• kiz - kadin - bayan hepsine garip anlamlar yüklemisiz ondan.

birine kiz dedigin zaman bakire anlamina geliyor. kiz oglan kiz gibi mesela. aslinda sadece 18 yasina kadar olanlarda kullanilmasi gerekiyor.
    kadin dedigimiz zamanda da anlasildigi gibi bakire olmayan anlamina getiriyorlar. ki bu durum cok sacma.
    bayan kelimesi de erkegin yaninda kalan sesi olmayan anlamina geliyor.

simdi bunlari dusundugun zaman, birine bayan dediginde sesi olmayan birey anlamina geldiginden ve birine kadin dediginde "namusum beni ilgilendirir. kadinim ve seni ilgilendirmez" tabusunu yikmak icin kadin kullaniyoruz.
  • bunun bilinmemesi, anlasilmamasi rezalet ya. seviye cok dusmus, lise terk bile diyemem.
  • hitap kelimesi olarak biraz banal olsa da sorun yok, isteyen bayan bakar mısınız diyebilir.
    ancak erkekten erkek diye bahsedilen yerde kadın yerine bayan kullanımı hıyarlıktır..

okulda 15 erkek 10 kadın öğretmen var.
    okulda 15 erkek 10 bayan öğretmen var.

erkekler voleybol ligi /kadınlar voleybol ligi
    erkekler voleybol ligi /bayanlar voleybol ligi

burada erkek yerine bay kullanılmıyor, ancak kadın kelimesi sanki ayıp kötü bir şeymiş gibi güya daha nazik saygılı bayan kelimesi ile değiştiriliyor, burada büyük bir mallık var. kadın olmayı hakir görme var.. kadın kız ayrımıyla kafayı kırmış olma var, var anam var..
  • çünkü yobazlar rahatsız olmadığı için. yeter artık yobazlığa prim yok. bir yobaz neyden rahatsız olmuyorsa o şeyden rahatsızlık duymak lazım. bu sanat ve bilim düşmanı nepotist yobazlar gidene kadar atatürk'ün uygulamalarından bile daha radikal uygulamalar olsa üzülmem. zamanında da atatürk'e realizm ayağına gereksiz eleştiriler getirildi. adam(atam) az bile yapmış.
  • bazı feminenlerin bazı da ne savundugunu bilmeyenlerin takıntısı. kelimelerle uğraşacağınıza yaşantınızla ve çevrenizdeki fikirlerle savaşın.
  • bokunu çıkaranlar var mı bu rahatsız olmanın, var tabii güzel ülkemizde neyin noku çıkarılmadı ki? neyden rahatsız olduğunu bile bilmeyen çok insan var.

gereksiz yere kullanıldığında hem kulağa iğrenç gelir hem de tam bir barzo gibi görünürsünüz ama yerinde kullanıldığında gayet kibarlık belirtisi olabiliyor.

bakınız:

bayanlar günün kutlu olsun (yanlış)
    bayan arkadaş (yanlış)
    bayan ismi (yanlış)

peki neden yanlış? bir cinsiyet değildir bayan. bir hitaptır. hanımefendi nasıl kullanılıyorsa öyle kullanılabilir, bacım nasıl kullanılıyorsa öyle de kullanılabilir(???) ama cinsiyet belirteci olarak kullanılamaz.

ama ben sanmıyorum feminazi arkadaşların anlatım bozukluklarından bu kadar irite olabileceğini, bir yanlışlık var ama nerede acaba?
  • ben size söyliyim: genelde "bayan" kelimesini kullananlar, "kadın" demekten utandıkları için veya "kadın" kelimesini ayıp bir şey olarak gördükleri için tercih etmiyor. biz de bu yaftalamadan rahatsız oluyoruz. kadın demekten utanılmamalı.
    ancak hitap edilirken bayanlar ve baylar dendiğinde bir sıkıntı yok, olay erkeğin zıttını söylerken kadın kelimesinin kullanılmaktan kaçınılması.

