şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bizde olan şey budur.
  "kırmızısı şehidin kanı, hilal islamı, yıldızı ise şehidin ta kendisi." gibi anlam katma çabası var.

  bayrak en nihayetinde bez parçasından öteye geçmez. aynı ezanın aslında sadece namaza çağrı olduğu ve artık ihtiyaç olmadığı gibi. veya atatürk'ün de hataları ve başarıları ile bizim gibi biri olduğu gibi.

  aşın artık bu bayrağı kutsal kılmayı.
 • öncelikle atatürk değil, mustafa kemal atatürk.

  yazılanın aksine sadece bizde olan şey değildir. bayrak tek başına bir anlam elbette taşımaz. anlam katan üzerinde yaşadığın toprak parçasının tarihsel ve coğrafi bir kimliğinin olması. bir milletin kimliğini tarihi belirler. hangi tarihi ve kimliği benimsemen gerekirse onu benimse. insanlar özgürdür.
 • yuvarlak dünyanın üstünde isimlerini bilmediğimiz fiyortlar, kanallar ve limanlar; gece olunca sakin denize bazan tek bir fener, bazan sağanaklı ışıklar döküp yürüterek, bu yuvarlak dünyanın üstünde bir vücut gibi sinirli ve hararetli yaşarlar.

  dünya alabildiğine doludur. dünyada bakışları birbirine benzeyen birçok insanlar, deniz kenarlarında yıkanır; dağların üstünde buzlar içinde kayar; veya ovaların salkımsöğütleri, kavakları altında sevişirler.

  gözlerin gözlerimden ziyade bana yakın, ellerin ellerim kadar sinirli, sarı tüylü ensen, sandallarının içine hapsolmuş müsterih çıplak ayakların… rengin sarı, kırmızı, esmer, siyah, ne olursa olsun, lisanını anlar, kokunu duyar gibiyim.

  bu yeşil, sarı, lacivert bayrak sizin bayrağınız. komşu kabilenin de bayrağı aynı renkte, aynı şekilde ama üzerinde dokuz yıldız var.

  onun için mi boğazlaşıyorsunuz?

  kavgadan evvel evlerinde yemek yediğin, başı sana dokunduğu zaman yaşadığını hissettiğin çocuğu bu dokuz yıldız için mi öldüreceksin?

  anlaşıldı ben bayrakları değil, insanları seviyorum. öyle ise yuvarlak dünyanın üstünden akıp geçen yıldızlara bakan vapurda ömrüm geçecek.

  robenson
  (bkz: sait faik abasıyanık)
 • bayrak kutsaldır.

  çünkü sadece tek bir "halk"a özgüdür. eşi ve benzeri yoktur. hangi coğrafyada olursa olsun anlamı aynıdır, üzerinde dalgalandığı toprak bayrağın temsil ettiği halka aittir. ve bir halkın dünya üzerinde sahip olması gereken ilk şey topraktır. üzerinde korkusuzca yaşamak, uygarlık geliştirmek, çocuklarını eğitmek, mutlu olmak için gereken ilk şart bağımsız ve kendi yönetebileceği bir toprak parçasıdır. diğerleri sonra gelir.

  yani bayrağa "bez parçası" olarak bakan salaklar salvador dali'nin bir tuvaline de bez parçası veya auguste rodin'in heykellerine "taş parçası" diyen sığırla aynı hamurdan gelmektir.
  bu sığırlar bir maddeye düşünsel bir anlam yüklenmesini anlayamazlar. muhtemelen aldıkları eğitim veya düşünme kapasitelerindeki doğuştan veya sonradan kazanılmış eksiklik (mental reterdasyon) nedeniyle mesela müzeleri de gezemezler, klasik müzik dinleyemezler ve daha da kötüsü bunu yapanları aşağılarlar.

  bir de bayrağa bu açıdan bak bakalım sığır kardeşim. hala "bez parçası" olarak mı değerlendireceksin.
  not: adettendir; muharrem ince spor
 • bana bir bayrak söykeyin insanlik varoldugundan beri topragin uzerinde sabit kalmistir.bende size bayrak kutsaldir diyeyim.hic bir bayrak ebediyeten toprak uzerinde sabit degildir.
 • şans eseri içinde doğduğun ülkenle ya da ırkınla, dininle övünmek kadar saçmadır. hepimiz bi olasılığın sonucuyuz buna gereksiz anlamlar yüklemek neyse de bunun için birileriyle tartışmak,birilerine savaş ilan etmek dünyada yaşanmış olan en rezil ve gülünç olaylardandır.
 • zaten aşırı anlamlı bir şey olduğu için bayraktır.