şükela:  tümü | bugün
 • les vacances de m hulot veya daha uzun açılımıyla les vacances de monsieur hulot isimli 1953 yapımı jacques tati filminin türkçeye çevrilmiş ismi. yanılmıyorsam 1999 gezici film festivalinde gösterilmişti.

  edit:http://www.europeanfilmfestival.com/…b3f062ca1037c7
 • dün akşam pera müzesinde izledim uzun uzun yıllar boyu bu kadar gülerek izlediğim bir film yoktu gerçekten komedi filmi böyle olmalı ta 1953 yılından olmasına rağmen beni ve salondaki diğer izleyenleri sık sık ve bol bol güldürdü ayrıca filmin sonunu çok beğendim herkes yoluna gitti -oradaki kız ve hulot un el ele ufka giderken daralan bir kadrajla bitmesi gibi bir klişe beklerken-
 • ne yazık ki komik olmaktan öte sıkıcı bir film. 90 dakikalık kısaltılmış versiyonunu izledim, bir de 2 saatlik versiyonunu izleseydim nice olurdu halim.

  pek çok en iyi yaz filmleri listesinde mevcut olduğundan ve klasik filmleri de sevdiğimden izledim. hani nerden bulmuş bu filmi de izlemiş, ilk kez duyuyorum böyle bir filmi demeyin sonra, ben de ilk kez duymuştum zaten.*

  sessiz sakin kendi halinde kibar insanların kaldıkları bir tatil yöresine hulot isminde özünde iyi niyetli herhangi bir art niyeti olmayan fakat kaba, düşüncesiz, nezih insanların kaldığı bir yer için avam kaçan birinin gelmesiyle gelişen olaylar anlatılıyor. hulot bu sessiz kasabaya ufak çaplı anarşi getirirken, sarışın kadın da şehvet duygusunu getiriyor.

  film sessiz sinema döneminde başrol oyuncusunun sakarlıklarından oluşan komedileri andırıyor. bu film de pekala sessiz olabilirmiş. bir film değil de, bir tatil yöresindeki geçen 1 haftayı gösteren bir belgesel havası var filmin. hulot kalkar ortalığı birbirine katar, akşam olur yemek yenir yine insanları rahatsız eder, yatar kalkar ve yine olaylar gelişir şeklinde ilerliyor temposu.

  filmin tek güzel yanı sarışın kadın her sabah pencereyi açarken duyduğumuz huzur veren, güzel müzikleri. buradan dinleyebilirsiniz.
 • rowan atkinson' ın mr. bean karakterinin çıkışana ilham kaynağı olan birkaç filmden biri.