ek: sevgili feyza altun bu konuyla ilgili çok güzel bir paylaşım yapmış: buradan
  • bir dişi olarak bayan kelimesinden rahatsız olmuyorum ve hatta bayan kelimesi üzerinden hassasiyet yürütülmesinden hoşlanmıyorum. toplum olarak çok daha ciddi sorunlarımız var. ha mesele cinsiyetçilikse o konuda da bayan/kadın takıntısı en son dert edilecek şeylerden biri.

ayrıca ambalaja bu kadar takılmayın, önemli olan karşıdakinin niyeti. her başka anlam içeren kelimeyi dilden çıkarsak türkçe'nin kelime dağarcığı kafadan yarıya iner. elbette "kız mıdır kadın mıdır bilemem" diyenlere tepki gösteririz ama çoğunluk bu kelimeleri sadece hitap amaçlı kullanıyor.
    hatta orta ve alt sınıfta* * bayan kelimesi bir çeşit kibarlık göstergesi. bunun yerine neden hanımefendi demiyorlar derseniz sebebi hanımefendi kelimesinin bir nevi üstünlük anlamı içermesi. bilenler bilir üst düzey komutanların eşlerinden bahsedilirken ismi kullanılmadan direkt "hanımefendi" denir. bir kadının sırf kocasının mesleği yüzünden saygı görmesinin ne derece etik olduğu tartışılır ama benim anlatmak istediğim hanımefendi kelimesinin kullanım amacı.

hepsini geçtim, bizim dilimiz cinsiyet kökenli olmayan nadide dillerden biri. çoğu dilde cinsiyet anlamı taşıyan artikeller var. cinsiyet kökenli olmayan birçok dile göre bile türkçe çok daha az cinsiyetçi. mesela ingilizce'de woman kelimesi wife of man'den* geliyor hadi o da çıkarılsın. adamlar meseleye o kadar takmış ki ingilizce'de erilliği temsil eden 20 kelime varken dişiliği temsil eden 220 tane kelime var. governess diye bi kelimeleri var yahu, bakire hemşire anlamında. ya da almanca'da mädchen diyorlar, kelimenin kökeni şusu busu değil bizzat kendisi maiden (bakire) demek. hepsini geçtim bizzat cinsiyete bağlı tonla dil var. yarın bir gün biri çıkıp "kadın kelimesi çok itici karşıdakinin cinsel kimliğini vurguluyor. oysa adam kelimesinin anlamı insan demek bence kadınlara da adam demeliyiz" diyecek diye korkuyorum valla.
  • bir bayan (!) olarak beni rahatsız etmeyen durumdur aksine kadın lafı kulağıma daha kaba geliyor. açıkçası bayan yada kadın denmesi de umrumda değil. ne kadar minnoş dertleriniz var.
  • third wave feminism yırtınmalarından birisi. ortada somut bir sorun olmayınca "susma haykır, meme uçları vardır" diye pankart alıp gezen insanlar bunlar.

bu arada ben de zamanında çok araştırmıştım. dönüp dönüp "bayan kelimesinin arkasındaki çarpık zihniyet" faln diye saçmalayan bir blog yazısına gidiyordu bu mesela. o çarpık zihniyet (varsa tabii eğer öyle bir zihniyet) neden "kadın" diyince rahatsız olmuyorlar o da ayrı bir garip. burada mevzu zihniyetle mücadele etmekten çok şekilcilik demek.

türkçe'de yok böyle bir şey ya da hatalı diyenler için de tdk'ya bakmalarını öneririm. "tdk kim ki ulan" diye atar yapıp coşacak birileri varsa feminist isyanlı bloglar haricinde bir kanıt gösterebilmesini temenni ederim. "aslında kimsenin bayan sözcüğünden rahatsız olsuğu yok." diyenler de olmuş, netteki bol isyanlı erkek düşmanı feminist blogları bir ziyaret etmesini tavsiye ederim. bir kelimenin yanlış kullanılmasıyla bir kelimenin herhangi bir yerde kullanılması apayrı şeylerdir, netteki coşkulu feminist olduğunu düşünen bir kitle de açık bir şekilde bayan kelimesine tamamen karşı olduklarını, hiçbir yerde kullanılmaması gerektiğini net bir şekilde söylemektedir.
hesabın var mı? giriş yap