şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • aslında kazadan çok cinayet gibi görünendir.

görüntüler gerçekten çok rahatsızlık verici. beton mikserleri insanlık için tehdit olmaya devam ediyor.

edit: birçok yazar arkadaş yayayı suçlamış ve kör noktadan bahsetmiş. arkadaşlar bu olayda kadın yayalara yanan yeşilin son anında yola inip araçlar hareket etmeden geçerim düşüncesi ile devam ediyor (bunu türkiye coğrafyasında hem yayalar hem de araçlar sıklıkla yapar zaten). ve mikserin kör noktasından tam önüne en rahat görülebileceği alana geçiyor ki daha harekete geçmemiş halde mikser. sonrasında da bir yazarın dediği gibi muhtemelen hepimizin tahmin ettiği o başka bir şeyle ilgilenirken önündeki kadını gör(e)miyor.

yani kör noktada değil malesef tam önünde duran bir yayayı ezip geçiyor ve ne hikmetse arka tekerlekler de üzerinden geçtikten sonra fren aklına geliyor.
  • bana kalırsa cinayet demenin ağır olacağı kazadır.

haberde "bir süre sonra hareket etti" denmiş ancak muhtemelen yeşil ışık yandığında harekete geçen sürücü yaya geçindeki kadını arabanın yüksekliğinden dolayı görmüyor. fakat görüntülere bakıldığında sürücünün ışığa olan mesafesi de doğru. beton mikseri falan baya vurgulanmış ama herhangi bir kamyon ile de aynı şey olabilirdi. bana kalırsa buradaki problem düzgün şekilde çizilmiş bir kırmızı ışık çizgisinin ve yaya geçidinin olmayışı. sürücünün hiçbir şeyden haberi yok ve kadını görmüyor. görüntülerde görülmüyor ancak kadın sürücünün kör noktasından gelmiş de olabilir. yani şuraya bakıp cinayet demek bence çok yersiz (ancak başka bulgu vardır vs. o zaman durum değişebilir).
  • bu cinayet değil de maalesef kötü bir kaza. maalesef kadın beton mikserinin kör noktasında kalıyor. yeşil yandığı için de sürücü doğal olarak hareket ediyor. halkımıza büyük araçların kör noktalarını anlatmalıyız yoksa böyle daha çok video izleriz. ben hem araba hem motosiklet sürücüsü olarak asla bir tırın ya da kamyonun sağına soluna ya da tam önüne girmem. buralar kör noktalarıdır.
  • kamyon şoförünün kör nokta diye savunacağı kaza. diyecektim ki başladılar. bu kamyoncular böyle ne cinayetlerden yırttılar. buna inananlar çıktığı sürece, önüne geleni ezip, “”o yola çıktı benim suçum yok”” diye serbest kalan kamyoncu dolu ülke.

çünkü kamyoncuya göre eğer yeşil yanıyorsa geçer. önünde ne olduğunun önemi yoktur...
  • buram buram bayburt kokan bir kaza. ölen kişiye allah rahmet eylesin.
  • suserlerin kamyonun kör noktası olduğunu ortaya koyarak vurguladıkları trafikte hayatta kalmanın temel kuralı : gör ve görül.

her trafik katılımcısının kendisini trafikte her an sorgulaması gereken konu : ben görüyorum, acaba görülüyor muyum?

işte temel sorun : bu soruyu sorabilmek için başkalarının var olduğunu kabul etmek gerek ki, türk insanının yokluğu ile malül olduğu husus.

türk insanı için başkası yoktur, sadece kendisi vardır. trafikteki sığırlığın temel nedeni de budur.

süper edit : ayrı giri olarak yazdıklarımı buraya ekliyorum. umarım daha çok okunma şansı bulur.

öncelikle görebildiğim kadarı orada bir yaya geçidi yok. var ise lütfen yeşillendiriniz.

milletin istiklâlini, gene milletin azm-ü kararı kurtaracaktır.

hayatta kalıp kalmamanız ile ilgili kararları bir başkasının iyi niyetine, inayetine, şansa ve tesadüfe, bir esirgeyen ve bağışlayana, bir başka kişinin kurallara uyacağı varsayımına bırakamazsınız.

bizatihi, şahsen ve kişisel olarak varlığınızın devamı ilgili kararları kendiniz almak durumundasınız.

suserler çoğunlukla, kamyon sürücüsünün dikkatsizliğine, kamyonun kör noktasına, kör noktalarını gösterecek aynalara, tampona konulacak sensörlere atıf yaparak ; "benim için birşeyler yapmak zorunda olan kim" diyerek sorumluluğu üzerlerinden atmak üzere (bkz: external locus of control)davranış özellikleri gösteriyorlar.

halbuki hayatta kalma sorumluluğunu üstlenerek "neyi yanlış yapıyorum?" ve "… durumu değiştirmek için ne yapabilirim?" diyerek (bkz: internal locus of control) ile hattı harekatlarını tanzim etmeleri gerekir.

karar verme sürecinizin temelini olgular ve gerçekler şekillendirmelidir. bilim iyi bir yol göstericidir.

