şükela:  tümü | bugün
  • büyüklerimiz tarafından kafamızın içine sokulmuş bir kalıptır. aslen dini bayramlarda sabah erken kalkarak bayram namazına gitmek hatta geç kalıp cami avlusunda namaz kılmak zorunda kalmamak ihtiyacından doğmuş olabilir. özellikle bayram sabahı 9 da bayramlaşmaya gelen komşuların verdiği rahatsızlığı hatırlatır bu cümle bana.
    dini bayramlar ve milli bayramlar için de,
    bugün bayram erken kalkın çocuklar, giyelim cicilerimizi gibi bir şarkı bile bestelenmiştir.
  • (bkz: bugun bayram)
  • her bayram babam namazdan gelmeden önce annemin kardeşim ve beni uyandırmak için tekrarladıgı cümle.çoğu zaman başarısız olur söylenir "ah nerde eski bayramlar, biz böyle miydik, erkenden kalkardık.." diye.
    eskiden bayramlarda herkeste bir heyecan, sevinç varmış.çocuklar yeni elbise giyecekleri için o gece uyuyayamaz, anneler bayram için türlü yemekler yapar, nerdeyse tüm babalar bayram namazına gidermiş. ondandır ki tüm ev halkı erkenden kalkarmış bayram sabahı. şimdi bayramın anlamı neredeyse sadece tatil. bir de yılda bir kere görülen akrabalar tabii.
  • bazen de arife günü hiç yatılmaz.

(bkz: ben bugün bunu gördüm)
  • bilinen en büyük nasihatlerdendir. telefon edilecek büyüklerin alınmaması için erkenden aranması gerekir. ziyaretler de öğleden sonralara bırakılmaz, ayıptır. hem güzel güzel elbiseler alınmıştır, giyilmeleri gerekir. ayrıca erken kalkan kardeşler annenin gözüne girer, unutulmamalıdır.
  • çocukken babaannemin 'bayram sabahı erken kalkan kısmet kapar' sözüne inanarak uzun yıllar bayram sabahları erken kalkmışlığım vardır. lakin ablam hep benden önce (saat 5 suları) kalktığından olacak ki, bütün kısmetlerimi kapmış, beni bayramlara küstürmüştür.
  • erken kalkılır da sabahın 7 sinde de kalkılmaz ki dedirten alışkanlık. bayram sabahları anne ya da baba yatagın başında yarım saat boyunca "hadi kalk, hadi kalk, kalk..." der. tabi bunun yarım saat olmasını sebebi sizin bu işkenceye daha fazla dayanamamanızdır. yoksa onlar usanmazlar kalk demekten. "en iyisi kalkayım, kahretsin uyandım. tamam" diye düşündürür.
  • nedenini bir türlü anlayamadığım bir gelenektir.tamam erkekeler namaza gider, kurban bayramıysa baba kurban işi ile ilgilenir filan da bir kız çocuğunun sabahın yedisinde kaldırılması gayet vicdansızca ve hatta anlamsızcadır fikrimce. yapılmaması gerekir. belki mantığı aile büyüklerinin elini öpmek bayram gibi arada bir yaşadığımız özel günleri her günkü gibi uyuyarak geçirmemek fikridir filan ama bu da bir bayram sabahı mahmurluğuyla düşünülemeyecek kadar ağır bir mevzudur. insanın bayram günü zombi gibi dolaşıp gelen giden misafire çemkirmesi pek de hoş birşey değildir tabi. sonra "neden sinirlisin ki bu gün kuzum?" diye sorulmamalıdır. uyuyanları kimsecikler uyandırmamalıdır.
  • yanlıştır. çünkü bayram sabahı erken kalkılmaz, erken kaldırılır. özellikle şeker bayramında daha da zordur. ramazan boyu öğlene kadar yatmayı görev, yatağını sevgili olarak kabul etmiş insana yapılması sonucu kötü olayların başlamasına neden olabilir.