şükela:  tümü | bugün
 • adnan hocacılar** olarak bilinen bilim araştırma vakfı'na (bav) yönelik yapılan polis operasyonu.

  --- haber ---

  12 kasım 1999 günü kamuoyunda "adnan hocacılar" olarak bilinen gruba yönelik 48 ayrı ekip ve 200 polisin katılımıyla aynı anda operasyonlar gerçekleştirildi.
  bu operasyonlar kapsamında, grup lideri adnan oktar ile çeşitli adli makamlarca aranan 2 kişinin de aralarında bulunduğu 85 grup üyesi, 4422 sayılı "çıkar amaçlı suç örgütleriyle mücadele kanunu'na muhalefet ettikleri" gerekçesiyle gözaltına alındı.

  yakalanan bu kişilerle birlikte, bir kısmının süresi geçmiş çeşitli çap ve markada 24 adet taşıma ve bulundurma ruhsatlı tabanca, 1 adet ruhsatsız tabanca, 4 adet ruhsatsız av tüfeği, 35 adet şarjör, 468 adet çeşitli çapta fişek, 230 adet av tüfeği fişeği, 1 adet el telsizi, 14 adet lap-top bilgisayar, 18 adet bilgisayar diski, 8 adet kamera, 5 adet fotoğraf makinesi, 2 adet gizli kamera, 1 adet disket silme cihazı ve 9 adet cep telefonuna el konuldu.

  bu kişilerden ayrıca, çok sayıda telefon görüşme dökümleri, bilgisayar disketleri, cd'leri ile video ve teyp kasetleri, 4 adet databank, hedef olarak seçtikleri bazı politikacılar, basın mensupları, zengin işadamları ve bürokratlarla ilgili olarak takip, tarassut (gözleme, gözetleme ve dikkatle bakma) ve yasal olmayan yollardan elde edilen telefon görüşme detayları, bilgi, belge ve dokümanlar, siyasi bir partiye ait milletvekili listeleri ve telefon numaraları, çok sayıda tapu belgesi, sahiplerinin ve hissedarlarının örgüt üyeleri olduğu anlaşılan şirketlere ait kaşe ve belgeler, 4 adet yüksek model ve markada oto, 1 milyar 45 milyon türk lirası, 58 bin 884 abd doları, 35 bin 150 alman markı, çok sayıda hisse senedi ve tahvil de elde edildi.

  --- haber ---

  birçok kişinin, akp hükümetine binaen, yıllardır iktidarda olmalarına rağmen bu adnan oktar'a müdahale etmemesi üzerine sitemde bulunduklarını okudum. fakat önemli bir ayrıntı atlanıyor. adnan oktar, tuhaf seviyede arkası sağlam bir adam. kendisi ve etrafındaki baş yaverleri* hayatları ve ilişki ağları incelendiğinde çok enteresan noktalara ulaşıyor. ulusal ve uluslararası anlamda yine tuhaf denecek seviyede maddi, siyasi ve hukuki güce sahip birisinden bahsediyoruz. birçok kişi sadece şu son 5 yıldaki "kedicikli adnan oktar" imajına kafayı takmış durumda ama meselenin o kadar da ciddiyetsiz ve basit olmadığı aşikar. bazılarınız biliyordur, ekşi sözlükte yazılan en ufak sert eleştiri olan entryleri bile kaldırtan bir adamdan bahsediyoruz. kendisi hakkında ciddi anlamda hiçbir suçlamanın herhangi bir medya yoluyla yayılmasına kesinlikle izin vermeyen ve bunu da başaran bir adam var. şu anda ciddi bir operasyon yürütülüyor olması bile bence büyük başarı.

  son olarak, bav operasyonu sonrasında dönemin içişleri bakanının adnan oktar için "bu adam apo'dan bile daha tehlikeli" dediğini hatırlatmak isterim.