şükela:  tümü | bugün
 • 100 feministe sorup 1 mantıklı cevap bulamadığım soru. gerçekten anlamıyorum, bayan denilince ne oluyor? kulağa gayet hoş gelen bir hitap sözü bence.
 • çok güzel karısınız hanfendi gibi bir şey oluyor heralde.
 • "kadın", "hanım" kelimeleri yerine kullanılan "bayan", türkçe hatası olduğu için beni rahatsız ediyor şahsen. tıpkı bitişik yazılan dahi anlamındaki de'ler, ayrı yazılan ilgi zamiri -ki'ler gibi...
 • bir erkeğe "bay" denildiğinde bu anlatım bozukluğu beni ne kadar rahatsız ediyorsa, bir kadına "bayan" denildiğinde de o kadar rahatsız oluyorum.

  mesela bizim alt sokakta "bay kuaförü" diye bir berber var. adam elit görüneceğim derken türkçeyi katlediyor. ama hem ucuz hem yetenekli, hem de eli hızlı olduğu için gidiyorum, o ayrı. bir de kafama döktüğü o mentollü şeyi seviyorum.
 • benim de anlamadığım durum. benim de duyduğum cevaplar mantıksız oluyor genellikle.

  daha önce "bay" kelimesinden türemiş olmasından ötürü olması tartışmasını duydum, fakat kimin umrunda türemiş olması? gerçekten dert edilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.

  bir de "bayan diyorsun bayıyor muyuz???" gibi bir şeyler duymuştum daha önce. ilkokul espirisinden öteye gitmeyen bir şey yüzünden mi bütün bu butthurt?
 • çoğu durumda erkeğin yanındaki kadına saygılı ve mesafeli olmak için kullanılan bir kelimedir. cinsel kimlik belirtmemek ve örtbas edilmek için kullanılmıştır. kaldı ki kadınlar bize "bayan" demeyin "kadın" diyin diyorsa neden bu kadar kastırılıyor anlamıyorum. kadın deyin geçin neyin inanı sürüyorsun, ne gibi bir mantıklı açıklama bekliyorsun?
 • bu sabah kahvaltı sofrasında tartıştığımız konu. şahsen bana bayan, kadın, kız dendiğinde rahatsız olmuyorum. hatta ilginç şekilde bana bayan, hanımefendi denmesi daha kibar geliyor. kullanıldığı cümleye bağlı.

  "kadın beni delirtme yerine hanımefendi delirtmeyin beni" daha kibar gibi.

  belki de kadın kelimesinin bazılarını rahatsız etme sebebi pkklı tayfanın kız yurtlarına bile kadın yurtları demesinden kaynaklanıyordur. o yüzden kendilerine bayan denmesi makul geliyor olabilir.

  illa şizofren gibi kadın diyeceksiniz ulan tavrı komik geliyor. doğulu bir adam kibar olmak adına bayan diyebiliyor bu neden rahatsız etsin ki.

  sonuç olarak kullanıldığı alana göre normal karşılanabilir.
 • azgınlaşmış feminizme karşı olsam da -çünkü erkek türünü tüketiyor- bay/bayan konusunda katılıyorum ben.

  kadın kadındır, erkek de erkek.

  bir kadına kibarca hitap etmek istiyorsanız hanımefendi dersiniz. bir erkeğe kibarca hitap etmek istiyorsanız beyefendidersiniz.

  ama işin özüne bakarsak bayan kelimesinden rahatsız olunmasının altında yatan temel faktör anadolu çomarlarının bu bayan kelimesini sürekli söylemesidir.

  bence kadınlar bu çomarların bu lafı sürekli söyleyip sanki kadınlara saygı duyuyormuş gibi görünen iki yüzlülüğünden o kadar rahatsızlar ki bunun söylenmesini istemiyorlar.

  realist olalım.

  "bağyan bakar mısınız?" demek mi $ık duruyor yoksa "hanımefendi bakar mısınız?" demek mi?

  eski dilimiz müthiş birşey. bay'dan bayan türetmiyor; hanım'a efendi ekliyor.

  tabii 300 kelime ile konuştuğumuz için ve bunun yarısı amq, amk, öpt, kib, bye filan olduğu için henüz güzel detayları çözemiyoruz.

  zamanla olur bence.
 • genelde erkeğin zıttı olarak kullanıldığında rahatsızlık veriyor bence. erkek ligi'nin karşısına bayan ligi denmesi çok net saçmalık, kadın ligi denmesi lazım. veya sayarken 3 erkek 2 bayan gibi kullanım olmaması lazım.

  bay-bayan, erkek-kadın, beyefendi-hanımefendi gibi kullanılırsa sıkıntı olmaması gerekir.
 • eski türkçe'de "bay" kelimesi; zenginlik, şan ve mal anlamlarına gelmektedir.
  "-an" eki ise azaltan, eksilten, yok eden anlamında kullanılır.
  "bay" kelimesine eklenen "an" ekiyle ortaya çıkmış olan "bayan" kelimesi de zenginliği azaltan yok eden anlamında kullanılır. bu açıdan bakıldığında içinde bir aşağılama söz konusu.

  günümüzde kullanılan haliyle de ''bayan: sıkıcı hale getiren, sıkan, bunaltan'' anlamlarına gelmesi sebebiyle, onun yerine ''kadın'' kelimesi çok daha tercih edilesi.