şükela:  tümü | bugün
 • kavrulma tarihinin üzerinden 15 ila 21 günden fazla zaman geçmiş çekirdek kahvedir. kahve öğütülmüş ama anında kullanılmamış ise zaten bayattır. 15 ila 21 günlük süre, ısı, ışık, nem ve havadan korunmadan açıkta bırakılmış kahveler için geçerli değildir.

  ayrıca bayat kahve, "türkiyede en çok tüketilen kahve hangisidir?" sorusunun da doğru cevabıdır. öyle ki, rahatlıkla "türk halkının neredeyse tamamına yakını neredeyse ömürleri boyunca bir kere bile olsun taze kahve içmemiştir" diyebiliriz. sanırım şu an zahmetlere ve kuyruklara girip, taaa eminönüne gidip güya "taze taze" türk kahvesini alanlar, starbucks, tchibo, gloria, kahve dünyası vb gibi zincir cafelerin sattıkları kahvelerin tutkunları bu iddali laf üzerine "ah yanımda olsan da sıfatına bir tükürsem" diye içlerinden geçirmekteler. baylar bayanlar, lütfen tükürüklerimizi saklayalım, zira istanbul'dan kars'a uzanan bu uzun kahve çölünde çok lazım olacak.

  aslında bayat kahveyi tatsal açıdan anlatacak çok güzel bir örnek mevcut elimizde. alkolikler, sosyal içiciler ve merak edip bir kez de olsa tadına bakmışlar için geliyor --> tekel votkası

  eğer şu ana kadar taze kahve hiç içmemiş, bayat kahve'ye talim eden gruptansanız, içtiğiniz kahvenin tadının tekel votkası ayarında olduguna emin olabilirsiniz. bu durumda sizin için zincir cafelerin sattığı kahvelere binboa yada absolut demek abes kaçmayacaktır. halbuse votka dedin mi bir de grey goose var*
 • ishal yapmaz. tam tersine kahve bayat da olsa taze de olsa fazla tüketildiğinde (bazen bünyeye bağlı olarak az tüketilse bile) kabız yapar. hatta kuru kahve ve kahvenin içecek olarak hazırlanmış hali ishali önlemek için eskiden beri ilaç olarak kullanılır. eğer içilen kahve sonucu ishal olunduğu düşünülecekse içilen kahvede süt bulunuyordur. hazırlanan süt de (süt taze olsa bile) fazlaca ısıtılarak ya da süt ısıtılan aparatlar (buhar çubuğu süt kabı) temizlenmeden defalarca kullanıldığı için ishal olunuyordur. eğer süt işin içinde değilse sadece kahve ve sudan ibaret bir içecekten dolayı ishal olunduğu düşünülüyorsa o zaman suçu rahatlkla kullanılan suya atabiliriz zira ülkemizde çoğu işletme suyu şehir şebekesinden ve filtre etmeden direkt makinelere çekmektedir. haliyle kahve hazırlamada kullanılan makinelerin kazanları da hayli şenliklidir. şöyle ki --> http://i53.tinypic.com/13ztzea.jpg ve/veya http://i55.tinypic.com/volieh.jpg
 • kahve bayat olsa dahi bir süre daha tazeymiş gibi kokmaya devam edeceği için çoğu kişi aldığı kahvenin bayat olup olmadığını kestirmekte güçlük çeker. bu nedenle kahve kokusunu kriter olarak alacaksanız "burnumun direği kırıldı ulan! başka koku alamaz oldum" ile "bu kokuya dayanamayacağım hemen demlemeliyim" aralığını baz alın. bunun haricinde kalan ve kokladığınızda "hmm güzel kokuyor" ya da "heee ne işte bildigin kahve" şeklinde nitelendirdiğiniz kahvelerin bayat olma ihtimali yüksektir. bir de kesinlikle bayat teşhisini rahatlıkla koyabileceğiniz kahveler vardır, nasıl? kahveyi öğüttünüz ya da hazır öğütülmüş kahve elinizdeki, ne zaman kavrulduğuna dair de bir fikriniz yok, koklayın, geri çekilin, biraz sonra yine koklayın, malt kokular alıyorsanız ya da aldığınız koku size çok hafiften de olsa bira, boza, şarap, maya, mayalı hamur kokusunu hatırlatıyorsa (dikkat, bira, boza ya da şarap gibi kokmayacak, "hatırlatacak" ya da "andıracak") elinizdeki kahve bayattır. bazen bu koku o kadar yoğun hissedilir ki, yanında topraksı kokular da alırsınız, onu zaten direkt atın çöpe.

