şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: bayeux işlemesi)

  carl sagan'ın cosmos adlı kitabında zamanın bir tür gazetesi olarak tanımladığı ve 1301 tarihli sayısında kometten (kuyruklu yıldız) bahsedildiğini söylediği işleme. kitabın türkçe çevirisinde şöyle geçer bu kısım:

  ''halley kuyruklu yıldızı'nın (ya da başka bir kometin) göklerde görülüşüne ilişkin en eski kayda çinlilerin prens hai nan'ın kitabı'nda rastlarız. tarih m.ö. 1057'dir. 66 yılında halley kuyruklu yıldızı'nın dünyamıza yakınlaşmasından olacak, josephus, kudüs üzerinde bir kılıç gibi bir yıl asılı kalan yıldızı anlatır.1066 yılında norman'lar, halley kuyruklu yıldızı'nın bir kez daha yeryüzüne yaklaşmasına tanık olurlar. norman'lar bunun herhangi bir krallığın düşüşü anlamına geldiği kanısında olduklarından, halley kuyruklu yıldızı'nın bir bakıma ingiltere'nin kendileri tarafından istila edilmesini desteklediğini düşünürler. zamanın bir tür gazetesi olan bayeux tapestry'nin 1301 tarihli sayısında kometten söz ediliyor. çağdaş gerçekçi resmin kurucularından olan giotto, halley kuyruklu yıldızı'nın bir kez daha görünüşüne tanık olduğundan, bu yıldızı isa'nın doğuşuna ilişkin bir tabloya dahil etmiştir. 1466'da büyük bir kuyruklu yıldızın görünmesi avrupa'yı telaşa düşürdü. bu da halley kometi'ydi. hıristiyanlar, yeryüzüne kuyrukluyıldız sevk eden tanrı'nın, istanbul'u henüz yeni zapt eden türklerin yanında olabileceği korkusuna kapıldılar...''

  wikipedia'da ise şöyle geçmekte ilgili kısım; http://tr.wikipedia.org/…klu_y.c4.b1ld.c4.b1z.c4.b1
 • 1066 battle of hastings olayının da resmedildiği, ve diğer tarihsel olayların da görülebileceği bir işlemedir aslında.

  ayrıca kendisi caravan'ın aynı isimli battle of hastings albümünün kapağıdır, fakat kapakta sadece hastings savaşını ele alan kısım görülebilmektedir. 70 metrelik işlemeyi küçücük albüm kapağına sığdıramazlardı bittabi.

  bir de çok ilginç halley kuyruklu yıldızı o devirlerde belirmiş, bu da işlemenin bir köşesine konu olmuştur. tabi ardında yatan hikaye bambaşka imiş. #26617535 burada zaten çok da güzel belirtilmiş ben daha fazla uzatmayacağım sadece yıldızın göründüğü stella yazan şu kısmı ekleyeceğim.

  bir de tamamını merak edenler, buradan olayların canlandırılmış ve eğlenceli halini seyir edebilirler.
 • bu ayki atlas tarih sayısında (#63) güzel bir şekilde ele alınmış, anlatılmış. meraklısına.
 • üzerindeki metin latincedir.

  işlemenin son sahnesinde "ingilizler kaçıp gittiler" yazmaktaymış.
 • yaklaşık 70 metre uzunluğu ile romantik dönemin en büyük ve en iyi korunan resimsel yapıtlarından birisidir. romanesk dönemde bu tip din dışı eserler çok azdır. aslında bu halı halka tarihi bir olayı görsel anlamda anlatmak amacıyla yapılmıştır. konusu, ingiltere'nin normandiya dükü william tarafından işgal edilmesidir. konular normanların bakış açılarıyla ele alınmıştır. aynı zamanda geri plandaki siyasi entrikalar da resimlerde anlatılmıştır. sahnelerin üstündeki latince başlıklar okuma bilenler içindir. üst üste tasarlanan figürler savaşın canlı bir şekilde gözler önüne serilmesi sağlar.

  halının birkaç parçasının eksik olduğu biliniyor. bu kısımlarda büyük ihtimal william’ın tahta çıkışı, ingiltere kralı ilan edilmesi gibi sahneler mevcuttu. aslı fransa'da sergilenmesine rağmen aslına uygun şekilde yapılan kopyaları da farklı müzelerde sergilenmektedir.
 • 1066'da ingiltere'nin normandiya’lı birinci william tarafından fethinin hikayesini destansı bir çizgi roman tadında anlatan 70 metre uzunluğunda, 50 cm yüksekliğindeki işlemeli tuvali muhteşem detaylarla izleyebileceğiniz yüksek çözünürlükteki görüntüler için: bayeux museum