şükela:  tümü | bugün
 • lozan'da batum konusunun açılmadığını dahi bilmeyen cehli mürekkep muhteremdir.
 • işimiz gücümüz yok muhteremlere tarih öğreteceğiz. gerçi anlamıyorlar ama neyse bulunsun burada. iyi dinleyin muhteremler. adakale lozan'a kadar türk toprağı kalmış bir adadır. başka ülkelere bırakıldığına dair bir antlaşma yoktur. batum ise lozan'dan önce yapılmış kars antlaşması ile gürcistan'a bırakılmıştır. batum defteri karşılıklı anlaşarak kapatılmıştır yani. lozan'da o defteri açana "salak" derler. heyette o derece salaklar olmadığı için açılmamış işte batum defteri. adakale ise sınırdan yüzlerce km uzakta olsa bile hakkında hüküm olmayan ve egemenlik hakkı iddia edilebilecek bir toprak parçasıdır. anlayabildiniz mi muhterem cühela?

  bakın sizin medyanızdan da kaynak getiriyorum. okuyun da anlayın adakale'nin tarihini: http://www.milligazete.com.tr/…/256517#.ufaij9k-2so

  çok cahilsiniz gerçekten yaa.
 • lozan'da kaybedilenler yanında batum'un lafının bile edilmeyeceğini de bilmiyor olabilecek cahildir.
 • lozan gibi bir kara lekeyi aklama çabasındaki kurnazın! dikkatleri batum'un lozan'da kaybedildiğini savunan kişinin ne kadar da cahil olmasına çekip lozan'ın utanç tablosu olduğu gerçeğinin üzerini kapatma arzusuna araç ettiği ''cahil''. batum yok lozan'dan önce kaybedilmiş de yok bilmem neymiş.
  ne önemi var ulan bu cahilin!

  sen lozan gibi bir hezimeti aklamaya çalışıryorsun! asıl sirk bu! asıl komedi bu! asil utanç bu!..adı üzerinde o cahil. ya kendini okumuş-yazmış zeki sanan sen!

  yuhhh olsun. yazıklar olsun. lozan'ın da övüldüğünü gördük ya. allah ıslah etsin.
 • lozan'a bok atanlar sevr'e bir baksın hele:

  https://encrypted-tbn1.gstatic.com/…jc73viundl_gxby

  edit: bunu ortaya atan gerizekalılar, 1918'de batum'un osmanlı'da kaldığından falan bahsetmiş, ama 1920'de samsun'un doğusunun sevr ile yabancılara verildiğinden bihaber olmalı.
 • batum'un hikayesi basittir, değildir; kemal bey tarafından moskofa peşkeş çekilmiştir çekilmemiştir; lozan zaferdir, hezimettir konu bunlar değildir. konu bir kısım muhteremleirn batum'un lozan'da kaybedildiğini sanmalardır. kör cehaletleridir. bunu bile anlamaktan aciz, aklınca laf soktuğunu sanan, hakikati örtmeye çalışan embesiller var. ya aptallar ya da ahlaksızlar. yerleyeksan biraderim bu tenyalar seni dinler. şunlara akıl ver de rezil olup dalga unsuru olmasınlar.
 • 800.000 km2 topragin çok degerini bildi de amk batum musul kerkuk selanik vs vs kaldı.
  avrupanin en buyuk cografyasiyiz da noluyo? istanbuldan baska bir yere civi bile cakmiyoruz.

  batuma çok merakliysa hayatinda bi kez karadeniz turuna çikip hopaya kadar gitmesi gereken kişidir.
 • lenin'in mustafa kemal'e silah ve altın gönderdiği doğrudur, bunun nedeni batum için yapılan pazarlık değil, sultan galiyev'in mustafa kemal'i desteklemesi ve türkiye'de mustafa suphi'nin faaliyet göstermesine izin verilmesiydi.

  ve batum'u kaybettiren mustafa kemal değil, yavşak osmanlı sultanlarıdır.
 • son 100 yılında ekonomik, siyasi, askeri alanda maymun edilmiş, balkanlardan, kuzey afrika'dan siktiri yemiş, en son almancılar'ın gazıyla girdiği 1. cihan harbinde de eline alıp, istanbul'da işgal kuvvetlerinin izni niyazıyla saltanat etmiş bir hanedanlığa tapıp, "lozan'da çok taviz verildi yea" çeken cahildir. duyan da hala yedi cihana hükmediyordun da, kemalistler geldi güzelim ortamı bozdu zannedecek. halbuki gelen vuruyordu giden vuruyordu.

  yüzyıl boyunca o kadar kötek yedikten sonra, lozan'da elindeki avucundaki anadolu'yu korudun hiç değilse, kemalistler olmasaydı o da elden gidecekti.