şükela:  tümü | bugün
 • yukito kishiro'nun gunnm(gun dream) ismiyle bilinen 9 kitaplık manga serisinin ilk iki kitabının anime uyarlamasıdır ve bir anime'den ancak "battle angel alita" gibi olması beklenebilir. mekanlarıyla, detayları, coşkusuyla insanı kendine hayran bırakır.

  dr. ido'nun oradan buradan kotarıp kol, kalça, bacak ekleyerek hayat verdiği alita, sadece bir robot değil, cazibesi, yetenekleri, zerafeti, masumiyetiyle; yaşamı sorgulayışı, zekiliğiyle eşi benzeri bulunmaz bir varlıktır.

  sadece dövüşsün, kan çıkarsın diye yaratılmış olsa da, sadece scrapyard'ın zor şartlarıyla değil, kim ve ne olduğuyla, neden var olduğuna dair sorgulamalarla da boğuşur sürekli. dr. ido'ya rağmen kendi yolunu seçmekte ısrar eder. dr. ido babalık iç güdüsüyle, alita'yı scrapyard'dan uzak tutmaya çalışsa ve alita'nın seçtiği yolun, elem ve keder sonucunda da ölümle netice bulacağını bilse de, alita "neden senin seçtiğin hayatı yaşamak zorunda olayım?" diyerek ağlar, hayatımıza gönderme yaparaktan.

  müzikleri de, yalın olarak, keyifle dinlenebilecek kadar güzel, özellikle dövüş sahnelerinde çalan müzikler ve tabii ki her dinleyeni hayran bırakan final şarkısı özel ilgi/övgü gerektiriyor.

  post-apokaliktik yapısına, barındırdığı tüm şiddet öğelerine rağmen, hayaller ve sevgi üzerine, daha doğrusu bu hayaller yıkıldığında neler olabileceği üzerine alita'nın öyküsü.
 • kahramanlara ayrı ayrı bakalım:

  (bkz: alita)
  (bkz: dr ido)
  (bkz: hugo)
  (bkz: vector)
  (bkz: dr chiren)
  (bkz: guryushika)
 • james cameron'ın live action movie olarak önümüzdeki sene çekmeyi planladığı internette dola$an dedikoduları arasında
 • sadece live action değil 3d (gerçek 3 boyut) olacağı da doğrulanan ufak çapta teknolojik devrim yapacak film.
 • james cameron'un çekeceği kesinleşmiş olan, hiçbirimizin alışmadığı bir teknolojiyle çekilecek olan film. james cameron, bu filminde, en son çektiği belgesel tadındaki iki film olan aliens of the deep ve ghosts of the abyss'te kullandığı ve geliştirdiği 3-d (bkz: #7293654) teknolojisini kullanacak. son zamanlarda star wars filmleri, ve lord of the rings trilojisinde bolca kullanılan, sky captain and the world of tomorrow filminde de boku çıkarılan, her bi şeyi mavide çekip geri kalanını post prodüksiyon'da halletme üzerine kurulu çekim mantığında çekilecekmiş. ayrıca ana karakter olan anita da, tamamen 3d bir karakter olacakmış. lord of the rings'teki gollum gibi, karakteri bir oyuncu oynayacak, ve o oyunculuk baz alınarak 3d karakterin oyunculuğu belirlenecekmiş. ne diyelim.. titanic'le konvansiyonel sinemada ulaşabileceği en son noktaya ulaşan james cameron, olan teknolojileri kullanıp, kendini tatmin edecek kadar geliştirip, halka sunma geleneğini bu filmle bir adım yukarı taşıyacak gibi gözüküyor.
  olayın kötü yanı, filmin ancak dijital sinemalarda seyredilebilecek olması. şu anda amerika'da pek fazla bulunmayan, amerika'da da oturmadıkça dünyaya açılmayacak olan bu teknolojinin ülkemize gelişi bu filme yetişir mi meçhul.
 • james cameron'in çekmek için girisimde bulundugu, birkaç kez bu konuda havali havali röportajlar verdigi, çok kesin konustugu, "bitince, herkesin dibi düsecek" dedigi lakin, bugün itibariyle "çok zor bir proje" oldugu gerekçesiyle çekmekten vazgeçtigini açikladigi film. tebrik ediyor, basarilarinin devamini diliyoruz.

  (bkz: vazgectim gitti)
  (bkz: hay allah neyse)
 • "benim bildiğim james cameron hiç birşeyden vazgeçmez" inancıyla merakla beklediğim proje
 • james cameron'a gore, bu filmi cekmek icin gereken teknoloji henuz hazir degilmis. en son boyle birsey soylediginde 10 sene film cekmeyi birakmisti neyse ki simdi durum farkli, sirada the dive varmis.
  tahminen 2012 sonrasi vizyona girecek.
 • (bkz: syndicate)
 • aslen alita battle angel olan, james cameron'un ise işi robert rodriguez'e bıraktığı yapım. rodriugez kendi istemiş hatta.