  "ben buna benzer bir deneyim yaşamamışsam farkı nasıl bileceğim" diye bir soru beliriyorsa. zaten türk kahvelerinin paketi 1 lira ila 3 lira arası değişiyor, paketin üzerindeki tarihe bakın, son tüketim tarihine 3-4 ay kalmış paketler ya da son 1 ay kalmış paketler uygundur. ya da kahveyi stok yapmış ortaya yığmış marketlere gidebilirsiniz, bim gibi. oralarda bu bayat kahveden gırla bulunur. işte son kullanma tarihine az kalmış bu paketlerden bir tane alın, paketi açıp koklayın ve koku hafızanıza yazın, o koku bayat kahve kokusu. o kokuya yakın ya da o kokunun aynısını alıyorsanız elinizdeki kavrulma tarihini bilmediğiniz kahve de bayattır.
 • radikal gazetesinin haberine göre 30 mart 2014 yerel seçimleri'nde muğla'nın ortaca ilçesinin akp'den belediye başkan aday çetin uslu'nun seçmenlere gönderdiği gıda.

  http://www.radikal.com.tr/…lere_bayat_kahve-1176763
 • son kullanma tarihi ocak ay olan öğütülmüş kahvemi merak edip demledim. zehirleyeceği sanmıyorum bir şey olursa editlerim
 • çekilmiş olarak satılan zaten bayat sayılacağı için çekirdek kahve için yazmak gerekecektir; kısaca bayat kahve ülkemizde koyu koyu kavrulup tekrar itelenen kahvedir. marketlerdeki paketlenmiş kahve çekirdekleri de bayattır. açtığınızda yada değirmenden geçirdiğinizde güzel bir kahve kokusu gelse bile o kahve bayat olabilir, çünkü koku yoluyla anlaması zordur, çok bayat olup mayamsı bir koku gelecek ki anlayasınız.
  en basit haliyle tadarak anlarsınız, ne kadar kahve çekerseniz çekin, ne kadar uzun süre demlerseniz demleyin tadı su gibidir, bir lezzet, bir aroma hissetmezsiniz. kokusu pekmeze benzer, kahveyi çok koyduysanız yada uzun süre beklediyseniz yine dediğim gibi tadı olmaz ama boğaz yakar ve acıdır, mayhoş tadı olur ve içesiniz gelmez. yanında pasta gibi şekerli bir şey yediğinizde kahve lezzeti ve aroması artmaz aksine kahvenin tadını alamazsınız.
  çekirdeğiniz böyle belirtileri gösteriyorsa çöpe atın gitsin.
 • her şeyin bayatı yenir içilir ama bu içilmez.
 • selülit yapar. kesinlikle uzak durulasıdır.
 • geç uyandım. uykumu almış bir şekilde uyandım. güzel bir kahvaltı yaptım, uzun uzun çay içtim. "uzun zamandır filtre kahve içmiyorum." dedim ve kahve makinesini çalıştırdım. kahve hazır olana kadar hızlıca duş alayım, duştan sonra kahve eşliğinde twitterdan, ekşi sözlükten gündemi takip edeyim dedim. duştan çıkıp kahvemi elime aldım, bilgisayarın başında yudumlamaya başladım. uzun süredir içmediğim filtre kahvenin tadı böyle miydi diye sorguladım. sonuç olarak kahvenin bayatladığına karar verdim. "kahveniz bayatsa içmeyin." yazısını daha önceden okumuştum internette ama kahvenin bayatladığını nasıl anlayacağımı bilmiyordum. bayat kahve anlaşılıyormuş. keyif kahvesi yapacaktım, yapamadım, yaralandım! (not: eski zakkum geri gelsin)

  edit: link.

hesabın var mı? giriş yap