şükela:  tümü | bugün
  • ısrarla kadınlara bayan kelimesini yakıştıran bünyelere verilecek yanıtı içeren potansiyel bir yazının başlığı olabilirmiş.. olmuş da..

buyrun burada yapılmışı var mutlu tönbekici tarafından:
    (bkz: kadınlara bayan demek/#4990933)
  • (bkz: neden mizah)
  • okuduğunu anlamamak "sorunsalı".

(bkz: söylem çözümlemesi) * *
  • kadının varoluş tarihi kadar eski olmasa da yaşamakta olan hiç bir kadının tanıklık etmediği kadar eski bir başlangıcı olan sorunsaldır..
    bir kadına bayan diye hitab ettiğimizde bu "sana saygı duyuyorum" demektir..
    ancak sinir olduğumuz, sevmediğimiz, kötü olduğuna inandığımız kadınlara kadın deriz biz, hatta daha da kafamızı bozarlarsa karı bile deriz icabında..

- sus be kadın kafamı bozma ! (kadın olmak kötüdür)
    - size yardım edebilir miyim bayan? (hakkında iyi şeyler düşünüyorum, çakmışsındır)
    - bu kadın var ya bu kadın... (kadın olmak kötüdür)
    - şu bayanın adı neydi? (hakkında iyi şeyler düşünüyorum, çakmışsındır)
    - amaaan kadın milleti değil mi? (kadın olmak kötüdür)
    - ne kadar naziksiniz bayan. (hakkında iyi şeyler düşünüyorum, çakmışsındır)
    ..........

hitablarınızı istemiyoruz
    bize seslenmeyiniz

sahte kibarlıklarınıza ihtiyacımız yok
    bize davranmayınız

aşağılamalarınızdan etkilenmiyoruz
    bize komik olmayınız
  • (bkz: dişi)
  • "bayan" kelimesini daha çok harekat amirlerinden, taksi şoförlerinden, vs vs, kişilerden duyan "kadın"ın bir noktadan sonra haklı isyanı olmuş sorunsal. mesele şu ki, haline ahvaline baktığın zaman kadına değer vermeyen sosyo kültürel altyapıda olan erkek, tartışma noktasına geldiğinde, hiç tanımadığı bir kadına "bayan" diye hitap eder ki bu da ünlemle biter. bu da kadının canını sıkar, nedeni de oradaki "bayan"ın, ".mına kodumun karısı..." tınısından farksız olmasıdır çünkü zaten olabildiğince samimiyetsiz ve saygısızdır.
  • kadın sevimli değil
    kadın sporcu mu olur

bunlar türkiyedeki bazı fedarasyon başkanları, ve onlardan seçme inciler. haber şurada, bayan-kadın sorunsalına yepyeni bir bakış. biz sporcunun medeni olanını sevmiştik oysa ki.

(bkz: bayan basket liginin kadın basket ligi olması)
    (bkz: bayan değil kadın)
  • bu iki sözcük yerine "dişi" sözcüğünün kullanımıyla çözülebilecek sorunsaldır.
  • hep yaşadığım problem. sıklıkla bayan kullanılıyor ve gördüğüm kadarıyla pek bi sıkıntıyla karşılaşılmıyor. kibarlık olarak görülüyor aksine. bense her bayan kelimesinde irkilmek suretiyle ''aa kadınlara bayan dediii'' diye ayıplamakla kalıyorum, içimden genellikle. hiç uğraşıcak halim kalmıyor böyle durumlarda, olayı anlatmakla falan. ve başka subsorunsal da var bu hususta, özellikle 21-26 arası hatunlardan bahsederken ne demeli şimdi kadın dersen tuhaf duruyor, kız dersen bazen çocuk muamelesi gibi kalıyor sonuçta içinden çıkılmıyo. bayan amına koyim işte.