şükela:  tümü | bugün
  • "burada yaşayanlar kendilerini diğer almanlardan hatta diğer avrupalılardan üstün görürler" diye bir kanaat vardır. benim de eyaletimden bayern münih çıksa, ben de üstün görürüm arkadaş.
  • çalışanların mesai saati içinde 2 bira içme hakkı olan alman eyaleti
  • 12.5 milyon nüfusa sahip eyaletin, gayrisafi hasılası 550 milyar dolar. kişi başına gelir, 35.000 dolar. yani, türkiye’ninkinin 3 katından fazla. katolik nüfusun ağırlıkta olduğu eyalet, yeni kurulan alman imparatorluğu’na 21 ocak 1871’de katılmıştır.

edit: kişi başına gelir, 35.000 euro'dur. uyarı için at avrat strat'a teşekkürler.
  • şu sıralarda almanya'dan ayrılmak isteğinin yüksek sesle söylendi eyalet.
  • adlarını germen kabilesi bavari/bajuvarlar'dan almış, almanya'nın güneydoğusunda yer alan eyalet.
  • almanya'nın bizdeki lazların gördüğü muameleyi gören kesimi bavyeralılar değildir, onlar doğu frizyalılardır. (bkz: ostfriesisch) bavyeralıların almanya'da gördüğü muameleyi türkiye'de tam olarak karşılayan bir bölge yok. çok zengin ama cahil, görgüsüz, ''kıro'', dilleri kaba filan addedilir bavyeralılar. işte çok kasarsak topyekün güneydoğu olmasa da ultra zengin güneydoğulu bir aşiret ağasının ankara'nın batısındaki ortalama bir beyaz türk'ün gözünden görüldüğü gibi görünüyorlar diyebiliriz aşağı yukarı.
  • zamanında altı ay kadar komünizmi denemiş, ama beğenmemiş eyalet. bişt, geştern falan bavyera aksanında kullanılmaz. bist'n du, hoast mi, mir san mir gibi kelimecikler kullanırlar, siz de anlamazsınız. olur öle.
  • amiyane tabirle almanya'da diğer eyaletlerin sevmediği eyalet. bilmukabele bavyeralılar da almanya'daki diğer eyaletleri sevmez.

toplumsal kuralları, dili hatta dini farklılıklarını görmek için bir ömür değil birkaç saat yeterlidir.

en güzel yanı biraları değildir dağları, doğası, yeşilliğidir. gerçekten de yemyeşildir. çek cumhuriyeti'nin biralarını içmiş arkadaş kesinlikle hefe weissbier denememelidir. içilmesi zorunluysa paulaner marka german wheat beer tercih edilmelidir.
  • almanya'nın en zengin bölgesidir. haliyle diğer eyaletlerle zenginliğini pek paylaşmak istemez ama zorunda kalır.

işte bu sebeple, her ne kadar kıro gibi görünseler de acayip bir kendine güven vardır bu adamlarda. her bir bireyinde, "almanya'yı ben finanse ediyorum lan, kes sesini" havası vardır.

yabancıyı ve doğu almanya'dan gelenleri pek sevmezler. bir bavyeralı arkadaş zamanında şöyle demişti: "bavyera almanya'nın bir parçası değil de, kendi başına bir ülke olsaydı, içine tek bir yabancı işçi dahi almazlardı." hakkı vardır.

bir de misal başka bir eyalette öğretmenlik okudunuz. gidip bavyera'da öğretmenlik yapamıyorsunuz. çünkü bu bavyera denilen yerde eğitim kalitesi öyle yüksek ki (pisa sonuçları da öyle diyor), diğer eyaletlerde okuyan öğretmenlerin çalışmasını istisnai durumlarda istemiyor. anca, bavyera üniversitelerinde olmayan özel bir öğretmenlik bölümü okursanız (misal zihinsel engelliler öğretmenliği), o zaman bavyera kapılarını açar. krank, oder?