şükela:  tümü | bugün
 • ateistliği babasına kadar söken kimselerin yaptığı aktivite. ama sorsan hepsi dini senden benden iyi biliyor. fikirlerini kanlarının son damlasına kadar savunuyorlar falan. ateist olmayıp da namaz kılmak da istemeyenler de ayrı alem, yat aşağı madem kılmayacaksın bayramı. ne kalkıyorsun sabahın 7sinde ?
 • küçük kentlerde yapamazsın. yapsan da sadece geçici bir süreliğine anneni veya evdeki kadınları kandırmış olursun. baba ya da evdeki diğer erkekler tarafından direk "bu bayram namazında seni camide göremedim john" deyu yargılanmaya maruz kalırsın.
 • ulan çüşş be! hakkaten bu evrende yalnız değilmişiz:) her sene değil de yaptığım olmuştur.
 • bayram sabahı fırınlar kapalı olduğundan dönüş yolunda sıcak ekmeklerin nasıl alındığı konusu merak uyandıran ritüel.
 • yaygın bir aktivite olsa gerek. tam bayram namazı vakti trafik sıkışıyor buralarda.
 • bayram namazı dediğin 2 rekatlık, 4 dakikalık bir aktivite olduğu için aşırı gereksiz eylem. yaktığın benzine deymez. çok rahatsız oluyorsan kapıya yakın bir yerde kılarsın. selam verince de kalkıp gidersin. salavat getirmeyi bile bilmeyen, hayatında oruç tutmamış arkadaşlarımla/kuzenlerimle bayram namazına gittiğim olur. bayram namazı artık dini bir vecibeden çok kültürel bir aktivite olarak kabul edildiği için, kimse kalkıp da "ulan müslümana benzer miyim" korkusuyla tırsmıyor bayram namazından.

  bayram namazından çıkılır, sıcacık ekmek alınır. hatta duruma göre bal/kaymak alınır sabah kahvaltısı için. bayram kahvaltıları bir ritüeldir bu ülkede. eve gelindiğinde sizi muhteşem bir kahvaltı bekliyordur. güzel bir kahvaltı yapılır. ondan sonra da, telefonla büyükler aranır.

  bayram namazı diye gidip dolanıp gelen adam, bayramlaşmak için büyüklerine telefon açacağım bahanesiyle de kulağında telefon kendi kendine konuşur büyük ihtimalle. aşın artık bazı şeyleri.
 • herkes gerçekten mahalle baskısına - eğer bu durum geçerliyse tabii - baş kaldırabilip, kendi yaşamlarını istedikleri gibi idame ettirebiliyorlar mı da böylesine bu eyleme tepki veriyorlar dediğim eylem. herkes gerçekten oldukları gibi ailelerine kendini kabul ettirebilecek cesarete sahip mi? ya da sadece hep ılımlı koşullarda yaşayıp buna hiç ihtiyaçları olmadı mı? herkes sahici olsun lütfen, ya da olası zor yaşam koşullarına empati yapamayacak olgunlukta değillerse başkalarının olgunluklarına dair yorum yapmasınlar.
 • namaza kısa süre kala çıkılır (zaten geç kalma derdi yok ) , evin camından görünmeyen , sabah soğuğununda fazla olmadıgı bir yere çökülür. kulaklıkla 10 dk müzik dinlenir ve 3-5 simit alıp eve gidilir.
 • vacip olan bir şey için kimseyi üzmeye değmez düsturu ile sahile gidip denize de bakmak lazım dolanırken.
 • bugün caminin yanındaki parkta beraber sigara tellendirdiğim yoldaşlarımın eylemi. bi' 20 kişi falan vardık. bir göz camide, diğeri saatte. cemaat dağılırken araya üsturupluca kaynayabilmek için.

  evet bu da bir zanaat. babalar üzülmesin.