şükela:  tümü | bugün soru sor
 • akıbetinin devrim arabaları gibi olmamasını dilediğimiz araçlardır.
 • "tamamıyla türk mühendisleri tarafından üretilmiş" bu projenin motorunu kim yapmis? diye sordugum.
 • adina burun kivirmak da dense "tamamiyla turk muhendisleri tarafindan uretilmis" diye bir ibare gordugumuzde sorgulamak gerekli, napalim biz erke donergeci gormus kusagiz, her seye oyle hemen inanamiyoruz.

  aramaya inanalim, metni okuyalim.

  "dörtkaşlı, türkiye'nin, cumhuriyet'in 100. yılında, kendi uçağını ve helikopterini yapabileceğini, uydusunu fırlatabileceğini, motorunu geliştirebileceğini, yazılımını yapabileceğini sözlerine ekledi."

  cumhuriyetin 100. yili kac eder? du bakalim 1923 + 100 = 2023 yani 13 sene sonrasi. yani neymis? o zaman yapabilirmisiz. yani neymis? su an yapamiyormusuz.

  eger "eskişehir'de kurulu tusaş motor sanayii aş'nin (tei) motor konusunda görevi olacak" cumlesinden su an, gunumuz kosullarinda %100 turk uretimi motor yapabildigimiz sonucunu cikariyorsaniz maalesef motor nedir bilmiyorsunuz, "dunyada ucak motoru ureten bir kac tane sirket var, ucak ureticisi sirketler motoru kendileri uretmiyorlar" bilgisinden de uzaksiniz diye eklemek zorunda kalirim. hep beraber uzuluruz.
 • motor yapacak yeterlilik biraz da zamanla yerleşen bir kültür öyle ilk seferde "aha motorumuz oldu" denilemeyecek bir süreç, insan kaynağı bilgi görgü kültür teknoloji birikimi gereken bir süreç hem de. bu sürece bir şekilde başlamakta sorun yok ama süreç devam ederken de kendi motorumuz yok o zaman o araçlardan kendi motorumuzu yapana kadar kullanmayalım da denilemez. bu durumda doğal olarak motor dışarıdan alınmalıdır. alındığında da zaten gayet ortada olan motoru başkasından alma durumunu sorgulayana da burun kıvırmak denmemeli.

  başka bir örnek milgem projesinde mesela. türkiye kendi fırkateynini yapıyor ama buhar türbinini dünyada en iyi yapan hollandalılardan alıyor, 3d radarını ingilizlerden phalanxını yine hollandalılardan ama sonuçta geminin yapılabildiği ölçüde olan kısmı türk mühendislerinin ve bu şekilde bile yerli üretim. hatta gemide kullanılan tüm sistemler solaris üzerinde koşuyor.
 • devrim arabaları hakkında 50 yıldır "benzini bitti ehü ehü"den başka bir şey yazmayan basınımız herhalde bunun için de "insan öldürüyor bu! biz hep böyleyiz zaten. kafamız bir tek öldürmeye çalışır" geyiği yapacaktır muhtemelen. belki de saptıracak bir yönü olmadığını görünce hiç haberini yapmayacaktır. bilemiyorum.

  darısı ordumuzun insanlı hava araçlarının başına. amerika'dan düğmeye basıldığında kullanılmaz hale gelen yazılımlar yerine yerli yazılım kullanan hava araçlarımız olursa dünya hava gücü değerlendirmesine değerlendirmeye alınmaya başlarız. şu anda yazılım abd'den geldiği için türk hava gücü dünyanın en büyüklerinden biri olduğu halde varlığını değerlendirmeye bile almayan otoriteler var, ki bence bir bakıma haklılar.
 • ay itibariyle* test uçuşlarında 24 bin feet irtifaya çıkmayı başarmış olan medium altitude long endurance yerli iha.
 • akp'nin gazı ile basında ha bire şişirlen sözüm ona türk yapımı iha'lardan bir başkası. bir beş seneye teslime hazır hale gelir ancak.

  bakarsanız yalayıcı basının haberlerine sanırsınız ki an itibarı ile türk ordusunda türkiye'de imal edilmiş düzinelerce iha görev yapıyor uzun zamandır.

  halbuki yalanın önde gideni. bok attıkları israil'den alınma heron'lar haricinde daha şifa niyetine türk ordusuna resmi teslimi yapılmış bir tanesi yok.

  hala test uçuşu hala test uçuşu ve sık sık testlerde çakılan sözde iha'lar.
 • bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan kara cahilleri gösteren bir iha kendisi. daha 5 sene kullanılmaz dediği iha'lardan kale - bayraktar ortaklığında üretilen ait 120 adet mini iha, tsk envanterinde doğu ve güney doğu anadoluda 3 yıldır kullanılıyor. kendini küçük görmekten bıkmayan cahillerde burada salya akıta akıta saldırıyor. iha yapmayı çoçuk oyuncağı sanıyorlar. test, test, testmiş, çünkü tek tip iha var, minisi, taktiği, silah taşıyanı hep aynı bunlar. akp ye sallayacağım diye kendinizi rezil etmeyin.