şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "afedersin kadın" zihniyetine karşı açılmış bir savaştır.
  kadın olmak ayıp ya kadın diyemiyor öküzlerim. bu tiplerin en büyük aşağılaması da "etek giyip gezmek" oluyor ne tesadüfse. yok olsunlar.
 • feminizm değildir. bunu yapanlar kadın olmayı dişi olmanın yerine koyarak asıl "kadınlık" kavramını niteliksizleştirirler. dolayısıyla bunu yapmak feminizmin amacına ters düşer.
  (bkz: dişi yerine kadın kelimesini kullanmak/#36377287)
 • (bkz: bayan)
  (bkz: kadın)
  (bkz: katun)
  (bkz: hatun)
  (bkz: hanım)
  (bkz: hanımefendi)
  (bkz: hanfendi)
  (bkz: kadınefendi)
  (bkz: kız)
  (bkz: cins-i latif)
  (bkz: karı)

  valla hangisi desek karşımızdaki biri çıkıp da o denmez diyor. ne diyeceğimizi şaşırdık.
  düzeltme: bayan bay han hanım hatun kadınefendi hanımefendi ünvan erkek kadın -erkek dişi cinsiyet belirteci imiş
 • anlamakta güçlük çektiğim bir durum. ben sürekli olarak "bayan" kelimesini kullanıyorum. ki amacım nezaket sağlamak... sonuç olarak bir hitap şekli bu. kadın ya da erkek diye toplumu neden sınıflandırıyorsunuz, anlamıyorum? bay, bayan; kadın, erkek... ne anlama geldiğini bilmeyenler boşa kalabalık etmesin. sana cinsiyetini sorduklarında "kadın" diyebilirsin, ki "bayan" bir cinsiyet değildir. bu konuda çok hassasiyet gösterenler cinsiyet ayrımcılığı yapıyor bana göre.
 • kelimelere takılıp kavramları hiç eden yarım akıllıların mottosudur. bacım sana bayan deseler nee, kadın deseler nee. değişen ne, gel beri ve bana bir açıkla şunu? bakış açıları değişmedikten sonra kelimeler değişse ne farkeder. detaylarla uğraşırken asıl konuyu kaçırmamak lazım.
 • değişim dilden başlar. ataerkiyle mücadelede de dilde değişim çok önemlidir.

  şu yazıdan da anlaşılabilir nedeni, gayet kapsamlı ve anlaşılır anlatılmış anlamak isteyenler için.

  http://www.radikal.com.tr/…_kadin_ama_neden-1177644
 • haklı bir istektir.dün "bayanların kadınlar günü kutlu olsun" cümlesi cok tuhaf gelmişti .kadın doğar kız denir evlenmeden önce bayan denir evlendikten sonra kadın denir. kadına kadın denmemesinin temeli sevisip sevismedigidir (kız kelimesi de kısılmıştan gelir) hatta kadına kadın denmesini ayiplayanlar bile var. kadın kadındır. bayan kelimesinin arkasinda gizlenen anlam beni rahatsiz ettiği için kullanmıyorum. eminim birkac kişi "ben bu anlamda kullanmiyom" diyebilir. ama bu algıyı kırma adına kadın kelimesini kullanmak güzel bir hareket olabilir.
 • "kadın kadındır,
  çiçek babandır"

  biçiminde slogana dönüşmüş, pek de güzel olmuş versiyonu da vardır.

  https://pbs.twimg.com/…ia/b3ufmrpimaaurpk.jpg:large
 • en temizi direk female'n türkçe karşılığı olan "dişi" demek. sadece ve sadece cinsiyet belirtiyor. tüm tartışmaları sonlandıracaktır.