şükela:  tümü | bugün
 • bayraginda en az bir ay ve yildiz bulunan ulkelerdir. her ne kadar cogu kisi bu simgelerin islamiyeti temsil ettigini dusunseler de aslinda isin asli boyle degildir. yani ne islamiyetle ne de din ile alakali degillerdir. zira kuran'da da bu isaretlerin dinimiz ile ilgili onemli bir simge oldugu bilgisi mevcut degildir. isin asli, yani bu simgelerin ulke bayraklarina konmasinin sebebi, zamaninda son derece buyuk bir askeri, politik ve kulturel bir guc olan osmanli imparatorlugu'nun varligidir. ay ve yildiz osmanli'dan once bizans tarafindan da kullanilmistir ama fatih istanbul'u fethettikten sonra surekli bu bayrak kullanilmis ve bu sebeple hristiyan alemi bir daha bunu hic kullanmamak uzere terk etmistir. islam'in simgeleri ise ancak ve ancak kuran'da belirtilmis olanlar ve peygamberimiz ile ilgili nesneler olabilir. mesela kabe bunlara guzel bir ornektir. fakat simdi bircok kisi sorabilir, peki neden bu simgeler buyuk bir cogunlukla musluman ulkelerin bayraklarinda diye. onu da soyle cevapliyim, malumunuz 16 yy.'dan itibaren tum dunyada muslumanlarin lideri* osmanli imparatorlugu idi ve bu ulkeler de bu nedenle ay ve yildizi kendilerinin de musluman oldugunu belirtmek icin benimsemislerdi. lakin bu isaretler** her ne kadar osmanli'dan kaynaklansa da gunumuzde bunlari kullanan ulkelerin bu isaretlere kattigi anlamlar farklilik gosterebilir. asagida, bayraginda en az bir ay ve yildiz bulunan ulkeler verilmistir:

  turkiye
  cezayir
  azerbaycan
  comoros
  malezya
  moritanya
  pakistan
  singapur
  tunus
  turkmenistan
  ozbekistan
 • evren var bir de. çok yıldızlı peki...
 • ayrıca hırvatistan bayrağının merkezinde bulunan kırmızı-beyaz damalı ulusal armasının üzerindeki beş desenden soldan birinci olanında da bir hilâl ve yıldız mevcuttur. zira bu ayrıntı ülkedeki müslüman-boşnak azınlığa işaret etmektedir.
  öte yandan bağımsız birer ülke olmamalarına rağmen, çin halk cumhuriyeti'nde bulunan sincan-uygur özerk bölgesi (doğu türkistan) ile irak türkmen cephesi'nin bayraklarında da hilal ve yıldız bulunmaktadır.