şükela:  tümü | bugün
 • computer gaming world'un ortaya cikardigi yeni battlefield oyunu... ama feci halde desert combat havasi var(mis).
  kaynak:www.actiontrip.com
 • seneye ilkbaharda çıkması beklenen oyun. motoru tamamen yeniden yazılmış oyunun yeni eklenen commander mode ve dinamik map boyutlandırma* gibi özelliklerini heyecenla bekliyoruz.
  http://pc.gamespy.com/…/battlefield-2/507635p1.html
 • desert combat ın motörü değiştirilmiş hali gibi duruyor , keşke bf1942 kadar kaliteli olabilse
 • yazılım dünyasında bir versiyon numarası atlama modası varken ** ea'nın mersin yerine tersine gittiğini gösteren oyun. battlefield vietnam neydi, battlefield 1.44 müydü diye sormazlar mı?
 • 100 kişiden fazla multiplayer oyuncu desteği olacak ve savaşacak 3 taraf barındıracak oyunmuş ki hede diyoruz.
 • kumandan eklentisi ile (natural selection oynayanlar bilir) artık bireysel zaferlerin imkansız hale geleceği, tamamiyle takım çalışmasına dayanan bir oynanış stili gerektirecek oyun.
 • kendini kenara attirmayacak bir oyundur.

  battlefield 1942 ve battlefield vietnam tecrubelerini ayrintilari ile yasamis biri olarak bu oyunun en iyi battlefield oldugunu rahatlikla soyleyebilirim.

  rag doll olsun grafikler olsun, gorsel olarak oldukca gelistirilmis. bunun yanisira silah kullanma va vurus hissi de oldukca iyi. eski battlefieldlerde beni en cok rahatsiz eden vurus hissi eksikligi tamamen olmasa da giderilmis. ornek olarak eski oyunda rakibinizin uzerine ates ederken vurdugunuzu sadece hedefin etrafina gelen kucuk cizgilerden anlardiniz. ve aniden rakip yere yigilinca oldurmus sayilirdiniz. bunda ise attiginiz merminin rakibe isabet ettigini gozlemliyorsunuz ki bu da atisi kacirip kacirmadiginiz konusunda size bir fikir veriyor.

  deginmeden gecilemeyecek bir onemli ozellik de oyuncular arasi iletisim ile ilgili. oyunun sesli iletisime destek vermesinin yanisira kalip mesajlasmalarda da buyuk kolaylik getirilmis. eski oyunlarda bir tank gordugunuzu belli etmek icin once 3 sonra 1 (vox stellarum'un düzeltmesi ile) gibi bir kombinasyonu kullanmaniz gerekirdi. simdi ise q tusuna basip cikan cabuk menuden spotted secenegine tiklamak yetiyor. boylece ekranda onunuzde duran her ne ise (asker, tank vs.) adaminiz otomatik olarak onu soyluyor. bu da taktik gelisime etki etmis.

  neticede oyun gayet şık olmuş. doğru düzgün haritalar dizayn edilirse çok uzun zaman oynanır ve verilen parayı hakeden bir yapım olur.
 • demosu icin bile yuzlerce server acilmis olan cok basarili bir oyun. ciksin, orijinalini almayan usmc marine troop'tur.
 • battlefield 2 anıları için erkenmidir bilemem ama bir single player bu kadar zorlarmı kardeşim dedirtmiştir kendisi.

  harita: operation clean sweep
  singleplayer: bir tek ben varım haliyle
  difficulty: medium

  öncelikle bu harita, amerikalıların üstte "ele geçirilemeyen" bir base'i olmak üzere 4 adet baseden oluşur. amerika 3 tane arap base'ini ele geçirmeye çalışırken araplarda savunmadadırlar.

  insan oyunun başında arapların savunmasının "çapulcu" baabında olacağını düşünse de su-34'ten kafaya düşen füzelerle aklı başına gelebiliyor !!

  neyse oyun başlar.. commander olmaya yazılınır, o sırada black hawka gunner olarak oturulur. havalanan black hawk içinde commanderlık teklifi gelir. ballandıra ballandıra page up'a basarsınız.. "welcome to duty, commander" yazısıyla heyhey olursunuz.

  yavaş yavaş dolan commander gadgetlarınızla beraber ilk düşman base'ine varılır. direniş azdır,saolsun minigunlar ortalığı cehenneme çevirmede hala başarılıdırlar. base alınır; mutludur amerikalılar (united states marine corps biliyorum ama amerikalılar diye geçiyorum).

