şükela:  tümü | bugün
  • istanbul'da "95.8 fm" frekansından yayın yapan islami radyo kanalı.

http://www.bayramfm.com/

internet sitelerine eri$imde problem var.
  • cennetin anahtarını çok ucuza satan yegane adrestir.

çok yakın bir arkadaşım bir gün mesaj atıp "çabuk 102.8'i aç" dedi. öğrenci evimizde radyo olmadığı için google'da aratıp radyonun bayram fm olduğunu öğrendim ve yayını internet üzerinden dinlemeye başladım. önceleri programcı arkadaş pek güzel ve coşkulu bir şekilde hz. muhammet'in savaşlarını anlatıyordu. sonra hikaye bitti ve bu coşkuyla anlatılan hikayenin aslında az sonra gelecek kitap satışı için bir pazarlama taktiği olduğu ortaya çıktı.

programcı feryat figan bağırıyordu;
    "bu kitabı alın, kendinize, eşinize dostunuza, camiinize, kur'an kursunuza bağışlayın. muhakkak alın. 1 gün içinde kapınıza getiriyoruz" diye. ben de büyük bir saflıkla, adamların iyi niyet ile ücretsiz kitap dağıttıklarını sandım.

bomba az sonra geldi;
    "sadece 50 liraya cennete gireceksiniz! haydi canlar çağrıları ateşleyin! aldıysan bir tane daha al, sadaka-i cariye yap, haydi! haydi canlar allah aşkına sırlı dualar kitabını alalım, hatta iki tane alın tasadduk edin, allah yolunda infak edin, cennete gidin. sırlı dualar kitabından alın eviniz bereketlensin, hastalar şifa bulsun, allah için, resulullah için alın infak edin! fedakarlık olmadan allah'ın gözüne girilmez!"

"fedakarlık olmadan allah'ın gözüne girilmez" söylemiyle insanları 50 tl'ye cennet katına erdirmekte bu radyonun programcıları. sadece 50 liraya!
  • çaldığı çikomastik ilahilerle arabada bizi koparmış radyo kanalıdır. benim bildiğim ilahi, çok daha naiftir, huzur içerir. ama bu bayram fm de çalınan ilahiler, bildiğin pop-arabesk karışımı şarkılar. kendilerinin daha güzel ilahiler çalmasını diliyorum.
  • fantastiklikte hbo dizileriyle yarışan radyo.

cumhuriyet sonrası türk edebiyatında sıkça bahsi geçen ikiyüzlü, türkçeyi arap aksanıyla konuşmaya yeltenen, daha da kötüsü arapça bilmeyen köy hocalarından farksız dj'leri var. hele bir tanesi bilindik türkçe kelimeleri bile çatlatarak, ilk heceye gereksiz bir uzunluk katarak okumaya çalışıyor ya ben utanıyorum.

velhasıl, cehaletin ve bu cehaleti ticarete dökmüşlerin sesidir.
  • "kuran'da sağlık reçetesi" isimli kitabı satmak için; hz muhammet'en hz. ayşe'ye, allah'ın razı olmasından, sadaka, fitre ve zekat yerine geçmesine, fazla alınıp müslüman kardeşe hediye edilip sevap kazanmaktan, maddi manevi herşeye devasına, depresyondan kansere deva olmasına hatıralayamadığım daha bir çok şeyi yarım saat tekrarlıyan radyo kanalı.

şamua kağıda basılı, 500 sayfa...

en sağlıklı di'et, kur'an'a riayet"

"1 kitap 30, 2 adet 50 tl, fazla al müslüman kardeşine hediye et"

