şükela:  tümü | bugün
 • eski bir bilgisayar oyunu.
 • tank 90 olarak da bilinen sega megadrive'da oynanan güzel oyun. bir tankınız vardır, şahini korumaya çalışırsınız, 50 stage'ten oluşan oyunda kırılan duvarlar mario'dakilere benzerdi.
 • kendisi aslen bir nes oyunu olup korsan nes kopyalarında 90 tank olarak ta geçmektedir. namco tarafından 1985 yılında yapılmıştır.

  bu oyunda amaç her bölümde, sürekli üç noktadan spawn olan 20 düşman tankına karşı kartal figürü ile belirtilmiş üssü korumaktır. düşman tankları oyuncunun tankına göre daha güçlü zırha, hıza ve ateş kabiliyetine sahip olabilir. ancak kırmızı-mavi parlayan tankları vurarak oyuncu birbirinden değişik power up'ları toplayarak kendi tankını da geliştirebilir. oyun belli bir skor aralığında oyuncuya ekstra hak verir ancak oyuncunun üssü yok edilirse bu haklardan birisini alınır. oyundaki bölümlerde ilerlenildikçe değişik arazi şartlarını simgeleyen tile'larla karışılaşılır. örneğin buz tile'ında tankı kontrol etmek zordur zira durdursanız bile bir süre tank gitmeye ya da kaymaya devam eder. bu da oyunu ayrı zevkli yapmaktadır.
 • ne kadar can hakkın olursa olsun kartal vurulduğunda son bulan oyundur. bazı versiyonlarında hakkı biten ikinci yarışmacıyı kurtarma şansı vardır.*
 • zamanında sekiz bitlik atarilerde, super mario ile birlikte en fazla oynanılan oyundu.
 • ilk, beko hitachi'lerde oynanmıştır. iki kişi ile oynaması en zevkli oyunlardan biridir. televizyona bağlanan micro genius aterilerde kim bilir kaç genç saatlerini buna, wild gunman, duck hont, super mario'ya vermiştir bilinmez. level atladıkça daha da hırs yapılırdı. arkadaşlarla bayağı bir bölüm geçtiğimizi biliyorum.

  options kısmında bir seçenek vardı, bölümü kendiniz inşa edebiliyordunuz, kendi kalemizi demirle çevrelerdik. oyun esnasında bonus misalı yıldızlar, tabancalar toplar tüfekler çıkardı. bunları alırken de yüksek ihtimal kavga çıkardı. bu oyunun günümüzdeki karşılığı biraz abartırsak call of duty olabilir. bölüm başlarken de acayip bir müzik çalıyordu resmen havaya giriyordu insan.
 • oldies but goldies serisi bir ateri oyunudur kendileri.adaptör yanana kadar oynama isteği yaratırdı insanda.bir de bunun teyzeoglu sayılabilecek oyun için (bkz: bomberman)
 • ülkeden ülkeye değişine birçok isim ve sürümden oluşan türk dinazorlarının da 90 tank olarak bildiği multi-directional shooter. 16x16 (blok) genişlik ve uzunluğa sahip 35 bölümden oluşur. her bölüm kendi içerisinde farklı ve zorlaşan arazi/engel tiplerinden oluşur. bunlar;

  a.tuğla : her çeşit tank tarafından kolaylık yokedilebilir.
  b.demir : oyun içi alınan yükseltmelerle yokedilebilir.
  c. çalı : tankların saklanması içindir, içinden geçebilebilir ama yokedilemez.
  d. su : üzerinden ateş edebilir, içinden geçilemez ve yokedilemez.
  e. buz : üzerinden geçilebilir, kontrolü zorlaştırmak içindir.

  her bölümde toplam 20 adet 4 farklı tank üretilir. bunlar kendi içersinde sizin yüksetmelerle sahip olacağınızı özelliklere sahiptir. kırmızı yanıp sönen tankları yokettiğinizde çeşitli yükseltmeler bırakırlar. bunlar;

  a. tank : 1 can alırsınız, bu takım arkadaşını oyuna dahil etmek içinde kullanılabilir.
  b. yıldız : 1 yıldızla daha hızlı, 2 yıldızla hızlı ve 2li, 3 yıldızla demiri yokedecek atış gücüne sahip olursunuz.
  c. bomba : görünen btün tankları yok eder.
  d. saat : düşman tankları bir süreliğine dondurur.
  e. kürek : kartalınızı demir ile kaplar.
  f. kalkan : bir süreliğine düşman ateşine karşı koruma kazanırdırır.

  nes platformunda 2 kişiye aynı anda oynama şansı veren ilk oyunlardandır. 2 kişi de aynı kartal figürünü korumaya çalışır, birbirlerini vurmaları sadece bir süreliğine donmalarına sebep olur fakat halen ateş edebilmektedirler. oyun düzgün bir sona ya da akışa sahip değildir, 35. bölüm tetris mantığıyla gittikçe zorlaşarak devam eder ve sonra başa döner. zorluk seviyesi artarak stage 1 den tekrar başlanılır. bölüm tasarlama imkanı vermesi oyunun sürekliliğini 17 yıl kadar arttırmaktadır. çok bilinmeyen "june 22, enemy at the gates" adında pc`lere çıkarılmış 3d versiyonu mevcuttur.

  oyunu güzel kılan şey, kullanılan grafik öğelerin sadeliğidir yada oynayanın 6-12 yaş arasında olmasıdır.

  http://www.gamespot.com/…agevideo&tag=user_vids;img adresinden oynanışı izlenip 15 yıl öncesine dönülebilir.
 • atari kasetlerinin vazgeçilmez oyunudur (bkz: ne günlerdi be)
 • iki kişi başına oturup sapık gibi saatlerce oynanabilen oyun. ileriki bölümlerde gelen power uplarla artık demir, tuğla ne varsa 3'er 5'er patlatacak hale gelince götü kaldıran ve genelde kaybedilen oyun. power up açgözlülüğü sonucu insanı şu hallere sürükleyebilir:

  -oğlum ben açılıyorum sıkıldım *cups cups cups ateş efekti*
  +abi dur gene patlıycan. o kadar ilerlemişiz yavaş yavaş oynayalım
  -(upgrade alınmış göt kalkmıştır) *cu cups cu cups cu cups*
  +olm kartalın önünü açtın iyi mi, dedim sana şu demirleri kırma diye
  -ya olm dur (artık iyice göt tavan yapmış tankların summon olduğu bölgelerde sotelenme başlamıştır)
  +(kartalın önünde heykel olunmış vasıfsız bir şekilde gelene geçene ateş edilmektedir)
  -*baaaaağğğğm* ananızkym yeşilin arkasındaki görmedim, kanka can ver.
  +olm kalmadı bende de anaaa sağdan soldan geliyorlar aaaa
  -lan lan lan lan *baaaağğğm*
  +hadi en baştan
  -tamam