şurada dursun http://www.visualexpert.com/why.html

görmemek için 33 neden http://www.visualexpert.com/…rces/failuretosee.html

yayalar neden ölür? http://www.visualexpert.com/…ources/whypedsdie.html

--- spoiler ---

the numbers vary from study to study, but the lawlessness of pedestrians is well documented.

typical results include 80-93 percent of pedestrian fatalities occurred outside of marked crosswalks [13],

80 percent of pedestrians in fatal collisions had violated some law [14] and close examination of 40 collisions found unsafe pedestrian behavior in almost all cases [15].

the general finding is that pedestrians tend to cross the road when it serves their goals of convenience and saving time, and they are not greatly concerned with potential safety implications [16].

ın sum, "pedestrians often consider themselves outside the law" [17].
    --- spoiler ---

serbest tercümesi :

çalışmadan çalışmaya göre değişmesine rağmen kanunsuzlukları kayda geçmiş yürüyen insanlar.

tipik olarak yaya ölümlerinin % 80 ila 93 ü yaya geçidi dışında yaşanmaktadır.

ölümlü kazaların % 80 inde yaya bir kuralı çiğnemiştir. genelde kazaların tümünde yayaların emniyetsiz davranışları gözlenmiştir.

genel bir bulgu olarak yayalar yolu işlerine geldiği noktada geçme eğilimindedir ve genel olarak emniyetlerini düşünmezler.

özetle kendilerini kanun üstü/dışı olarak görürler.
  • kör nokta nedir? neden bu noktalarda durmamalıyız? kırmızı ışık nedir? neden kırmızı ışıkta geçmemeliyiz? sorularının cevabı olan vahim kaza. daha fazla "allah rahmet eylesin" kullanmadan eğitim seviyemizi yükseltmeliyiz.
  • ne kör noktası lan demezler mi? adama. bu memlekette demezler..

sen kocaman bir araba kullanıyorsan 4 kenarındanda her an haberdar olacaksın dikkatli olacaksın. herşeyden önce sorumluluk sahibi olacaksın.

madem kör nokta o kadın o noktaya gökten zembille mi indi? ışıklarda yola etrafına bakmadın mı hiç? o büyüklükte bir aracın şöförü kırmızıda dursa dahi etrafını izlemelidir. araç etrafındaki tüm hareketliliği görmese bile bilmek zorunda.

kadının kaldırımdan indiğini görmezsen, önündeyken hiç göremez, yeşil yandı diye gazlarsın. suç kör noktanın olur.
  • şehir içinde kullanılacak kamyonlara tır tasarımı yapılırsa, bu kazalar daha çok tekrarlanır. ne zaman bir harfiyat kamyonunun yanında olsam, kendimi çocuk gibi hissediyorum. çünkü çocukluğumda gördüğüm harfiyat kamyonları arasında değişmeyen tek şey, aramızdaki oran.
  • öncelikle eşim ve ben bir bayburt'lu olarak hemşehrimize, allah rahmet eylesin der, ailesine başsağlığı dilerim.

babamın tır şoförü olması sebebi ile kör noktanın neresi olduğunu kesin olarak iyi bilirim.sağ kapı tarafı kesinlikle görünmez ve kapının üzerine ''dikkat ! bu alanda sürücü sizi göremez '' yazısı yazan bir resim vardır.bu her ağır vasıta da olması gereken bir uyarma durumudur.

yalnız burada olan durum farklı gibi geliyor.kazadan çok büyük bir ihmalkarlık,dikkatsizlik gözüme çarptı.kırmızı ışıkta dururken büyük ihtimal başka birşeyle uğraşıyor sanki.sizde tahmin ettiniz mi benim gibi ne olduğunu ?

arada 5 metre var hemen hemen ve bu sağ tarafı değil.önünden geçiyor yani kör noktası değil.peki neden ilk lastiğin üzerinden geçer geçmez frene dahi basmıyor hiçmi birşey hissetmedi bu adam ?

tabi ki illa bilerek yaptı demiyorum ama bunun net cevabı, telefonla uğraşıyor olması sanırım.yinede günahını almak istemiyorum.

diyeceğim o ki, allah kimsenin başına vermesin böyle bir ölümü çok zor olmalı.şoför arkadaşa da geçmiş olsun diyelim.olmasaymış iyiymiş ama bunlar bize biraz daha işimizle uğraşırken dikkatli olmamız gerektiğini öğretiyor.allah kimsenin başına böyle bir kaza(dikkatsizlik)vermesin.amin.

edit : o el inecekk adlı yazar arkadaşımın uyarmasıyla ihmalsizlik '' ihmalkarlık '' olarak düzeltilmiştir.bilgilerinize.