şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dile yerleşmiş bir kelimenin değiştirilmesinin neredeyse imkansız olduğunu bilmeyenlerce görmezden gelinen gerçek.
    yıllarca kullanılmış bir kelimenin değişmesine üç örnek verin fikrim değişsin. diyeceksiniz ki "karşılık olarak yeni ve uydurma bir kelime söylemiyoruz, tersine orijinal haline çevirmek istiyoruz." anlıyorum uydurma olan bayan ama aslı varken uydurmasını kullandığımız onlarca kelime var.

ayrıca ben, kadınların da "kadın" kelimesinden de pek haz ettiklerini sanmıyorum. bayanın alternatifi bulunamadığı için biraz mecburiyetten ister gibi davranıyorlar. 20 yaşındaki kıza nasıl kadın diyeceksin? "evlilere kadın, bekarlara kız diyelim o zaman." niye uğraşayım? ayrıca nereden bileyim evli mi bekar mı olduğunu?
    hayır sanki yıllarca eşine "hanım, hatun" diyenlere dudak bükmedik "eşim" diyeceksin diye psikolojik baskı yapmadık. hatun ve kadın etimolojik olarak aynı kelimedir.
  • ay valla bir kadın olarak beni de baydı; bayan, kadın, hanımefendi hepsinin bende yeri ayrı,

- pardon bayanlar tuvaleti nerede?
    - oğlum, şuradaki hanımefendiye götürür müsün paketini? (ki kadına 3 snde gözümle etiketimi basar bazen onu hanımefendiliğe layık görmem "oğlum şunu bayana götür müsün" de derim).
    - pardon, kadın parfümü bakıyorum da, reyon nerede?

ayılın bayılın hemcinslerim, bir gün bayan dediğim için bana ayar verirseniz "çirkef geçiyordu içimden, ben yine bayan diyerek önden kredi vereyim dedim" cevabınız bende hediye paketinde bekliyor. daha ağırları da var, sürprizini söylemeyeyim, tadı kaçmasın.