şükela:  tümü | bugün
  • orjinal adı bitva za sevastopol olan, ikinci dünya savaşı sırasında sovyetlerin en ünlü sniperlarından birinin (bkz: lyudmila pavlichenko) savaşa katılmasını ve savaş sırasında yaşadıklarını anlatan, 2015 rus - ukrayna ortak yapımı film.
  • şahane prodüksiyon, nefis kadrajlar, oyunculuk hiç fena olmamasına rağmen ikinci dünya savaşı hastası arkadaşlarımız için şahane bir film diyemiyorum. er ryan tadı beklemeden izlenebilir.

öncelikle filmin müziklerinde viktor* reyizin kukuşka'sının polina gagarina versiyonu var, hem filmden sahneleri de izleyebiliriz, buyrun:
    http://www.youtube.com/watch?v=fupx8mjeb-e

filmin en büyük sorunu, yönetmenlik ve kurgu. herşey çok hızlı gelişiyor, birdenbire birileri peydah oluyor, bir adamlar çıkıyor, kayboluyor, birtakım klişe hadiseler var ortada, bir süre sonra sıkılmaya başlıyorsunuz. çok daha dehşet geçmesi gereken savaş sahneleri de bence çok zayıf kalmış.

aslında konu ve kadının hayat hikayesi oldukça ilginç; bu malzeme ile üst düzey bir yönetmen nefis bir başyapıta imza atabilirdi (atamadı).

yönetmen sergey mokritskiy, normalde eleman sinematograf. o yüzden sahnelerdeki kadrajlar, ışık, gölge, filmin tonu süper. fakat kurgusu, senaryosu açıkçası beni baydı. yer yer inandırıcılık sorunu da var. hemen spoiler'ımı vereyim:

--- spoiler ---

arkadaş, amerika'ya gelmişsin, çok güzel de öldürdüğü asker sayısı onaylanmış 300+ olan sovyet keskin nişancısını, eleanor roosevelt ile çatal bıçağın eksik olmadığı mutfakta yalnız başlarına bırakırlar mı? bence bırakmazlar)

ayrıca enemy at the gates filminde tüm filmi kaplayan almanya'dan gelen süper sniper ile kapışma teması burada toplam 5 dakika sürdü, eytere beaa dedirtti. herif almanya'dan geldi, abartısız 3 dakika sonra saççççma sapan bir şekilde kurşunu alnına yedi, olay bitti. kötüydü ve hatta çok kötüydü. yahu arkadaş prodüksiyondan bir kişi de çıkıp demiyor mu aga bu nedir diye)

--- spoiler ---

bu arada lyudmila pavliçenko gerçek hayatta oldukça güzel bir hatunmuş: http://i.imgur.com/haws06h.jpg
  • american sniper'dan daha çok beğendiğim film. evet, olayların bir anda gelişmiş olmasına ben de katılıyorum. daha ayrıntılı anlatılabilirdi. filmin ilk yarısı aceleye gelmiş gibi sanki. yine de izleyin, zaman kaybı olmayacaktır.
  • görüntüler çok güzel ama hikaye ve oyunculuk dökülüyor.
    insanın gözüne soka soka verilen mesajlar... her hareketi tahmin edilebilen karakterler sıkıyor bir süre sonra.

--- spoiler ---

bu arada başta pek bir hanım hanımcık görünen, kafasını kitaplardan kaldırmayan, kendisine yazan erkekleri azarlayan kızımız, savaşın 6 aylık bir bölümünde sürekli sevgili değiştiriyor.

bir sevgilisi ölüyor bir başkasına geçiyor, bu böyle sırayla devam edip duruyor.

makarovun öldüğünü söylüyor doktor boris'e, sonra onu öpüyor falan filan.
    kız kimi seviyorsa ölüyor mesajını zorlama bir şekilde vermişler.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

elde olan güzel konu tam da değerlendirilememiş bence. daha önceden de yazılmış; iki keskin nişancının karşılaştığı sahne oldu bittiye geldi. sevgili istemeyen hanım kızımız askerde o sevgiliden bu sevgiliye koşar hale geldi. kendi içinde tutarsızlıkları, eksiklikleri olan bir film olmuş. bunları bir tarafa bırakırsak lyudmila pavliçenko hakkında az çok bilgi sahibi oluyorsunuz. o açıdan boş vakitte izlenebilir.

--- spoiler ---
  • 26 yaşında tastamam 309 ( yazi ile üç yüz dokuz ) nazi askeri ni öldürmüş rus kadın sniper lyudmila pavlichenko hakkında çekilmiş güzel film.

romantizm, savaş , savaşın gerçekleri, hayatın gerçekleri ,politika , dostluk her ama herşey var . kesinlikle izlenir hele de savaş filmi sevenler mutlaka izlemeli . ( ( 8 / 10 )

--- spoiler ---

_ nasıl oldu da 309 insan öldürdünüz
    _ ben 309 insan öldürmedim 309 faşist öldürdüm.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

enteresan bir konu için vasat bir film; savaş atmosferini sadece öldürülen alman sniperın cebinden çıkan fotoğrafları görünce teneffüs edebildim. savaş içerindeki "barış"ı anlatmak güzel bir fikir ama bu kadar çok yavuklusu olan bir kadın asker, işin cılkını çıkartmak olmuş. ayrıca anlaşıldı, lyudmila güçlü, ciddi ve gizemli erkeklerden hoşlanıyor. yani babası gibi erkekler?

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

rusça ismiyle "bitva za sevastopol", türkçe ismiyle "sivastopol için savaş", 2015 rusya-ukrayna ortak yapımı ve ikinci dünya savaşı'nda nazilerin sovyetler birliği'ni işgaline karşı kızıl ordu'ya katılan ve 309 düşman askerini öldüren sovyet kadın keskin nişancı (sniper) lyudmila pavliçenko'nun hayatını anlatan biyografik film. serhiy mokrytskyi'nin yönettiği film, rus sinemasının son dönemdeki en başarılı örneği olarak dikkat çekmektedir. filmin başrollerinde yulia peresild, joan blackham, yevgeny tsyganov ve vitaliy linetskiy yer almaktadır. filmin imdb.com puanı da 7,2/10 gibi çok yüksek bir ortalamadır. filmi, rusların american sniper filmine cevabı olarak da görmek mümkün.

imdb.com - http://www.imdb.com/title/tt4084744/

wikipedia - https://en.wikipedia.org/…iki/battle_for_sevastopol

trailer - https://www.youtube.com/watch?v=qh9mtlqw1o4

--- spoiler ---
  • son yıllarda çıkan rus filmlerine benzer bir şekilde bu film de anti-komünistlikten geri kalmamış. film düpedüz sovyetler karalaması.

--- spoiler ---

bakınız pavliçenka hanım savaşta yaralanıyor ve sscb komutasında zorla yatağından kaldırılıp tekrar cepheye götürülüyor. nerde olmuş böyle bir şey çok merak ettim. tamamen tarihsel çarpıtma.
    --- spoiler ---
  • 2. dünya savaşında kızıl orduda savaşan en iyi kadın keskin nişancı olarak kabul edilen (bkz: lyudmila pavliçenko) nun hayatını anlatmaya çalışan film.

anlatmaya çalışan diyorum çünkü, film kurgusu ve ilerleyişi vasat altı olduğu için konu çok net anlatılamamış.

beni filmi izlemeye iten en önemli etken filmin müziğini youtube da gezinirken izlemem oldu.

boş zamanında 2. dünya savaşı filmi izleyip unutmak isterseniz ideal olabilir.