şükela:  tümü | bugün
 • büyük italyan usta mario bavanın 1972 yılında yönettiği kült mertebesine ulaşmış, bugün slasher diye adlandırdığımız türün doğmasına yol açmış öncü film.
  amerika her zaman yaptığı gibi konu kısırlığı çektiği bir anında bu filme rastlamış, ve ünlü jason serilerinin başlangıcı olan friday the 13th filmini neredeyse plan plan bu filmden aktarmıştır.
 • (bkz: haebyeoneuro gada) aka (bkz: bloody beach)
 • a bay of blood (1971)

  7,5 / 10

  kanlı körfez, 13. cuma ve benzeri cinayetli filmlere ilham olmuş, cüretkar ve kaliteli cinayet sahnelerine sahip bir mario bava filmi. mario bava, bu tür için çok önemli bir yönetmen olduğunu tekrardan ispatlamış. filmin türkçe alt yazısını bulamadığım için, ingilizce alt yazılı izledim. kurgusu biraz karışık gibi görünse de, anlaması kolay ancak sonu biraz zorlama. cinayet sahnelerindeki cüretkarlığa ve makyaj kalitesine, en iyi örneğin olarak bu sahne olduğunu düşünüyorum. gerçekten çok başarılı.

  https://www.youtube.com/watch?v=6u42a3elz6y

  mario bava filmlerine ara vermek istemiştim, geçmiş dönem gerilimlerinin kapısı yine ona çıktı. bir filmi kaldı, onu da izledikten sonra bir süre filmlerine ara verip, başka gerilim yönetmenlerinin de filmlerini izlemek istiyorum. film, sıkmadan kendini izleten, kaliteli cinayet sahnelerine sahip, izlemesi keyifli bir film. sonu biraz zorlama olduğu için, kurgusu pek tatmin etmeyebilir. lakin türü sevenler bu filmi de sevecektir.
 • --- spoiler ---

  varlıklı bir karı-kocanın intihar süsü verilerek öldürülüşü, körfez bölgesinde bir cinayet dalgasını tetikler.
  --- spoiler ---

  dario argento'nun çok sevdiği ve sinemadan kopyasını yürüttüğü(makinist arkadaşının yardımıyla) mario bava filmi.

  bu filmin korku sinemasında önemli bir yeri var. klas sahneler var. hatta ilk slasher filmi kabul ediliyor ve izlerken friday the 13th bolca aklıma geldi.

  beşinci dakikada klasik giallo filmlerinde olduğu gibi 'murder mystery' üzerinden ilerlemeyeceğini gösteriyor, yirminci dakikaya kadar da kabus gibi devam ediyor. ama geri kalanının beni çok mutlu ettiğini söyleyemeyeceğim. elbette, bu durum filmin suçu değil. kendine has elemenleri; 80'lerden bugüne, amerikan sinemasınca deli gibi kullanıldı. bu doygunluk nedeniyle keyif alamadım.

  sadece türle yakından ilgilenenlere ve retro korku filmlerinden özel olarak hoşlananlara tavsiye ederim.