--amin--

http://www.bayramfm.com.tr/?sayfa=main# (radyo dinle)
  • bir ara sırlı,zırhlı,nurlu dualar kitabı satan fantastik radyo. işin garip yanı ağlamaklı bir sesle hikaye anlatan amcanın hastasıyım. adam hikaye anlatırken birden ağlamaklı bir sese geçiyor'ki, sizde onunla oturup ağlarsınız. ağlayarak anlattığı bir hikayeyi bir anda ciddi bir ses tonuyla bitirmesi ''yuh amk'' dedirtiyor. din olaylarına pek fazla inanmayan ben arabamda radyomun hafızasına bayram fm'i kaydettim, sırf ağlamaklı sesi olan amca için.
  • din tüccarı bir radyodur.
    arabanın teybi bozuldu bikaç gün evvel. radyoların hepsi çekmiyor ama her nasılsa bu mübarek kanal ayna gibi çekiyor. adamın teki radyoda ölümünü anlatıyordu. '' anneee anneeee, bak şimdi de münker nekir geldii anneeeeeee, çok korkuyorum. amellerimi neden iyi yapmadım ben anneeee. annee azrail çok korkunçtu. oysaki salih amel yapsaydım o kadar korkunç olmayacaktı annneeeeee.. imdaaaaaaaatttt.. yardıııııımmmm.. " başta gerçekten adam öldü sandım amk. öyle feryat figan. sonra komik geldi başladım bu radyoyu takip etmeye.

ve şunu farkettim. önce sağlam bir hikaye anlatıyorlar, menkıbeler, ölüm anları vs. hikayenin sonunda da pazarlama aşamasına geçiyorlar. üzerinde dua yazan yüzük, sırlı nurlu dualar kitabı, efendime söliyim kuran-ı kerim, çörek otu yağı bok püsür. bir de bir tane almayın 2-3 tane alın, <<sadaka-i cariyeniz >>olsun diyolar.

sadaka-i cariye ne amk. şimdi ben size telefon edip, adresimi verince o kitabı beleşe yolluycanız, sadece kargo ücreti ödeyeceğim bir de üstüne cariye mi hediye etçeksiniz. ben sadece cariyeyi istiyorum amk. kitabı ihtiyaç sahiplerine dağıtınız. kargo artı cariyenin fiyatı neyse onu da veririm amk.

taşak bi yana, çok feci sömürüyorlar çok feci. kanala telefon falan açıyorlar. genelde telefon açan da hep 20lik genç kızlar ( kafasına tas geçirilmiş şekilde türban takan genç kızlar olduğuna götümü basarım), bir de postmenapoze yaşlı karılar ( seks hayatı bitmiş, şeker hastalığından muzdarip, evde yapçak işi olmayıp boş bulunup arayan kadınlar olduğuna daşşaamı basarım). arayanlarda da bir ağlamalar sızlamalar, alo demek yerine salavatlar getirmeler vs. ''hocamm alllaahhh razı olsun çok güzel hizmetleriniz var, sizi çoook seviyoruz ühühühühüü'' den öte gitmeyen telefon diyalogları.

ulan gerçekten kitap dağıtarak allaha hizmet ettiğinizi düşünüyorsanız niye telefon etme şartı koyuyorsunuz. alın 1000-2000 tane kitap, çıkın istiklale dağıtın amk. malum istiklal caddesinde gezenler (sözümona) sizin dininize en çok muhtaç kimseler, belki hiçbirinin evinde kuran yok( mürekkebe ve kağıda tapanlar dininde mürekkepten ve kitaptan mahrum kalmışlar). neden kargo ücreti? soruyorum size? madem hayır işliyorsunuz, kargo ücretini de ödeyin. haa kargo ücretini ödeseniz dahi ben almayacağım. ben sadece çelişkinizi söylüyorum.

