şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bayeux işlemesi)

  carl sagan'ın cosmos adlı kitabında zamanın bir tür gazetesi olarak tanımladığı ve 1301 tarihli sayısında kometten (kuyruklu yıldız) bahsedildiğini söylediği işleme. kitabın türkçe çevirisinde şöyle geçer bu kısım:

  ''halley kuyruklu yıldızı'nın (ya da başka bir kometin) göklerde görülüşüne ilişkin en eski kayda çinlilerin prens hai nan'ın kitabı'nda rastlarız. tarih m.ö. 1057'dir. 66 yılında halley kuyruklu yıldızı'nın dünyamıza yakınlaşmasından olacak, josephus, kudüs üzerinde bir kılıç gibi bir yıl asılı kalan yıldızı anlatır.1066 yılında norman'lar, halley kuyruklu yıldızı'nın bir kez daha yeryüzüne yaklaşmasına tanık olurlar. norman'lar bunun herhangi bir krallığın düşüşü anlamına geldiği kanısında olduklarından, halley kuyruklu yıldızı'nın bir bakıma ingiltere'nin kendileri tarafından istila edilmesini desteklediğini düşünürler. zamanın bir tür gazetesi olan bayeux tapestry'nin 1301 tarihli sayısında kometten söz ediliyor. çağdaş gerçekçi resmin kurucularından olan giotto, halley kuyruklu yıldızı'nın bir kez daha görünüşüne tanık olduğundan, bu yıldızı isa'nın doğuşuna ilişkin bir tabloya dahil etmiştir. 1466'da büyük bir kuyruklu yıldızın görünmesi avrupa'yı telaşa düşürdü. bu da halley kometi'ydi. hıristiyanlar, yeryüzüne kuyrukluyıldız sevk eden tanrı'nın, istanbul'u henüz yeni zapt eden türklerin yanında olabileceği korkusuna kapıldılar...''

  wikipedia'da ise şöyle geçmekte ilgili kısım; http://tr.wikipedia.org/…klu_y.c4.b1ld.c4.b1z.c4.b1
 • 1066 battle of hastings olayının da resmedildiği, ve diğer tarihsel olayların da görülebileceği bir işlemedir aslında.

  ayrıca kendisi caravan'ın aynı isimli battle of hastings albümünün kapağıdır, fakat kapakta sadece hastings savaşını ele alan kısım görülebilmektedir. 70 metrelik işlemeyi küçücük albüm kapağına sığdıramazlardı bittabi.

  bir de çok ilginç halley kuyruklu yıldızı o devirlerde belirmiş, bu da işlemenin bir köşesine konu olmuştur. tabi ardında yatan hikaye bambaşka imiş. #26617535 burada zaten çok da güzel belirtilmiş ben daha fazla uzatmayacağım sadece yıldızın göründüğü stella yazan şu kısmı ekleyeceğim.

  bir de tamamını merak edenler, buradan olayların canlandırılmış ve eğlenceli halini seyir edebilirler.
 • bu ayki atlas tarih sayısında (#63) güzel bir şekilde ele alınmış, anlatılmış. meraklısına.
 • üzerindeki metin latincedir.

  işlemenin son sahnesinde "ingilizler kaçıp gittiler" yazmaktaymış.