şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yezid'in babası anlamına gelen tamlamanın biraz kesilmiş hali... tam hali hitap ederken "eba yezid", sadece söylerken de "ebu yezid"dir.yıldırım bayezid ve bayezid-i bistami gibi iki büyük isimde meşhurdur. halk arasında beyazıt ya da beyazit gibi kullanımları mevcuttur. ancak bu hatarlı kullanım yüzünden bir gün çok kültürlü geçinen bir profesörle olan söyleşimizde bana şöyle demiştir:

  "neymiş efendim, osmanlı sultanları türklüğü dışlamış, hep kendilerine arap ve fars isimleri vermişlermiş. yanlıştır mesela yıldırım beyazıt'ı ele alalım. beyazıt ne demek? "beyaz it" demek. bu da türklüğün temelindeki kurda işaret eder...."

  tabii ki iş bu prof amcamızın söylediği gibi değil. tarihteki ilk bayezid, bayezid-i bistamidir. kendisi vahdet-i vücud görüşünü benimseyen ve aynı zamanda nakşibendi silsilesinde de ismi geçen büyük bir mutasavvıftır. sonraki senelerde vahdet-i vücud anlayışını sistemleştiren muhyiddin-i arabi gibi mutasavvıflar sayesinde ileri düzey bir akılla ancak anlaşılabilmesi ve elitist bir tavra sahip olması nedeniyle sarayda ekberiyye tarikatı çok yaygınlaşmış, bu anlayışın kurucularından biri olan ve islam tarihinin ilk köşe taşlarından olan bayezid'in ismi murad hüdavendigar tarafından oğlu yıldırım'a verilmiştir. dava budur.
 • lanetlenen bir isim nasıl padişah ismi olur? şeklinde kafamı kurcalayan isim.

  eba yezid, yezid'in babası, yani muaviye, yani hz. ali'yi cami'de öldürten(azmettirici) kişi...

  peex mesaj attı: yezid, zulmeden acımasız anlamına gelirken, "ba" eki orada olumsuzluk anlamı katarak şefkatli gibi bir anlam içeriyormuş

  bi arkadaş da mesaj atıp şöyle demiş; insanlığa yaptığı bir sürü kötülük var ama aliyi öldürme emrini veren muaviye değildi. daha doğrusu alinin öldüğü suikastin planlayıcısı o değildi. aliyle doğrudan savaştı, belki savaş meydanında belki sonrasında öldürmek de istemiştir. ama alinin ölümünü gerçekleştiren muaviye veya muaviyenin yandaşları değildi. hatta muaviyeye karşı sonuna kadar savaşılması yanlılarıydı.

  yeni bir mesaj: ba eki olumsuzluk eki katar diye bir şey yok hocam. (eba ya da ebu) ön eki arap toplumunda erkeklere ilk oğluna nispet edilerek seslenme geleneğindendir. ebubekir gibi mesela hz. muhammed'e ab el kasım (kasım'ın babası) derlerdi. ikincisi hz. ali'yi elbette muaviye öldürtmedi. hariciler denilen itikadi bir fırka hz ali'nin de muaviye'nin de kafir olduğunu iddia ederek iki zümreye de savaş açtı.

  yeni bir mesaj daha: olumsuzluk eki olan be- öneki farsçaya aittir ve uzun vokalle yani elifle yazılmaz. bâyezid'in arap harfleriyle yazılışında elif vardır. bu da demektir ki orada olumsuzluk eki yok.
 • tüm entrylerini sarhoşken girdiğine kanaat getirdiğim yazar. (bkz: #19041576)
 • ataturkcu has bir yazar.
 • fenerbahçe cumhuriyeti vatandaşı, asil renklere gönül vermiş güzel yazar. en içten selamlarımı yolluyorum kendisine.
 • yezidden olmayan.
 • kanuni sultan süleyman' ın şehzadelerinden biridir.
  sultan ıı. selim ile girdiği taht kavgası sonucunda ( sultan süleyman' ın sağlığından selim ve bayezid taht kavgasına girişmişlerdir ) selim tarafından boğdurulmuştur.

  tema :
  (bkz: osmanlı şehzadeleri)
 • üçüncü murat ' ın , üçüncü mehmet tarafından boğdurtulan şehzadesidir.
  boğdurtulduğunda henüz 16 yaşındadır.

  tema :
  (bkz: osmanlı şehzadeleri)
 • birinci ahmet' in şehzadelerinden biridir.

  saray içi cinayetlere kurban gitmişt , dördüncü murat tarafından boğdurtulmuştur.

  tema :
  (bkz: osmanlı şehzadeleri)
 • sultan ibrahim' in oğullarından biridir.
  sultan ibrahim' in sağlığında ölmüştür.

  tema :
  (bkz: osmanlı şehzadeleri)