şükela:  tümü | bugün
 • resmi ve dini bayramlarimizda cogu resmi ve ozel kurulusun kapali oldugu gun ya da gunler. resmi olanlar asagi yukari 1 gun surerken, dini bayramlarda 9 gune ve hatta daha da fazlasina ulasan (bkz: iki tatilin birlesmesi) keyif gunleri.
  bu zamanlarda her firsati degerlendirilip sehir degistirme olayina giren cilgin tatilcilerin yollarda birbirlerine toslayarak vahim durumlara dustukleri de gozlemlenmektedir.
 • trafik canavarının 24 saat mesaide olmasını sağlayan tatile verilen isim
 • dini bayramlarin 9 gune cikmasinin sebebi dini bayramla resmi bayramin arka arkaya gelmesidir. yoksa 9 gunluk bir dini bayram soz konusu degildir.
 • bir kisim kendini bilmez insanliktan çikmis için isyerinde geçen günler olur bu bayram tatilleri. tek duydugu upsin çikardigi sestir, belki bir miktar mouse tiklamasi..
 • bir yandan kafanda "bodrum bodrum" müzigi çınlarken diğer yandan aile saadeti ve akrabaları ziyaret etmenin gerekliliği arasında kalındığı zamanlar. en azından iş yerine gitmek zorunda kalınmayabiliyor.
 • 21.yuzyilda canim ulkemin rezil durumu. 3.5 gunden 9 gune kadar cikan surelerde butun ulkede hayatin durdugu periyod. hasta olursun doktor bulamazsin gozlugun kirilir kor kalirsin yaptiracak adam bulamazsin disinin dolgusu duser disci bulamazsin. "ne bicim ulkede yasiyoruz bayrami batsin" şeklinde isyanlara sürüklenirsin.
 • vakitlice evden cikilmazsa en azindan ilk iki gununun evde hapis gececegi tatildir.
  yok eger evden cikmak istemez iseniz, evde mezarlik sessizligi saglamaniz, telefonlara cikmamaniz, aksam i$iklari sadece ve sadece kalin perdeler var ise acmaniz lazimdir, yoksa gelen giden bitmez, tatli- pasta- $eker- cikolata servisinden arada payinizi aldiginiz icin kilonuza kilo da katmaniz cabasidir.
 • ayvalığa gidip kafayı resetlememi sağlamış, yolu yorsada güneşli havası yeterdi diye avunmamı sağlamış, iyi gelmiş, ah birde kazalar olmasa diye düşündürmüş 9 gün.
 • özellikle dini bayramları varoluş amacından saptıran oluşum. bayram olgusu sağduyulu kitleler tarafından bir kavram veya değer olarak sağlıklı bir şekilde tartışılmadan belki de tanımlanmadan, idarenin oportunist tavırları ile son dönemlerde bayram eşittir tatil zihniyetine büründürülmüş ve sistematik olarak herkesin kafasında tatil fikrinin yer etmesi sağlanmıştır. bugün belirli bir zümre dışında bayramı, bayram olarak algılayan hiç kimse kalmamış ve bayram kutlamaları artık yazlıkçı, tatilci gezintisine dönüşmüştür. bu nedenle bayramların nostaljik izler bırakan güzel hatıraları tatilcilerin çocuklarında oluşmamaktadır. bu durum insanımızı farklı kılan değerlerin başında gelen bayramlaşma, barışma, kucaklaşma olgusunu yok etmekte ve önemli bir vasfımız daha hızla dejenere olmaktadır.
 • trafik kazalarının ve buna bağlı ölümlerin en sık yaşandığı zaman dilimleridir."bayramın zehir olması" diye de tanımlanabilir.