şükela:  tümü | bugün
 • renkli goruntu sensorlerinde* renk elde etmek icin kullanilan renkli filtre desenlerinden belki de en yaygin olanidir.

  sensorun pikselleri su sekilde renkli filtrelerle*kaplanir:

  k y k y
  y m y m
  k y k y
  y m y m

  k: kirmizi
  y: yesil
  m: mavi

  gorulecegi uzere birim alandaki goruntude yesil piksel sayisi kirmizi ve mavi piksellerin sayisinden iki kat fazladir. bunun sebebi ise insan gozunun, isik tayfinin yesil bolgesine hasasiyetinin diger renklere gore cok daha yuksek olmasidir. bir zamanlar mono monitorlerin yesil olmasinin sebebi de budur. (bkz: cpc464)

  (bkz: cfa)
 • kodak'ta çalışan bir mühendis olan bryce e bayer tarafından geliştirilmiştir. james clerk maxwell'in bulduğu rgb görüntülemeyi tek seferde gerçekleştirebilmeyi sağlamıştır.

  elde edilen 4x4'lik alandaki yeşil, mavi, kırmızı pixellerin birleştirilip tek pixel ile temsil edilebilmesi için bayer interpolation kullanılır. (bkz: binning) (bkz: photosite) (bkz: super pixel)

  parlaklık konusunda çok gerçekçi sonuç verir ancak renk duyarlılığı konusunda o kadar başarılı değildir. tabii bu başarısızlık insan gözünün algılayamayacağı düzeyde olduğundan, günlük kullanımda çok iş görür. ancak doğru rengi elde etmenin çok önemli olduğu bilim dallarında* kullanılan dedektörler bu metodu kullanmazlar.