şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslında olay 29 aralık 2018 tarihinde kesinleşti ancak sağlık sorunlarımdan dolayı yazmaya fırsatım olmadı, dolayısıyla ancak bugüne başlık açabildim. daha önce böyle bir başlık açmadım, sözlükte de eski sayılmam. eksik bıraktığım yerler olursa tamamlarım.

  konuya gelecek olursak 2013 yılının ilk baharında kredi kullanıp müteahhitten ev aldım. her müteahhit gibi benim müteahhit de maliyetlerini düşürmek için evin her malzemesini nerede en kalitesiz, adi ürün varsa onlardan kullanmış. kombi de bunlardan biri. evet, müteahhit evimize baymak lambert marka kombi takmış. sadece benim eve değil binadaki 10 daireye de aynı kombiyi…

  evimizde ilk kışımız “ulan fatura ne kadar yüksek geliyor, bu ne böyle?” dedim. eşim ve ben de çalışıyoruz, kombiyi çok açmıyoruz çünkü. az gelmesi lazım yani. neyse çevremizdekilere soruyoruz diyorlar ki “yeni bina, biraz daha açın kombiyi” açıyoruz. haliyle fatura daha da yüksek geliyor. ikinci kışımızda yeter artık deyip arıyorum baymak çağrı merkezini. garantisi var çünkü kombinin. neyse servis geliyor diyorum abi az yakıyorum fatura çok geliyor, çok yakıyorum fatura daha da çok geliyor. bakıyor, ediyor kombide sorun yok gündüzleri de kapatma diyor. başka şikayeti olan var mı diye binada soruşturunca alt komşu “ben de şikayetçiydim servis geldi, kombinin bacasında bir parça eksikmiş onu taktılar düzeldi” diyor. arıyorum yine çağrı merkezini, yine aynı servisten adamlar geliyorlar. adamlar dediğim de genç arkadaşlar, öyle kelli felli usta değiller. yine bir şey bulamıyorlar.
  2016 yazına geliyoruz, bir sabah kalktık kombi çalışmıyor. yine arıyorum çağrı merkezini, yine aynı servisten geliyorlar. “ana kart yanmış abi 350 tl” diyorlar. diyorum yeter ulan! bu kombiyi değiştireceğim, fatura da yüksek geliyor zaten. “abi yapma etme. yeni bina kombin de yeni, sana 3 yıl daha ek garanti yapalım 450 tl’ye her sene bakımın da ücretsiz olur” diyorlar. hanıma da soruyorum; “yapalım, sonuçta kombi arızalı değilmiş, her sene geliyor adamlar bir şey bulamıyorlar” diyor. o da ikna ediyor beni.
  800 tl daha verip ana kartı değiştiriyor ve üç yıl daha ek garanti yaptırıyorum. sonraki yıllarda da bir şey değişmiyor. her sene bakım yaptırıyorum, petekleri temizletiyorum bir şey değişmiyor fatura yine yüksek. ve geliyoruz 2018 kasım ayına. cenazemiz var ve 1 hafta evde değiliz. aralık ayında bir fatura geliyor tam 408 lira. 263 metreküp gaz kullanmışım. başımdan kaynar sular dökülüyor. çağrı merkezini arayıp servis istiyorum, geliyor yine bir şey bulamıyor. bu arada her gün doğalgaz sayacını kontrol etmeye başlıyorum, günde 13-14 metreküp sayaç ilerliyor. igdaş’ı arıyorum, saatte mi sorun var diye. saatte de sorun yok. s…m ulan diyorum. ağrı merkezini arayıp tekrar servis istiyorum. ama diyorum bu sefer başka servis gönderin, para falan da vermem diyorum. arıza çıkmazsa 50 tl alırız diyorlar. allah belanızı versin diyorum, tamam gönderin. neyse başka servis geliyor ve bingo. kombinin baca halkası takılı değilmiş. yetkili servis fişi

