• türkiye'de her alanda gerçekten iyi, başarılı ve hakkıyla yapan insanlar olduğu gibi bu işin ekmeğini yiyen ve gerçekten hiçbir işe yaramayan insanlar da var. girişimcilik de bu alanlardan biri.

işte baybars altuntaş da böyle bir adam. o kadar kendini beğenmiş, halden anlamaz ve reklamını yapma konusunda takıntılı ki, bu tutumunu mantıklı bir temele oturtmak mümkün değil. bu adamın gerçekten işin duayenlerinin de olduğu bir platformda bir sunumunu seyrettim ve -net konuşuyorum- örnek almak bir yana, yanından bile geçilmemesi gereken bir adam.

zeki olabilir, krizleri fırsatlara çevirmeyi de iyi biliyor olabilir, hasbelkader büyük insanlarla ilişki kurmuş olabilir (başkan obama'yla görüşmesinden bahsediyorum) fakat bütün bunların yanında yalnızca içinde başkan obama'yla videolarının olduğu bir klasörün arkasındaki dev ekranda gözüktüğü ve içerik açısından kendini övmekten başka bir şey yapmadığı bir sunum yapabilecek kapasitede bir adamdır.

fırsatçıdır, melek yatırımcılığın olayını anlayamamıştır. start-up'ın neredeyse yarısına ortak olarak melek yatırımcılık yaptığını zanneder, oysa yaptığı başarılı olması muhtemel bir projenin üzerine beleşten oturmaktan başka bir şey değildir.

'çırağım ol!' adında bir projeye girişir, öyle trajikomiktir ki, hem çırağı olacak adamdan 15000 dolar+kdv para alır, hem seyahat giderlerini çırağa ödetir, hem de topu topu yaptığı oraya buraya giderken bu kadar parasını cukkaladığı adamı da yanında götürmektir. ulan benim sana verecek o kadar param olsa senin hayal dahi edemeyeceğin bir projeyle girişimcilik dünyasının altını üstüne getiririm. adama bak.

durun, daha bitmedi. bu aynı zamanda öyle bir adamdır ki, pek hevesli bir üniversite kulübünün düzenlediği yeni girişimlerin yatırım koparmaya çalışacağı bir zirveye katılım koşullarını şöyle sıralar: business class gidiş + dönüş uçak bileti, lüks bir restoranda öğle yemeği. ulan sen biraz ferasetli bir adam olsan, bu öğrenci kulübünün ne kadar iyi bir iş yapmaya çalıştığını görüp elinden gelen yardımı sen yapmaya çalışırsın. ama yok, yok işte. tek yapmaya çalıştığı şey oradan buradan para cukkalamaya çalışmaktır.

işte böyle bir adamın kitabı da gider memleketin kitap dükkanlarında bestseller olur. aah, ah.
  • dragons' den türkiye'deki yatırıcımlardan olan bu şahsın tipi ve konuşma üslubu ahmet çakar'a çok mu benziyor yoksa ben gene acayip benzetmelerimden birini mi yapıyorum hala karar vermiş değilim. yorumu size bırakıyorum.
  • girisimcilik konferansi verecem diye otobiyografisini anlatan ejder.

bugun eminonu halk egitim 'de duzenlenen girisimcilik konferansinda gorduk ki, adam 3 saat boyunca girisimcilik anlatacam diye kendini ovdu, guru ilan etti, basarilarini anlatti.

hatta "ekonomi iyiken tamam da, kotu zamanlarda, ekonomi kotuye gittiginde ne yapiyorsunuz?" diye soran izleyiciye "ekonominin kotuye gidecegini onceden goruyorum ve ona gore pozisyon aliyorum" demisligi var. adam kahin.
  • 10 bin dolar + kdv talep ederek kendine çırak olacak insanlar arayarak, gerçek zaytung haberleri tadını yakalamış, bsg dedirten zeka küpü(!).
  • semineri sonrası bana şunu hissetirdi,

-ciddi derecede megaloman, kendini överek semineri cem yılmaz edasında sunma cabasında
    -american filimlerinden fırlama yağlayıp ballayıp anlattığı başarı hikayeleri
    -kaybedecek birşeyim yok ne de olsa mantığını risk olarak aktaran ve aslında bunun risk olmadığını, kaybedecek birşey ortaya koyarsan risk olacağını söylediğimde yüzüme bön bön bakıp konu değiştiren,
    -gerçeklikten uzak,
    -bir şekilde oluşturduğu iletişim ağı sayesinde kapıların açıldığı samimiyetten uzak bir zati şahs..

bir konuda iyi olduğunu söylemden edemeyeceğim. kendinde oluşturmuş olduğu o özgüven..
  • girişimciliğin geldiği son nokta; lastik ayakkabı üstüne takım elbiseyle yarışma programı sunuculuğu.
  • içine uğur dündar kaçmış olan şahıs.
  • kendisiyle akşam yemeği yemek isterseniz 1.250 tl'yi gözden çıkarmanız gerekiyor, sitesinde yazıyor:

http://www.baybars-altuntas-girisimcilik-konferanslari.com/

yazık vallahi kimin girişimcisiyse.
  • verdiği seminerin katılım fiyatı 250 tl olan ancak bir grup sitesi sayesinde buna 34 tl gibi değerinin çok çok altında bir fiyatla satıldığı kişidir. fiyat ya da seminer konusunda çok bir fikrim yok ancak sitedeki tanıtımda "dünyanın en önemli girişimcilerinden & türkiye'nin girişimcilik gurusu" yazmış ya o beni bitirdi. girişimci olduğu su götürmez gerçek. ancak bu işin gurusu olmak ya da dünyada bunun listesine girmek için yaratıcı, cesur, vizyoner olmak üzerine de ne oldumcu olmamak şart diye düşünüyorum nacizane nacizane. alphan manas'ın ağzının içine bakan tayfanın değişilmez adamı benim gözümde.
hesabın var mı? giriş yap