şükela:  tümü | bugün
  • zaman zaman çok neşeli bir aktivite olabilir

- hadi güzelim hazırlan çıkıyoruz
    - tamam geliyorum şimdi
    ...
    (bkz: bir kadının hazırlanıp evden çıkma süresi)
    ...
    - ee hani?
    - dur geliyorum ya
    - sana çabuk ol dedim kadın!
    - ay ay ay

--------------------

- ama şimdi şöyle olursa böyle olur öyle olursa şöyle olur bıdı bıdı vidi vidi
    - amma konuştun be kadın iki bira içecez ağzımızın tadıyla onu da içirtmedin

velhasılı örneklerden basitçe anlaşılabileceği gibi 'ay sen ne diyosooon?' tribi yapmayacak, yakın olduğunuz* bayan arkadaşlara yerinde söylendiğinde pek neşeli saniyeler, olmadı saliseler sağlayacak bi kalıptır. eğlenceli ayrıntılardandır.
  • (bkz: sus be kadin)
  • conancadir.

- bana bak kadin. kafami bozuyorsum!
    - sakin vurma konanim. yalarim ben seni.
    - heh $oyle. sus ve yalamaya devam et!
  • (bkz: lan bayan)
  • hiç hoş olmayan bir hitap şekli. itinayla bayanlara kadın diyen cinsiyetçi ve kaba bireyleri kınıyorum.
  • erkeklere "bay" diyorsan sıkıntı yok .tutarlı bir yaklaşım.ama hepimiz biliyoruz ki toplumun "kadın" kelimesine olan anlam veremediğim alerjisi yüzünden artık kadınların çoğunun bile kendisinden veya bir başka kadından bahsederken "bayan" ifadesini kullandığını görüyorum.çok garip,çok kompleksli,çok travmatik bir durum.
    zira bay-bayan tamlaması beraber kullanılırsa mantıklı oluyor.erkeğe "erkek",kadına "bağyan" dendiği zaman bu işin altında sosyo kültürel bir boşluk ve hafiften de bir cehalet seziyorum.
    40 yaşındayım bugüne kadar kadına "bayan" diyen kim var ise sosyo-kültürel düzeyi gerçek anlamda orta ve alt seviyede.kadında da aynı erkekte de aynı.istisna var mı diye düşünüyorum aklıma gelmiyor valla.
    bu insanların ekseriyetle yaptığı yanlışlar da hemen hemen aynı.
    şarja şarz,marula mağrul,hakeme hağkem vs...

bu galat-ı meşhur olmaktan çıkıp aslında iyiden iyiye körüklenen bir cehalet silsilesine dönüştü.