komiksiniz. tüccarsınız. ve yaptığınız bu ticaretten yargılanacaksınız. bundan eminim.
  • "bataklıkta gül yetişmez" meşhur deyişinin bihakkın doğrulayıcısı olan radyo. muazzez islâm ve onun kutsal saydığı değerler ve mefhumlar paraya nasıl tahvil edilir? kâr getiren kazançlı işlere nasıl basamak ve paspas yapılır? sorularının donanımlı bir cevabı olan radyo. islâm'ın kaba tebliğ değil ince telkin yoluyla muhataplarına ulaştırılması gereğinden bihaber, büyük doğu mimarı'nın nitelemesiyle "kaba softa ham yobaz" takımının gemi azıya almış son sürümü. bu halleriyle küfür yobazlarına malzeme verip, tebliğ yaptıkları iddiasıyla aslında kendi şahıslarında islâm'ı ayağa düşüren riyakâr taifesi. proğramcılarından biri "dünyada en büyük hakikat imandır, imandan sonra namazdır.." diye başlayan bediüzzaman'ın meşhur meydan okuyuşunu hadis zanneden dinleyicisini düzeltme gereği duymamıştı. çünkü kendisi de onun hadis olmadığını bilmiyordu.
  • gülmek için dinlediğin radyo istasyonu.bir çok dini temalı radyo var fakat bayram fm kadar cahil dinleyicisi olan,tırt programları,dj'leri olan görmedim.bugün telefonla bağlanan bir adamın sorusunu ve sözde hoca olan dj'in cevabını yorumsuz yazıyorum
    --hocam banyoya girerken bazen besmele çekmeyi unutuyorum ve bazen banyoda uzun süre kalıyorum bu konuda ne yapmam gerekiyor
    --banyoda ve tuvalette katiyyen 5 dakikadan fazla kalmayın,çünkü banyo cinlerin ve şeytanların çok yoğun olduğu nahiyelerdir(evet aynen böyle dedi:)) allah muhafaza buyursun aşık oluyorlar ve musallat oluyorlar.
  • benim de tesadüf eseri denk gelerek dinlediğim ve şoka girerek uzun zaman orada saplanıp kalmama sebep olan radyo kanalıdır. zira hem programı yapan "hoca" hem de arayan kişiler inanılmaz muhabbetler döndürüyorlar. rüyasını anlatıp yorumlatanlar mı, kocasından kaynanasından şikayet edenler mi, ne ararsanız var. hoca efendi telefonla arayan tüm kadınlara yaşına başına bakmaksızın "annemm" , "annecim benim"; erkeklere de "ağbii" , "ağbicimm" şeklinde ağdalı hitaplarda bulunuyor.

aşağıdaki replik gerçektir, kulaklarımla duydum;

arayan kız: hocam selamünaleyküm, nasılsınız inşallah?
    hoca: süppeerr elhamdülillah!

yine gerçek(!) ve yaşanmış hikayelerden örnekler vererek sonunda pazarladıkları bir kitap, hem de kuşe kağıda, hem de beşyüz sayfa (içerik mi, henüz ne içerdiğini ben de anlayamadım ama kuşe kağıda basılı ve beşyüz sayfa, yanında da şifalı bitkiler ansiklopedisi ile 3 adet su geçirmez dua da var ve sadece 59 törkiş lira).

hoca anlatıyor; bir hanım kızım aradı dedi ki "hocam 6 kez hamile kaldım, 6 kezinde de düşük yaptım. içime doğdu yine hamile kaldığımı hissettim ( annekurabiyesi : yorum yapmadan yazıyorum) . ancak düzensiz kanamalarım başladı. yine bebeğimi kaybedeceğim diye ağlarken, yan komşu teyze gelip halimi gördü. bi koşu eve gidip bana sizden aldığı falanca duayı getirip üzerime taktı. inanır mısınız bilmem ama kanamalarım ertesi gün bıçak gibi kesildi. şu an hamileliğimin 38. haftasındayım. birkaç güne bebeğim doğacak. size ne çok dualar ediyorum hocam" .

hoca devam ediyor: "gördünüz mü, bu duanın büyüklüğünü anladınız mı? kanamaları bile bir çırpıda kesivermiş. " dedikten sonra giriyor kitapların reklamına.

bir an sürekli verip durdukları telefon numarasına bağlanıp "a hoca efendi, sakalından da mı utanmıyosun ( garanti vardır sakalı ) o kızcağıza bir doktora görün diyemediniz mi? siz simsar mısınız?" diyeyim dedim ama kendimi o seviyede göremediğim için vaz geçtim.

fekat bana bağımlılık yaptı. her akşam bu programı dinliyorum eve giderken.