  her zaman olduğu gibi bir rahatlık vardır amerikan ordusunda ! paraşütle inen supply kargoları, garajlarda spawn olan m1 a1 abrams tankları... çok şükür moralimiz yerindedir.

  diğer base'e doğru yola çıkma emri alan askerler silah kuşanır, ve en yakın tank ve apclerin yolunu tutar. bir sonraki alınacak base zorlu bir basedir, adanın tam ortasında, diğer düşman baseine yakın mesafededir.

  swat 4'ü anmayaraktan squadlar devreye girer; 1. ekip alınan base'i savunur, 2. ve 3. ekip ise ada ortasındaki base'e saldırı emri alır. komutan da ayrıca kendinden emindir.

  konvoy halinde onları base'e ulaştıracak köprüye yaklaşan birlik, adeta aksiyon filmlerini aratmayan bir patlamayla köprünün yıkıldığını görür. hafi götü atan komutan "geri geri !!" diye bağırsa da arkalarından sinsi bir edayla konvoyun üzerine bomba yağdıran su-34'ün gazabından kurtulamamıştır.

  - aah....medic...
  - efendim !! iyimisiniz efendim !?
  - ....
  - clear !! *cazırt*
  - *zınk*

  diyerek kendine gelen komutan konvoyunun yokolduğunu ve yanında sadece bir sıhhiye ile kaldığını görür.
  takviye kuvveti bekleyecek zaman yoktur, ortadaki bayrak hemen alınmalıdır..sıhhiye ile suya atlayan komutan yüzerek base'in yakınlarına ulaşmıştır.

  bölgeyi bir scan eder, 2 araç vardır ve 2si de üzerlerine doğru gelmektedir.. 1 apc ve 1 jip. yattıkları yerden kalkıp araçlara hücum eden amerikalılar apc'nin yanına c4 chargeları yapıştırıp uçururlar, jip duruma kıllanır ve manevra yaparak komutan üzerine doğru sürer. aracın şöförünü vuran komutan son bir hışımla bıçağını çekip jipe doğru koşmaya başlar !! jipin ağır makinelisi bastıkça basmaktadır.. fakat aksiyon filmlerdeki kahramanlığın en tepesindeymiş gibi olan komutan aracın yakınına kadar gelir. silahından inen düşmanını tek bıçak darbesiyle alaşa eder !

  ancak tam ortadaki bayrağı alacakken kafasına düşen artillery ile kaynaşır, sevgili komutan.

  gelin görünki amerikan ordusunda baya bulunan bizim komutan artillery olayına sıyırır. arkasında ulpio minucci'nin rick hunter's theme 'ini alaraktan f-15'i ile havalanır. su-34 zaten bu durumda tarih olacaktır, olmuştur da; asıl hedef olan flak cannonlar itina ile vurulur. (reklamımı da yaparım !)

  fakat gelin görün ki daha sadece 200 fragden 20si gitmiştir; bir fast forward lazımdır !!!

  ***********************************

  22'ye 27 kaybeden amerikalılar büyük bir heyecanla komutanının verdiği emirleri yapmaya çalışıyor, gönderilen mühimmatları idareli kullanmaya çalışıyorlardır..

  o sırada orta base'i es geçip direk 3. base'e saldıran komutan, adeta tank üstüne tank patlatıyor, düşmanın ağzını bozuyordur. ve base alınır.

  çok geçmeden iyi haberler de orta base'den gelir, telsizde coşkulu sesler yükselmektedir. fakat bu seslere adeta cevap olarak su-34'ün füzeleri düşer, 5 amerikalı orada ölür.

  skor 14-16'dır. bayrakların hepsi alınmış, bir tek havadaki su-34 kalmıştır.

  komutanın arkasında çalan müzik birden "bad to the bone"'a dönüşür. 50 kalibrelik bir ağır makinelinin başına geçer. düşman pilot kaderini çok iyi bilmektedir fakat son kez bombalarını bırakmak üzere komutana doğru gelmektedir.

  komutan insanüstü bir azimle ağır makineliyi patlayana kadar zorlar, elde ettiği şey ise 2'ye bölünmüş bir su-34'tür.

  havaya bakar, birden havada "usmc won the round !!" 14-0 yazısını görür. önce çok mutlu olur, ama sonra haritanın aynı ticket sayısıyla 0 dan başladığını görünce sıyırır ve beretta 92fs ile kendini vurur...

  ama battlefield'de ne komutanlar var.. bir görseniz...

  http://www.oynasana.com/oyun/battlefield_2-pc
  http://www.oynasana.com/makale/1418