• çok uzun zamandır oynadığım en iyi oyunlardan birisi.

yıllar önce totalbiscuit'in (veya co-optional podcast'ın) bir vidyasında denk gelmiştim oyuna ve istek listeme eklemiştim. bu yılın steam yaz indirimlerinde ion fury'i alayım derken gözüme çarptı ve satın aldım. iyi ki de almışım.

steam
    gog (linux sürümü de mevcut)

tabanında aslında bir side-scroller aksiyon oyununun kaynak yönetimi ve puzzle ile birleşimi olsa da daha geniş bir açıdan güzel bir hikaye olduğunu öne sürmek mümkün. seslendirme, ses tasarımı ve sanat yönelimi mükemmel. sanıyorum en büyük eleştiriyi hikayecilikte lineer yaklaşımından alıyor, ancak aslında bütünüyle yemek yapmak üzerine kurulu olduğu ve sanıyorum binden fazla farklı yemek yapabilmemiz mümkün olduğu için lineer yaklaşımı sadece ve sadece hikayeciliğiyle sınırlı kalıyor. dolayısıyla oynanışın kendisi başarılı bir döngüye oturtulmuş.

hepsini bir kenara bırakayım. bu oyunda herhangi bir zaman sınırlaması yokken yemek yapıyor olmak oldukça keyifli ve zaman içinde bir çeşit meditasyon halini alıyor. doğru malzemeleri bir araya getirip gerekli ekleme ve çıkarımları yaparken ocağın sesiyle saatlerce yemek karıştırabilir hale getiriyor insanı. hele hele juri karşısına çıktığımızda onların ağızlarına layık tabaklar sunmak kadar tatmin edici bir şey yok.

deneyin. denetin.
hesabın var mı? giriş yap