  evet arkadaşlar, baymak kombi baca halkasını takmadığı için tam 5 yıl boyunca yaklaşık % 50 yüksek fatura ödüyorum. halka takılmadan önce 13-14 metreküp olan gaz tüketimi 6-7 metreküpe düşüyor.
  baymak ile görüşüp zararımın karşılanmasını istedim. birkaç gün sonra bana dönüp, bunun mümkün olmadığını söylediler. tamam dedim, siz bilirsiniz.
  ek garanti belgeleri ve servisin yaptığı bakımların kağıtları elimde. öncelikle tüketici hakem heyetine başvurdum. mahkemelere göre daha erken sonuçlanır diye düşündüm. onların yetki alanına girmezse mahkemeye gideceğim. belki 3-4 yıl sürecek bir dava ama yanlarına bırakmayacağım.
  kısacası bu markaya bulaşmayın, sürünürsünüz.

  edit 1 : baymak'tan aradılar ve teknik müdürlerinin kombiyi görmek istediğini söylediler. daha önceki konuşmamızda zararımın karşılanamayacağının söylendiğini, bu tutum değişmediyse teknik müdürün gelmesine gerek olmadığını söyledim. değerlendirip tekrar döneceklerini söylediler.

  not: gelişme oldukça güncellemeye devam edeceğim. gerek başlığa, gerek mesaj yazıp destek olan yazarlara teşekkür ederim.
 • yetkili servislerin ne kadar kalitesiz olduğunu yüzümüze vuran olaydır. uyarmana, hedef göstermene rağmen bir şey yok diyorlar bir de.
  umarım mahkemelerin olayı sündürmesinden bıkıp usanıp davadan vazgeçmezsin demek istiyorum sevgili yazara.
 • servisin adi servis, kendisi izdirap zaten de; birader cozumu sen yazmissin zaten:
  alt komşu “ben de şikayetçiydim servis geldi, kombinin bacasında bir parça eksikmiş onu taktılar düzeldi”...
 • vaktinde yetkili servisinin sıfır diye çıkma parça kakalamaya çalıştığı kurumumsu.

  uzak durmak menfatinize.
 • vakti zamanında ünlü bir radyocu yayınında baymak kombiyi şikayet etmişti. ardından şirket mahkemeye verdi. yayında bir daha adını söylemedi. söylemeden de eleştiriye devam edebilmişti. şaşırtmadı servis ve markanın yaptığı. entryler silinirse şaşırmayın.
 • resmen servisten kalitesizlik akıyor. umarın zararınızı söke söke alırsınız. 9/10.
 • şöyle açıklanabilecek durum, kombiler hermetik baca kullanır aynı bacadan hem yanma sonucu oluşan gazları atar hem de yanma için kullanacağı temiz havayı alır yani iç içe geçmiş iki tane baca vardır. içteki kısım kirli hava içindir, dıştaki kısım ise temiz hava içindir. içteki kısmın çıkışı daha ileridedir bu sayede kirli hava ve temiz hava karışmaz, bunu sağlayan da ucundaki siyah parçadır. siyah parça olmadığı için muhtemelen kombi temiz ve kirli havayı beraber çekti ve verimsiz yanma olduğu için olması gerekenden daha fazla doğalgaz kullandı. bu durumdan dolayı hem iç tesisat firması hem de şehirdeki doğalgaz dağıtım firması suçludur. ikisi de mühendis gönderir, birisi iş düzgün olsun diye oradadır birisi de iş düzgün yapılmış mı diye kontrol eder.

  bu durumda hem gaz dağıtım şirketi, hem yetkili doğalgaz iç tesisat firması hem de servis suçludur hepsine dava açabilirsiniz.
 • rezaletin daniskasıdır,

  bunları şikayet edebileceğin yerler var ama insanı canından bezdiriyorlar.

  dostum inşallah zararın tanzim edilir, gelişmeler olursa bizleri de bu başlık altında bilgilendir lütfen.
 • baymak rezaletidir, servisin rezaleti için ayrı bir başlık dahi açılabilirmiş.

  peşini bırakma suser, zararını karşılat hakkını al