şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yaklasik bin yildan beri kuzey suriyeye dalga dalga yerlesen turkmenlerin torunlari olan bayir bucak turkleri, ozellikle hatay'a komsu topraklarda, lazkiye'de ve cevresinde yasarlar. sayilari iki yuz bini askindir, ayrica halep, hama, humus, tartus, sam ve kuneytra'ya dagilmis ulke genelindeki turk nufusunun ise bir milyon civarinda oldugu soylenmektedir. yillardir suregelen baas diktasi altinde en temel insani haklarindan mahrum yasamakta olan bu insanlarin, turkce ogrenmesini birakin, konusmasi engellenmekte, turkiye'ye yakin arazileri ellerinden alinarak nusayri araplar'a dagitilmakta, cogunlugu ormancilik ve balikcilikla ugrasan nufusa buyuk guclukler cikartilmakta, arap adlari almaya zorlanmaktadir, koylerinin hemen hemen hepsinin turkce olan isimleri degistirilmistir. asimilasyon veya turkiyeye goc ikilemi altinda kalan bu insanlar, son yetmis yilda kitleler halinde turkiye'ye, ozellikle antakya, reyhanli, kirikhan bolgelerine gocmusler, bir de dernek kurmuslardir, eski milletvekillerinden mehmet sandir bu unutulmus halkin haklari icin mucadele eden kisilerin basinda gelmektedir.
 • lazkiye'de pazarda sebze meyve alırken; türk olduğumu anlayan adam, "hoş geldiniz, biz türkmeniz, arka dağda yaşarız" dedi. o çevrede en az yüzbin türkmen yaşadığını, ama çok büyük zulüm olduğunu anlattı.
  para almak istemedi, zorla verdik.

  şimdi düşünüyorum da, türkmenleri yok eden baas'la kol kola girenler, şeriatçı dinciler zora düşünce aslan kesiliyor.

  böyle hıyaneti tarih görmemiştir.
 • ...
 • https://www.facebook.com/…7584297544&type=2&theater

  dün girilen çatışmalarda esad milislerine 23 kayıp verdirterek püskürtmüşlerdir. hatay'a çok yakındır ve bölge doğumlulara esad'ın geçmişte memurluk dahi vermemesiyle ünlüdür. bölge ahalisinden okuyup doktor olan sayısı bir hayli fazladır zira esad sadece sağlık bakanlığında etnik kimliği göz ardı etmekteydi.

  şimdi elinizi vicdanınıza koyun son günlerde çatışmaların yoğunlaştığı ve sürekli varil bombası atılan bu bölgeden haberdar mıydınız veya kobani gibi yerini bilir miydiniz?

  evet medya etkisi vicdanı hür arkadaşlar.

  edit: görüntüler +18
 • yalan: türkmen tugaylar, ışid'e karşı da savaşmış ılımlı tugaylardır.
  gerçek: türkmen gruplar, ideolojik olarak selefi-tekfiridir, ki bu düşünce yapısıyla nusra cephesi ve ışid'le paralellik gösterirler. ancak buradaki türkmenler uzun zamandır kaçakçılık gibi şeylerle meşgul olduklarından savaş boyunca da 'cihat'tan çok, silah satıp para kazanmakla ilgilendiler. (bkz: heysem topalca) (bkz: adil orli)

  yalan: alevilerle hiçbir dertleri yok.
  gerçek: türkmen gruplar, (bkz: 4 ağustos 2013 lazkiye'de alevi katliamı)'na katılmışlardır. o zaman cihatçılar "ümmetin anası ayşe" operasyonu adı altında bir geçici koalisyon oluşturmuş, 100'den fazla sivilin kanı ellerine bulaşmıştır. bu operasyonda ışid de yer almış, türkmenler araziyi bildikleri için cihatçılara katliamlarda rehberlik etmiştir. ayrıca (bkz: alevi köylerini yakarak devrim yapmak)

  yalan: türk tırları türkmenlere yardıma gidiyordu
  gerçek: türk tırlarının taşıdığı silahlar türkmenlere gidiyordu ancak oradan el nusra cephesi, ahrar'uş şam, cundul şam gibi el kaide bağlantılı gruplara ulaşıyordu. bu yüzden heysem topalca'nın tırı, türkmen grupların ihtiyacının misliyle fazlası havan topu taşıyordu.

  not: bu aralar suriye ordusunun kıskacına düşmek üzereler. götlerini topuklarına vura vura kaçacaklarına bahse varım. çünkü dediğim gibi bu tür gruplar daha çok maddi kazanç karşılığı iş yaparlar.
 • mit tırlarının görüntüleriyle çırılçıplak kalan sincap adamın 30 mayıs 2015 günü şapkasından çıkarmaya çalıştığı tavşan:

  "evet söylüyorum. çekinmeden söylüyorum. o yardımlar bayırbucak türkmenleri'ne gidiyordu."

  .

  ayrıca, (bkz: bayırbucak devleti)

  .
 • akp propagandasına malzeme olan türkler
 • can dündar'ın gazetesinde verdiği "mit tırlarında silah var" iddaasına karşın erdoğan savumasına konu olan türkmen grubu.