şükela:  tümü | bugün
 • kösedağ savaşında gıyaseddin adlı liseliyi tarumar eden büyük moğol kahramanı.
 • tam bir fırsatçı golcü. babailer isyanı'nı fırsat bilip, düzeni bozulmuş anadolu selçukluları'nı kösedağ'da savaşa çekip selçuklular'ı yıkılış sürecine atmıştır. sonra anadolu'nun kapıları moğollar'a açılıyor. ee hep bize açılacak değil ya amk bu kapı. bir de mevlana ile ilgili hikayesi vardır. mevlana'ya attırdığı oklar ve çektirdiği kılıçlar işlemez oldu diye yazar bazı kaynaklarda. tabi o kadarını bilemeyiz biz.
 • 13. yüzyılda yaşamış moğol komutanıdır. 1229’da moğol ordusu’nda tümen beyi olarak iran’a geldi. 1241 yılında ögeday kağan tarafından kafkasya ve batı iran valiliği’ne atandı. hülagu’ nun gelişine kadar bu görevde kaldı. 1242’de batı yönünde harekata girişerek selçuklu egemenliğinde bulunan erzurum’u aldı.

  ögeday kağan’ın ölümü üzerine, çıkabilecek olayları önlemek için anadolu içlerine ilerledi. konya yakınlarında kösedağ’da ıı. gıyasettin keyhüsrev ile yaptığı savaşta selçuklu ordusu’nu bozguna uğratarak kayseri, sivas ve malatya’yı aldı. kafkasya’da karışıklıklar çıkması üzerine tiflis’e döndü. selçuklularla bir barış anlaşması yaparak onları vergiye bağladı. keyhüsrev ölünce tüm selçuklu topraklan yönetimine girdi.

  sultan izzettin keykâvus’un başkaldırısı üzerine anadolu’ya hareket etti ve onu rabat-ı alaiye savaşı’nda yenerek, bizans’a kaçmak zorunda bıraktı ve yerine hapiste bulunan kardeşi ıv. rüknettin kılıçarslan’ı sultan ilan etti. iran’a gelen hülagu’nun ismaillilerle yaptığı savaşlara ve bağdat’ın ele geçirilişine katıldı.

  hülagu’nun idam ettirdiği baycu, ilerde kurulacak olan ilhanlı devleti’nin temellerini atan komutan olarak kabul edilir.
 • şu anda diriliş ertuğrul dizisinde boy göstermektedir.
 • şimdi ertuğrul dizisinde boy göstermektedir kendisi tarihin akışına göre bizi yenmesi gerekiyor
 • diziden sonra merak edip araştırdığım pek taşaklı bir komutandır.kimi kaynaklara gore cengiz hanın akrabası olan baycu noyan,elindeki az insanla bile anadolu selçuklu devletini moğollara bağlamıştır.onun sonunu getiren de bu üstün başarıların verdiği aşırı güvenle yanlış işler yapması olmuştur.
 • türk televizyon tarihinde ölmesi istenmeyen tek kötü karakter olabilir.
 • "diriliş ertuğrul" dizisi ile tanıdığım moğol komutanıdır. tarihte antıldığına göre güçlü bir komutan. ama dizide nasıl bir rol ile devam edecek göreceğiz.
 • ögeday ile başlayıp kubilay'a kadar devam eden moğol hanedanı ile askeri liderdir. kösedağ savaşında genç hükümdar 2. gıyaseddin keyhüsrev'i mağlubiyete uğrattıktan sonra, fiilen yıkılan anadolu selçuklu devletini anadolu genel valisi makamı ile yönetmiştir. kösedağ savaşından sonra bir kaç kez daha anadolu seferine katılmış konya'ya kadar gelip talan ettikten sonra dönmüştür.

  ertuğrul dizisindeki baycu noyan'ın tarihi gerçekle bir ilgisi yoktur. tarihi verilere göre baycu ertuğrul gazi'yi tanımamıştır bile. azerbaycan seferinden hemen sonra 30.000 askerle kösedağ mevkisine gelip selçuklu ile savaşa tutuşmuş kısa sürede de mağlup etmiştir.