolutionibus orbium caelestium) isimli kitapta birçok defa ismi alıntılanan kendisinden oldukça söz edilen bir kitaptır. bugün ingilizce de aya moon diyoruz ama çok uzun bir zaman batılı bilim adamları aya battani demişlerdir.

  bugün trigonometri, astronomi gibi birçok alanda el-battaniye çok şey borçluyuz, battani'ye ait bir el yazması kitap ise şuan vatikandadır.